Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Fürst Blücher von Wahlstatt i jego epoka

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na nową wystawę!
Fürst Blücher von Wahlstatt i jego epoka

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza

12.09.2019 (czwartek), godz. 17:00 na wernisaż wystawy

Fürst Blücher von Wahlstatt i jego epoka (1742-1819)

Kurator wystawy: Jerzy Jelonek

Wystawę czasową oglądać można w Muzeum Ziemi Złotowskiej do 02.11.2019.

Polecamy powiązany z wystawą wykład Jerzego Jelonka

24 października 2019 (czwartek), godz. 17:00 w Spichlerzu złotowskim.

 

                12 września 2019 mija dwusetna rocznica śmierci jednego z największych dowódców wszech czasów – pruskiego feldmarszałka z okresu wojen napoleońskich – Gebharda Leberechta von Blüchera. Ta wielka historyczna postać związana była ze Złotowszczyzną, a ślady tej obecności zachowały się do dzisiaj.

Młody i zawadiacki huzar pojawia się na Krajnie w okresie poprzedzającym I rozbiór Rzeczypospolitej. Walczy z konfederatami pod Piłą, jest mile widzianym gościem w domu dzierżawcy rozległych dóbr Działyńskich  – von Mehlinga, który zarządzał nimi z Potulic. Kiedy król Fryderyk Wielki wyrzucił go z armii i pozbawił ukochanego oficerskiego czerwonego munduru znalazł ukojenie w ramionach pięknej, siedemnastoletniej córki pułkownika Fryderyka Wilhelma barona von Mehlinga. Romantyczna miłość przypieczętowana ślubem w Potulicach, uczyniła zeń czułego męża i przykładnego gospodarza. Teść po roku (1774) oddaje mu w poddzierżawę folwarki: Stawnicę i Dzierzążno – dobra polskich dziedziców Ignacego i Ksawerego Działyńskich. Spędza tu bez mała 7 upojnych lat, gospodarując na roli, wiodąc towarzyski styl życia ziemianina -  bynajmniej nie stroniąc od zabaw, hazardu i hulanek. W tym czasie Blücherom urodziło się pięcioro dzieci, z których troje zmarło (pochowane są na starym cmentarzu w Dzierzążnie). Ukochana żona Blüchera - Karolina Amalia von Mehling miała polskie korzenie, gdyż była wnuczką starosty gnieźnieńskiego Ernesta Wilhelma Bojanowskiego. W starej księdze chrztów parafii złotowskiej zachował się wpis z uroczystości chrztu pierworodnego syna Blücherów - Ernsta Friedricha Gustawa (30 kwietnia 1774 r.). Warto przytoczyć, jako przykład panującej wówczas tolerancji, iż syna luterańskiego rotmistrza ochrzcił w Złotowie katolicki duchowny, ówczesny proboszcz naszej fary, ks. Stefan Wiktor Bronisz. Chrzestnymi byli dziadkowie i brat dziadka.

                Na wystawie zgromadzono dokumenty, książki, fotografie miejsc związanych z Blücherem oraz szable, grafiki, medale - w tym również te związane ze Złotowem i najbliższą okolicą. Otwarcie wystawy przewidziano w dwusetną rocznicę zgonu feldmarszałka Blüchera, 12 września 2019 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
gość 11.09.2019 10:36
http://husaria.pila.pl/forum/viewtopic.php?t=2070 http://husaria.pila.pl/forum/viewtopic.php?t=2267

gość 09.09.2019 13:59
Krobielowice - grobowiec i mauzoleum: http://www.dokumentyslaska.pl/epitafia/miejscowosci/wroclaw krobielowice.html

Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AntyLopezTreść komentarza: Czy Fidurski jest skazany prawomocnym wyrokiem? Nie. Czyli jest niewinny. Tylko Przemuś tego nie rozumie i pisze bzdury by pomóc Pieniąźkowskiemu.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 07:14Źródło komentarza: Obywatel FidurskiAutor komentarza: AntyLopezTreść komentarza: A kto powiedział, że Piękoś chciałby zostać w starostwie kierowanym przez nową "mądrość"? Może mądrość Sztycha i spółki mu nie odpowiada do współpracy? Ktoś go o to pytał? Słabe, Przemku, słabe...Data dodania komentarza: 19.04.2024, 07:08Źródło komentarza: W Złotowie będzie druga turaAutor komentarza: AntyLopezTreść komentarza: Chciałem obejrzeć Pieniążkowskiego, ale widziałem krzesło. Wolę flaki z olejem od tchórza.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 07:03Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski zaprasza na kawęAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Pamiętajmy że obywatel Fidurski to człowiek z komitetu Pienkosia i nie świadczy to dobrze o kandydacie na burmistrza bo musiał wiedzieć że wystawia do Rady Miejskiej kandydata z zarzutami prokuratorskimiData dodania komentarza: 18.04.2024, 23:33Źródło komentarza: Obywatel FidurskiAutor komentarza: gregorTreść komentarza: Oglądałem Pienkosia w TV Astra - słabizna, flaki olejem, mam wrażenie że ten człowiek ukończył Filozofię, kandydat w stylu PulitaData dodania komentarza: 18.04.2024, 23:29Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski zaprasza na kawęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Piękoś traci ciepły stołek u Dyzmy, który wraca na traktor do Lipki. Sameciowa została z niczym. Pulit wraca do lasu. Piosik już nie będzie się popisywał na sesjach. Fidurski niedługo usłyszy wyrok. Pięknie. Wyborcy pokazali mądrość. Wraca normalność w powiecie i Złotowie, ale przed nowymi władzami bardzo dużo zmian kadrowych. Przede wszystkim wszyscy kandydaci Porozumienia Samorządowe w Złotowskiem tracą swoje ciepłe stołki, na czele z panią z biblioteki, z PUP, OPP, PZD i pozostali i cały ten zaciąg lipkowsko-onocecki leci ze starostwaData dodania komentarza: 18.04.2024, 23:24Źródło komentarza: W Złotowie będzie druga tura
Reklama
News will be here
Reklama