Brak rozsądku i wyobraźni

  • 21.10.2019, 11:25
  • iej
Brak rozsądku i wyobraźni
Brak rozsądku i wyobraźni – to najlżejsze słowo, jakim można określić zachowanie osoby, która wsiadła za kierownicę swojego pojazdu, choć wcześniej piła alkohol. Nietrzeźwy kierowca zasługuje na zdecydowanie mocniejsze określenia, ponieważ włączając się do ruchu staje się potencjalnym drogowym zabójcą, a prowadzony przez taką osobę samochód jest niczym broń wymierzona w osoby wokół. Każdego dnia robimy wszystko by eliminować takie osoby z ruchu drogowego.

 

„Wężykiem, zygzakiem, od krawężnika do krawężnika, środkiem drogi” - najczęściej taki styl jazdy wybierają kierujący, którzy nie dbając o własne bezpieczeństwo i narażając innych uczestników ruchu drogowego siadają za kierownicę swojego pojazdu i próbują dotrzeć do celu. Najczęściej na ich drodze stają stróże prawa i uniemożliwiają im dalszą jazdę. Do takiego zdarzenia doszło 18 października br. około godziny 14.00 w Okonku na ul. Kolejowej, gdzie złotowski patrol ruchu drogowego zauważył kierującego rowerem. Mężczyzna z trudem utrzymywał równowagę i jechał środkiem drogi. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 66-latka tylko potwierdziło podejrzenia mundurowych. Mieszkaniec gminy Okonek miał ponad promil alkoholu w organizmie. Policjanci skierowali wobec 66-latka wniosek o ukaranie do sądu.

W sobotę (18.10.2019) w Jastrowiu na ul. Roosevelta około godziny 22.00 patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli samochód marki Renault. Pojazd prowadził obywatel Serbii, który wcześniej pił alkohol. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalsza jazdę i zatrzymali mu dokument prawa jazdy. 43-latek trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu mężczyzna przyznał się do stawianych zarzutów i poddał się dobrowolnej karze 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów, karze grzywny wysokości ponad 3 tysięcy złotych oraz dokonał wpłaty obligatoryjnego świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 5 tys. złotych.

Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany kilkadziesiąt minut później, również przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego złotowskiej jednostki. Mieszkaniec Jastrowia zdecydował się wsiąść za kierownicę jednośladu mając w organizmie blisko dwa i pół promila alkoholu. Teraz o konsekwencjach jakie poniesie zadecyduje sąd.

W minioną niedzielę 20 października br. kilka minut przed godziną 14.00 policjanci ruchu drogowego prowadzili kontrolę ruchu drogowego na drodze krajowej nr 11 w Jastrowiu w pewnym momencie zauważyli jadącego Volkswagenem Transporterem, którego kierujący na widok patrolu policji nerwowo się zachowywał. Funkcjonariusze zatrzymali go więc do kontroli drogowej. Przyczynę takiego zachowania 24-letniego mieszkańca Szczecinka wyjaśniło przeprowadzone badanie stanu trzeźwości, które wykazało ponad pół promila w organizmie kierującego. Za kierowanie pojazdem

Tego samego dnia policjanci powiatu złotowskiego zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy kierowali swoimi samochodami pomimo posiadania aktywnego, sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo jeden z nich prowadził pojazd będąc w stanie po użyciu alkoholu. Obu kierowców czekają teraz surowe konsekwencje prawne.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii na drodze. Złotowscy policjanci za pomocą lokalnych mediów apelują o rozsądek do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Cyklicznie prowadzą akcje i działania, starając się wpłynąć na wyobraźnię kierowców. To kolejne przykłady kierowców, którzy za nic mają bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Pierwszy z nich to 19-letni mieszkaniec gminy Jastrowie, który pomimo młodego wieku, posiadał już sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo, podczas kontroli drogowej okazało się, że kierował osobowym bmw w stanie po użyciu alkoholu.

Kolejny zatrzymany kierowca to 30-letni mieszkaniec powiatu złotowskiego. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że mężczyzna ten ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Natomiast za złamanie zakazu sądowego grozi do 5 lat pozbawienia wolności

Apelujemy do osób wsiadających za kierownice aut o rozsądek i odpowiedzialność oraz o to, by miejsce kierowcy w pojazdach zajmowały jedynie osoby bezwzględnie trzeźwe. Niestety niektórzy wciąż pozostają głusi na te apele. Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa! Reagujmy, gdy widzimy nietrzeźwą osobę za kierownicą i informujmy o tym policjantów. Funkcjonariusze sprawdzają każdy taki sygnał. Dzięki takiej reakcji, być może przyczynimy się do tego, że nie dojdzie do kolejnej bezsensownej tragedii na drodze.

KPP Złotów

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe