Fürst Blücher von Wahlstatt na wystawie

  • 12.09.2019, 16:05 (aktualizacja 13.09.2019, 00:08)
  • iej
Fürst Blücher von Wahlstatt na wystawie
Dzisiaj w Muzeum Ziemi Złotowskiej odbył się wernisaż wystawy "Fürst Blücher von Wahlstatt i jego epoka (1742-1819)"

12 września 2019 mija dwusetna rocznica śmierci jednego z największych dowódców wszech czasów – pruskiego feldmarszałka z okresu wojen napoleońskich – Gebharda Leberechta von Blüchera. Ta wielka historyczna postać związana była ze Złotowszczyzną, a ślady tej obecności zachowały się do dzisiaj.

Młody i zawadiacki huzar pojawia się na Krajnie w okresie poprzedzającym I rozbiór Rzeczypospolitej. Walczy z konfederatami pod Piłą, jest mile widzianym gościem w domu dzierżawcy rozległych dóbr Działyńskich  – von Mehlinga, który zarządzał nimi z Potulic. Kiedy król Fryderyk Wielki wyrzucił go z armii i pozbawił ukochanego oficerskiego czerwonego munduru znalazł ukojenie w ramionach pięknej, siedemnastoletniej córki pułkownika Fryderyka Wilhelma barona von Mehlinga. Romantyczna miłość przypieczętowana ślubem w Potulicach, uczyniła zeń czułego męża i przykładnego gospodarza. Teść po roku (1774) oddaje mu w poddzierżawę folwarki: Stawnicę i Dzierzążno – dobra polskich dziedziców Ignacego i Ksawerego Działyńskich. Spędza tu bez mała 7 upojnych lat, gospodarując na roli, wiodąc towarzyski styl życia ziemianina -  bynajmniej nie stroniąc od zabaw, hazardu i hulanek. W tym czasie Blücherom urodziło się pięcioro dzieci, z których troje zmarło (pochowane są na starym cmentarzu w Dzierzążnie). Ukochana żona Blüchera - Karolina Amalia von Mehling miała polskie korzenie, gdyż była wnuczką starosty gnieźnieńskiego Ernesta Wilhelma Bojanowskiego. W starej księdze chrztów parafii złotowskiej zachował się wpis z uroczystości chrztu pierworodnego syna Blücherów - Ernsta Friedricha Gustawa (30 kwietnia 1774 r.). Warto przytoczyć, jako przykład panującej wówczas tolerancji, iż syna luterańskiego rotmistrza ochrzcił w Złotowie katolicki duchowny, ówczesny proboszcz naszej fary, ks. Stefan Wiktor Bronisz. Chrzestnymi byli dziadkowie i brat dziadka.

Na wystawie zgromadzono dokumenty, książki, fotografie miejsc związanych z Blücherem oraz szable, grafiki, medale - w tym również te związane ze Złotowem i najbliższą okolicą. Otwarcie wystawy odbyło się w dwusetną rocznicę zgonu feldmarszałka Blüchera, 12 września 2019 roku. Wystawa potrwa do 2 listopada 2019 r. Założenia wystawy przedstawił Jerzy Jelonek, muzycznie uświetniła pani Monika Godlewska.

iej

 

iej

Zdjęcia (26)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 14.09.2019, 10:46
Pan Jerzy Jelonek nie tylko "przedstawił założenia wystawy" ale całą wystawę od początku opracował i przygotowal.
Fryzjer
Fryzjer 14.09.2019, 14:17
Czyli zrobił to, co do niego należy? Bo zdaje się, że jest etatowym pracownikiem muzeum.
do Fryzjer
do Fryzjer 14.09.2019, 19:06
A ty jestes etatowym durniem, który do pięt nie dorasta temu panu. I nigdy nie dorosnie. Gratulacje i szacunek dla Pana Jelonka.
Do do Fryzjer
Do do Fryzjer 14.09.2019, 19:35
Ty z godz 19:06 jeżeli Pan Jelonek nazywał by tak ludzi jak ty to napewno nie zasługiwał by na żaden szacunek a pogratulować to możesz tylko sobie wiadomo czego.
Marlon
Marlon 12.09.2019, 21:31
edno z lepszych dla Mnie spotkań w Muzeum ! to było chyba pierwsze takie spotkanie po wojnie poruszajcie temat tego ,,złotowskiego,, bohatera . No właśnie - może coś się w tym kierunku zmieni - bo za mało promocji tej postaci w naszym środowisku jak i na zewnątrz do tej pory było ! Poprzednie władze miasta temat ten ,, ignorowały,, -zobaczymy co teraz nasz dział promocji Miasta z tym tematem zrobi ?

Pozostałe