Niedziela, 20.10.2019

Na Zaleskim bezpieczniej

  • 09.07.2019, 08:59 (aktualizacja 10.07.2019, 18:47)
  • iej
Na Zaleskim bezpieczniej
Dzięki interwencji wielu złotowskich środowisk na Jeziorze Zaleskim zrobi się bezpieczniej.

Od dłuższego czasu złotowski WOPR, CWK „Zacisze” oraz Ośrodek Rehabilitacji Dzieci „Zabajka 2” wnioskowały o wprowadzenie przepisów poprawiających bezpieczeństwo na części jeziora, będącego w granicach Gminy Miasta Złotów. Teraz, dzięki wsparciu Rady Miejskiej w Złotowie i Urzędu Miejskiego, Rada Powiatu Złotowskiego podjęła odpowiednią uchwałę. Wejdzie ona w życie 16 lipca.

Na obszarze Jeziora Zaleskiego, w szczególności w okresie kąpielowym, wielokrotnie zgłaszano problem nieodpowiedzialnego zachowania niektórych użytkowników jednostek pływających z napędem motorowym (spalinowym) oraz skuterów wodnych. Były to w szczególności niebezpieczne przepłynięcia na wysokich prędkościach w bliskiej odległości od dzieci szkolących się w szkółce żeglarskiej „Archipelag Rozwoju”, czy liczne podtopienia osób korzystających z kąpielisk miejskich i uszkodzenia pomostów.

Złotowskie Centrum Aktywności Społecznej wyznaczyło tak zwaną strefę „zakazu wytwarzania fal”, jednak bez zmiany odpowiednich przepisów nie było można karać osób, które tą strefę ignorowały. Teraz, dzięki uchwale Rady Powiatu, ta sytuacja ulegnie zmianie.

Uchwała ta ogranicza używanie jednostek pływających z napędem motorowym (spalinowym) oraz skuterów wodnych w części Jeziora Zaleskiego leżącej w granicach Gminy Miasta Złotów ponieważ znajdują się tam dwa kąpieliska miejskie, przystań ośrodków Zacisze oraz „Zabajka 2”. Zakaz ten nie dotyczy jednostek odpływających i dopływających do brzegu z minimalną sterowną prędkością, z zachowaniem szczególnej ostrożności, co powinno wyeliminować niebezpieczeństwo dla osób kąpiących się i wypoczywających nad wodą. Zastrzeżenie to pozwala na bezpieczne wodowanie sprzętu pływającego.

Ze sprzętu motorowodnego w pełni można korzystać w części jeziora leżącego w granicach Gminy Złotów. Dokładny podział na strefy obrazuje mapka dołączona do uchwały Rady Powiatu Złotowskiego.

Co najważniejsze, wprowadzone przepisy dają możliwość karania osób, które te ograniczenia naruszą. Będzie mógł być na nie nałożony mandat karny w wysokości do 500 zł.

UM Złotów

iej
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zlotowianka
Zlotowianka 09.07.2019, 21:06
Tak tylko dla czego trzeba pływać tymi motorówkami koło plaży w koło lodek i dzieci uczycych się pływać łódkami bo co bo nikt na was nie patrzy trzeba dać popis a zarazem pokazać brak mózgu sama byłam tego świadkiem mało się nam łódka nie wywrocila jezioro jest bardzo długie ale trzeba akurat tam gdzie można oczekiwać poklasku cieszę się z takiej decyzji
Wędkarz
Wędkarz 09.07.2019, 15:49
No to poszalejemy na reszcie jeziora. Wędkarze trzymajcie się brzegów bo Rada Miasta właśnie o was pomyślała. Ekolodzy czy wy naprawdę nie zauważacie szkodliwych działań sprzętu motorowego na jeziorze. Jak tak dalej pójdzie to wszystko ptactwo ucieknie a w jeziorze będą ryby paliwowo odrzutowe. O zwierzynie wodnej nie ma co mówić ale jest rada dla ekologów, brońcie ciałem honorów przed galerią i zanurzanie je w roztworze ropni paliwowym na plażach jeziora Zaleskiego. My wędkarze widzimy skutki motorowodnego szaleństwa wy chyba musicie do tego dojrzeć.
Turysta złotowski
Turysta złotowski 09.07.2019, 20:35
Mamy sporo jezior w okolicy o czym pewno - jako wędkarz - wiesz! Zaleskie to JEDYNE jezioro w mieście z możliwością uprawiania wodnych sportów (i rozrywki) motorowodnych. Chcesz połowić ryby - są inne jeziora! A skoro łowisz na Zaleskim to znaczy, ze tam są też ryby, które - mimo motorówek - da się złowić. Wy, ekoterrości, byście najlepiej wszystkiego zakazali. No, może z wyjątkiem patrzenia na przyrodę!
Też wedkarz
Też wedkarz 10.07.2019, 14:20
No i mamy turystę który tak jak rada Miasta z burmistrzem na czele myśli że miejscowi wędkarze to zakład przetwórczy ryb. Otóż nie wędkarz to też osoba która na ryby wybiera się po pracy aby w spokoju natury zaznać spokoju. To czy są ryby w jeziorze Zaleskim to ty Turysto złotowski napewno nie wiesz tak jak i nie wiesz tego że PZW sprzedaje też pozwolenia na jedno jezioro choćby tak jak w tym przypadku Zaleskie. Skoro wyzywasz ludzi od eko terrorystów to wiedz że jak już to ty nim jesteś. To ty niszczysz naturę której nie tworzyłeś, płoszysz zwierzynę wodną i ptactwo. Piszesz ze jezioro Zaleskie to jedyne jezioro do uprawiania rozrywki i sportu motorowodnego. Ty chyba nie wiesz co to jest sport motorowodny a wasza rozrywka to jedno szaleństwo które prędzej czy później skończy się tragedią. Złotowski Turysto zobacz skąd nad jezioro ze swoim złomem zjeżdżają inni użytkownicy pseudo sportu wodnego. Czy to znaczy że w innych miastach i województwach są mądrzejsi burmistrzowie i rady miast które doceniając swoje wodne dobra naturalne dlatego pogonili trucicieli wodnych którzy za darmo je niszczyli. Turystów złotowski, chcesz aby ciebie podziwiano przenieś się nad jezioro miejskie, tam napewno ciebie docenią.

Pozostałe