90-lecie szkół polskich na Złotowszczyźnie

  • 27.09.2019, 15:29 (aktualizacja 28.09.2019, 11:56)
  • iej
90-lecie szkół polskich na Złotowszczyźnie
Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprosiło w piątek do Spichlerza na wykład pt. 90-lecie szkół polskich na Złotowszczyźnie

Wykład Jerzego Jelonka był ilustrowany bogatym zbiorem fotografii z życia szkoły ze Zlotowa, Zakrzewa, Głomska, Sławianowa, Kleszczyny, Stawnicy, Głubczyna, Królewskiej Wsi, Skica, Wielkiego Buczka, Buntowa, Starej Wiśniewki, Werska, Rudnej, Podróżnej, Radawnicy, Blękwitu, czy Świętej.

Spotkanie było również okazją do prezentacji tegorocznego unikatowego, niepowtarzalnego nabytku. Do zbiorów muzealnych zakupiono pamiątkowy album z 12 października 1932 roku, dedykowany wizytatorowi szkół polskich Maksymilianowi Brasse. Album zawiera fotografię wizytatora, 46  portretowych fotografii nauczycieli i nauczycielek z własnoręcznymi podpisami oraz fotografię szkoły w Świętej. Na podstawie albumu zaprezentowane zostaną sylwetki pedagogów pogranicza, którzy aktywnie działali do wybuchu II wojny światowej. Od 1939 roku za sprawę polską z powiatu złotowskiego w więzieniach i obozach koncentracyjnych życie oddały 63 osoby. Za odmowę służby w wojsku niemieckim lub współpracę z wywiadem Polski Podziemnej zostało rozstrzelanych i ściętych gilotyną 7 osób. Byli wśród nich nauczyciele i uczniowie szkół polskich, m.in. Józef Horst i Maria Gąszczak. W niemieckich obozach koncentracyjnych zginęli: Julian Gliszewski, Józef Groth, Jan Maza, Czesław Mikołajczyk, Tadeusz Pezała, Edmund Styp-Rekowski, Juliusz Zieliński. Nauczyciele rozstrzelani po wybuchu II wojny światowej to Jan Allery, Stefan Balcer, Franciszek Gliszewski, Robert Gransicki, Paweł Hans, Edmund Smoczyński, Brunon Suchecki, Bernard Szumocki.

W jednej z izb spichlerza urządzono klasę w dawnej szkole, z ławkami, tablicą i prawdziwym kałamarzem


Wydarzenie organizowane było w ramach ogólnopolskiej akcji 60+kultura!

Spichlerz, Złotów, ul. Spichrzowa, godz. 17.00

iej

Zdjęcia (88)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Andrzej Gliszewski
Andrzej Gliszewski 11.10.2019, 17:53
W notatce dotyczącej wykładu P. Jerzego Jelonka pt. "90-lecie szkół polskich na Złotowszczyźnie" znajduje się błąd wymagający sprostowania. Dotyczy kierownika szkoły w Głubczynie Juliana Gliszewskiego, który jakoby zginął w obozie koncentracyjnym.
Otóż mój dziadek pracował w Głubczynie do 1937 roku, kiedy to po uroczystym pożegnaniu na którym mowę wygłosił ks. M. Grochowski, prezes Polsk. Tow. Szkoln. na obwód regencyjny Piła, powrócił na stanowisko kierownika szkoły do Wylatowa. Wysiedlony wraz z całą rodziną w grudniu 1939 okupację spędził w Krakowie. Po jej zakończeniu powrócił do Wylatowa, gdzie prowadził szkołę aż do śmierci w roku 1960.

Z poważaniem

Andrzej Gliszewski

Pozostałe