Zdarzenia drogowe - ku rozwadze

  • 20.08.2019, 18:29 (aktualizacja 20.08.2019, 19:20)
  • iej
Zdarzenia drogowe - ku rozwadze
Mimo apeli kierowanych do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów i zachowanie ostrożności - na drogach naszego powiatu wciąż dochodzi do kolizji, wypadków i nadal zatrzymywani są kierujący w stanie nietrzeźwości

Mimo apeli kierowanych do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów i zachowanie ostrożności - na drogach naszego powiatu wciąż dochodzi do kolizji, wypadków i nadal zatrzymywani są kierujący w stanie nietrzeźwości.

Długi weekend sierpniowy już się zakończył, jednak o bezpieczeństwie na drodze warto pamiętać na co dzień, dlatego apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie rozwagi i ostrożność.

19 sierpnia br. w ciągu niespełna dwóch godzin na drogach powiatu doszło do czterech zdarzeń drogowych spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków drogowych, nieustąpieniem pierwszeństwa i nieprawidłowym wymijaniem.

Około godziny 10:00 w Okonku przy ul. Roosevelta 59- letni mieszkaniec Wrocławia kierujący pojazdem marki Suzuki, w wyniku nie ustąpienia pierwszeństwa przejazdu doprowadził do zderzenia bocznego z pojazdem DAF, którym kierował 31 letni mieszkaniec Chojnic. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Około godziny 10:15 na drodze W-189 w gminie Lipka, 34 latek kierujący samochodem osobowym Opel Insignia najechał na zwierzynę leśną, która nagle wybiegła na drogę.

Około godziny 10:50 w Lipce 54- letni kierujący pojazdem VW Transporter i 32- letni kierujący samochodem Fiat Ducato mieszkańcy powiatu złotowskiego w trakcie nieprawidłowo wykonanego manewru wymijania doprowadzili do uszkodzenia lusterek w obu pojazdach.

Około godziny 11:45 na trasie Pieczynek-Zalesie, 51- letnia mieszkanka Zalesia kierująca samochodem marki Citroen, nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na pobocze, gdzie pojazd wywrócił się. Kobieta z obrażeniami ciała została przetransportowana lotniczym pogotowiem ratunkowym do szpitala. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że kobieta miała ponad promil alkoholu w organizmie.

Przypominamy konsekwencje jazdy samochodem pod wpływem alkoholu:

Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:

– grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.

– zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy   dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

– Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.

– Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.

Inne konsekwencje

Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję musi pamiętać, że nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.

W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogę one na drodze postępowania cywilnego żądać od nas dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.

IW

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Michał
Michał 21.08.2019, 13:46
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.
https://play.google.com/store/…

Pozostałe