Pracowity weekend strażaków

  • 02.09.2019, 23:36
  • iej
Pracowity weekend strażaków
W miniony weekend na terenie powiatu wystąpiło szesnaście zdarzeń wymagających interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej.

 SKKP w Złotowie od piątku do niedzieli odnotowało pięć pożarów, z których trzy miały miejsce na terenach wiejskich, raz interweniowano przy pożarze obiektu przemysłowego, jeden z pożarów zaistniał na terenach zalesionych.

Odnotowano 11 miejscowych zagrożeń, w tym trzy związane były z komunikacją drogową, a dwa razy udzielano wsparcia służbie PRM.  

Łącznie do zdarzeń dysponowano 34 razy zastępy ochotniczych straży pożarnych w obsadzie 127 druhów oraz strażaków z bieżącej obsady JRG Złotów, raz zaistniała potrzeba zadysponowania grupy operacyjnej z kierownictwa Komendy. 

 

Borucino

1 września 2019 roku około godz. 15.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło zgłoszenie o występującym potencjalnym zagrożeniu na jednym z obiektów będącym w zasobach zakładu produkcyjnego w miejscowości Borucino w związku z uruchomieniem czujki pożarowej.  Na miejsce zdarzenia zadysponowano niezwłocznie najbliższą jednostkę OSP z terenu gminy Okonek oraz dowódcę zmiany służbowej JRG w celu ewentualnego potwierdzenia  bądź wykluczenia zagrożenia. Po przeprowadzeniu rozpoznania potwierdzono, że występujące zadymienie związane jest bezpośrednio z przynależną do obiektu rozdzielnią prądu. Po sprecyzowanej informacji od KDR dyżurny stanowiska kierowania zadysponował do zabezpieczenia prowadzonych działań na zakładzie dodatkowe siły w postaci sześciu samochodów ratowniczo-gaśniczych i grupę operacyjną komendanta powiatowego. Na teren zakładu przybyło również pogotowie energetyczne i pracownik funkcyjny zakładu. Po całkowitym odcięciu źródła zasilania energetycznego obiektu przystąpiono do gaszenia głównych zarzewi ognia w rozdzielni prądu przy użyciu proszku gaśniczego. W kolejności przystąpiono do oddymiania i zbijania temperatury wytworzonej przez gazy pożarowe na obiekcie. Po niespełna trzech i półgodzinie działania zakończono. W działaniach udział wzięło 36 strażaków z jednostek OSP Okonek, Podgaje, Lędyczek, Jastrowie, Tarnówka oraz JRG Złotów.

Ciosaniec

31 sierpnia 2019 r. o godz. 17.21 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło zgłoszenie o pożarze stert słomy w m. Ciosaniec. Na miejsce zdarzenia zadysponowano niezwłocznie najbliższe jednostki OSP z terenu gminy Okonek oraz gminy Jastrowie oraz zastęp gaśniczy z KP PSP Złotów. Po przeprowadzeniu rozpoznania potwierdzono, że pożarem objęta jest już cała sterta, łącznie ok. 120 ton, położona na skraju miejscowości, w pobliżu przebiega napowietrzna linia energetyczna średniego napięcia a zmienny porywisty wiatr powodował gwałtowne wypalanie się składowanej słomy w związku, z czym dodatkowo zadysponowano kolejne jednostki oraz utworzono punkt czerpania wody w m. Pniewo na lokalnym jeziorze a bezpośrednio na terenie akcji w celu zapewnienia wymaganej ilości środka gaśniczego utworzono bufor wodny – zbiornik szybko rozstawialny o pojemności 20 m3. W wyniku prowadzonych działań ograniczono skutecznie potencjalne zagrożenia przerzutu ognia dla zlokalizowanych w sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. W trwających ponad 12 godzin działaniach zaangażowanych było łącznie 40 strażaków z jednostek OSP i PSP dysponujących 11 samochodami gaśniczymi i specjalnymi wspartych służbami Pogotowia Energetycznego oraz Policji.

 

Zdjęcia: KP PSP Złotów

iej

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe