Historyczne dożynki w Osowcu

  • 09.09.2019, 11:29
  • iej
Historyczne dożynki w Osowcu
Tegoroczne gminne święto plonów było wyjątkowe z kilku względów. Przede wszystkim po raz pierwszy w historii gospodarzem było sołectwo Osowiec, które ze swojej roli wywiązało się wzorowo.

Mieszkańcy, z sołtysem i członkami rady na czele, bardzo rzetelnie zaangażowali się w przygotowanie dożynek, czego najlepszym dowodem był wystrój wsi. Wykonanie wielu spośród ozdób nawiązujących do tradycji ludowej musiało być niezwykle czasochłonne, nie sposób też odmówić pomysłowości i humoru elementom dekoracyjnym.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się zbiórką przy krzyżu, gdzie piękne i okazałe wieńce pobłogosławił ks. proboszcz Andrzej Choroba. Następnie barwny korowód, w którym nie zabrakło zaprzęgów konnych, przemaszerował na plac, gdzie odbywały się główne elementy programu.

Jak każe tradycja, najpierw odprawiona została uroczysta msza święta dziękczynna w podziękowaniu za tegoroczne zbiory o błogosławieństwo w pracy na roli, o łaskę siły i zdrowia dla gospodarzy połączona z poświęceniem ziaren siewnych. Dożynki gminne były również dożynkami parafii pw. św. Marii Magdaleny. Uroczysty i podniosły charakter mszy podkreślał udział Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Po zakończeniu sumy odbyła się część oficjalna, który rozpoczął obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Rodlanie. Następnie zaś para starostów dożynek – Emilia i Paweł Skrentni przekazali na ręce gospodarza gminy, wójta Marka Buławy chleb.

Ten obiecał dzielić nim sprawiedliwie tak, aby nigdy nikomu go nie brakowało, po czym wraz z parą starostów, zastępcą wójta Dorotą Murach, wicestarostą Małgorzatą Sameć oraz przewodniczącym Rady Gminy Zakrzewo, Krzysztofem Doroszukiem podzielili bochny wypieczone ze zbóż tegorocznych plonów wśród mieszkańców gminy.

Zaznaczyć warto, iż pomimo nieco pochmurnego nieba, frekwencja była bardzo wysoka i przez cały czas trwania festynu dożynkowego nie spadła ani jedna kropla deszczu. Swoje stoiska przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy – wszyscy chętni mogli zatem spróbować pysznych domowych wyrobów. Dla najmłodszych zapewniono dmuchany zamek oraz fotobudkę, z których przez całą imprezę można było korzystać za darmo. Zainteresowani mogli także odbyć przejażdżkę quadem.

Program artystyczny był różnorodny: jako pierwsi wystąpili członkowie zespołu Starachowianie – Teatr Muzyczny nad Kamienną, następnie zaś w Osowcu królowały góralskie rytmy – na scenie zaprezentowała się kapela Zbyrcok, która klimatem przeniosła uczestników dożynek pod same Tatry. Bardzo ciekawym akcentem były występy wychowanków Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lipki, publiczność nieomal do łez rozbawił kabaret "Wte i Wewte" z Wielkiego Buczka z autorskim programem.

W międzyczasie odbył się konkurs Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego a także przygotowane przez organizatorów zabawy: wchodzenie na słup oraz konkurs znajomości gwary krajeńskiej.  Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz młócenia zboża.

Pierwsze miejsce zdobył wieniec przygotowany przez sołectwo Stara Wiśniewka, drugie zdobyły Ługi, trzecie zaś Drożyska Wielkie. Pozostali uczestnicy: Czernice, KGW Głomsk, Zakrzewo, Poborcze, Nowa Wiśniewka, Wersk, Osowiec, Śmiardowo Złotowskie oraz Prochy, otrzymały ex aequo czwarte miejsce oraz wyróżnienie. Wieniec Starej Wiśniewki będzie reprezentował gminę Zakrzewo na dożynkach powiatowych. Festyn dożynkowy zakończyła tradycyjna zabawa ludowa na deskach.

 

Organizatorami Dożynek Gminnych byli: Sołtys i Rada Sołecka Wsi Osowiec, Wójt Gminy Zakrzewo wraz z Urzędem Gminy Zakrzewo oraz Dom Polski Zakrzewo.

UG Zakrzewo

iej

Zdjęcia (11)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe