Środa, 24.07.2019

Dlaczego drzewa usychają?

  • 08.07.2019, 15:02 (aktualizacja 08.07.2019, 15:12)
  • Janusz Justyna
Dlaczego drzewa usychają? Czytelnik Drzewa są już mocno zbrązowiałe, jeszcze nie tak dawno takie nie były
Na profilu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA na Facebooku zamieszczono wpis, który odnosi się do drzew rosnących w Złotowie przy rondzie 31 Stycznia. Drzewa wyraźnie usychają - dlaczego?

Oto treść tego wpisu:

Czy ktoś podtruwa drzewa w Złotowie przy placu (rondzie) 31 Stycznia?

Warto przypomnieć, że dwa lata temu mieszkańcy byli przeciwni wycince drzew. W wyniku protestów, drzewa ocalały. Powodem usunięcia drzew miała być budowa sklepu wielkopowierzchniowego. Inwestor nie jest właścicielem działki na której stoją drzewa, a mimo tego, domagał się usunięcia drzewostanu.

Drzewa, które zdobią rondo przy ratuszu - i historycznym Domu Polskim - znajdują się na działce pasa drogowego, której właścicielem jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

To były zdrowe piękne drzewa, które teraz po prostu usychają. Trzeba poprosić odpowiednie służy o zbadanie, czy ktoś nie pomaga i może wylewana jest jakaś trucizna?

Kara za nielegalne usunięcie drzewa lub jego podtrucie wynosi trzykrotność opłaty, jaką należałoby uiścić za ich "legalne" usunięcie. Opłata za legalne wycięcie drzew określana jest w zezwoleniu na ich usunięcie i zależy od obwodu pnia na wysokości 130 cm oraz rodzaju i gatunku drzewa. Do tego, im cenniejszy gatunek i większy egzemplarz, tym opłata jest wyższa.

(red)

PS

Jak informuje nas jeden z czytelników - sprawa usychania drzew została zgłoszona do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

 

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gdzie kupię dobry olej i biały pieprz?
gdzie kupię dobry olej i biały pieprz? 15.07.2019, 10:20
Czy w galerii pd uschniętym świerkiem będzie spożywczy? Piotr i Paweł zrezygnował, Stokrotka zrezygnowała z handlu. Może to miejsce jest słabe na handel. kolejny sklep spożywczy rezygnuje?
Bryla
Bryla 15.07.2019, 10:33
Stokrotka już zrezygnowała??? przecież dopiero co weszli. Moja ciotka tam pracowała, zadzwoni to się zapytam. Ale jaja.
Brakuje brakuje
Brakuje brakuje 15.07.2019, 10:30
Z dobrymi spożywczymi jest problem. Na placu Paderewskiego brakuje, ludzie podstawowe produkty kupują w Żabce, bez urazy ale to produkty przetworzone głęboko konserwowane. Nie porównamy chyba paczki parówek Berlinek w podwójnej folii z parówkami jakie były niedawno w sklepie ZM HS Śmiłowo. Teraz brakuje PiP na al. Piasta. Stokrotka to było nieporozumienie. Jest problem z spożywczymi na starej części miasta.
Jola
Jola 12.07.2019, 11:45
Tutaj nie ma co się spierać co do przyczyn tylko ratować te drzewa! :-) Jest bardzo sucho, galeria przykryła ostatni plac, który generował wodę i nawilżał korzenie drzew.(IIIIIIIII) Ten wąski pasek zieleni powinien być nawadniany sztucznie przez okres letni inaczej drzewa nie dadzą rady. ~^~^~^~^~^[email protected] jest sukcesywnie betonowane, praktycznie brakuje cienia do wytchnienia. Wszędzie wygrzane mury. Kto jest radnym na tej ulicy? To ulica ks.Bolesława Domańskiego. Warto na radzie złożyć wniosek o nawadnianie tego placu. Nie szukajmy winnych, bo przyczyną jest nasza ekspansywna egzystencja tylko ratujmy co zostało w mieście. Proszę mieszkańców o zwrócenie swojemu radnemu z tej ulicy na problem.
Robi
Robi 15.07.2019, 10:17
To jest na styku dwóch okręgów wyborczych czyli: K.Koronkiewicz i Z. Muzioł.
Do Jola
Do Jola 13.07.2019, 01:00
Aleś ty naiwna, tych drzew już nic nie uratuje
Ali
Ali 12.07.2019, 10:51
Począwszy od ronda przy Domu Polskim, cała ulica ks.Domańskiego straciła drzewa po ostatnim remoncie drogi. Całkowicie zmienił się charakter tej ulicy. Jest skąpana słońcem, trudno się w upałach pokonuje ten odcinek. Zauważyłam, że od czasu kiedy nie ma drzew przestałam chodzić pieszo do sklepu. Teraz choć to tylko 300 metrów po każdą drobną rzecz wsiadam w samochód i jadę. Kiedyś spacery po tej ulicy były przyjemnością dzisiaj to pustynne klepisko. Drzewa koło ronda to ostatni symboliczny lasek w tej części miasta.
Optimus
Optimus 12.07.2019, 13:51
Proszę Panią, ul. Domańskiego to nie jest klepisko tylko jeden z elementów Zlotowskiego Zdroju. Po prostu trza się spocić aby móc na promenadzie się ochłodzić.
Nie ma co się buntować tylko trza spacerować.
Kasia
Kasia 12.07.2019, 00:35
Bez przesady, nie wyciągacie pochopnych wniosków. Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych, daleko mi do sąsiada, a mimo to mój świerk zgubił igły, a brzoza robi się żółta i usycha...
pamieć absoluta
pamieć absoluta 10.07.2019, 10:39
kandydat na burmistrza z dwoma głowami obiecał, że wytnie drzewa ale niestety przegrał wybory
do pamięci
do pamięci 11.07.2019, 11:26
Kristiano opowiadał, że Teresa pogoniła Jaskólskiego. Przyszedł do firmy prosic o poparcie, ale kazano mu zamknąć drzwi z drugiej strony. Trudno więc potrzymać tezę o obiecance wycinki drzew po wyborach. No chyba, że miał to w ulotce napisane a niestety nie dotarła do mnie żadna ulotka. Widziałem tylko reklamę sali kinowej i to, że Mzuk nie dba o czystość w mieście.
kos
kos 13.07.2019, 00:53
Krystiano z Teressą wiele plot puścili w eter, min. taką że galeria nie powstanie. To takie złotowskie Czerepachy. A galeria miała nie być i niestety jest - niepiękny budynek z żelaznymi żaluzjami, który jeszcze bardziej będzie szpecił to miejsce jak znikną drzewa. A mozna by pod drzewami postawić ławeczki i ludzie mogliby
odpocząć w cieniu, przed zakupami lub po zakupach. Ale jak ktoś się tylko rozbija autami, to o tym nie pomyśli
Basia
Basia 10.07.2019, 19:52
Czego nie obiecał kandydat z dwoma głowami.
Puk puk
Puk puk 10.07.2019, 14:31
Ty się puknij w twoją jedną pustą głowę. "Glowa" to rzeczownik rodzaju żeńskiego, czyli "dwiema" nie "dwoma". Możesz się więc puknąc w twój pusty głów!
RODOdendron
RODOdendron 09.07.2019, 11:41
W pamięci mam słowa pewnego lewicowego radnego, który uległ w ostatnuich wyborach pokonany przez autora tego artykułu. "My tych drzew nie odpuścimy, ustąpiliśmy na razie." Czujecie to? Oni ustąpili. Czyli oni stawiają warunki skoro ustąpili. Ta galeria to pomnik, napis z logo czyli wielki szyld miał razic przez cała długość alei Piasta. Dokładnie pamiętam słowa tego cwaniaczka.
Taka prawda
Taka prawda 09.07.2019, 10:30
Dzięki Aktualnosciom Lokalnym sprawa ujrzała światło dzienne. Inaczej drzew pewno dawno już by nie było. I nie byłoby sprawy. Brawo redaktor ŁO.
fryzjer
fryzjer 09.07.2019, 11:23
To skończyło się dla niego tragicznie. Leszcz został wezwany na dywan do mecenasa gazety i kajał się z tego artykułu. ŁO został skazany i wysłany na front wschodni, dali mu najgorsze gminy do reporterki. W redakcji czarno wspominają ten numer.
Jeleń wśród niwyciętych drzew
Jeleń wśród niwyciętych drzew 15.07.2019, 07:23
Czarno wspominają dzień jak szef pomylił termin polowania a szefowa zaplanował szkolenie z grafiki. Opowiadał redaktor, że po wpadce korespondowali ze zobą za pomocą pisanych poleceń na kartkach. Redakcja miała polewkę po pachy.
kos
kos 08.07.2019, 20:46
To przecież oczywiste, że "ktoś" coś wylał. Jak tylko na skutek protestów, inwestor zrezygnował z wycinki, od razu pomyślałem, że to niczego nie zmieni
jack
jack 08.07.2019, 19:33
Co z tego że posadzą nowe - jeżeli ziemia jest zatruta to nowe też umrą, a poz tym ścinanie starych drzew i sadzenie małych patyczków z punktu ekologii nie ma sensu. Bez drzew zwyczajnie umrzemy - szanujmy je.
NaLeśnik
NaLeśnik 08.07.2019, 22:23
Skąd wiesz, że "ziemia jest zatruta"?! Nawet nie wiadomo, czy celowo ktoś je truje! I nie jesteś "na czasie" - ostatnio sporo piszą o tym, że drzewa 10-letnie pochłaniają dużo więcej CO2 niż np. 100-letnie w tym samym gatunku.
Tomek
Tomek 09.07.2019, 10:03
Tia, a najwięcej CO2 pochłania trawa na moim ogrodzie... I pewnie TIRy też produkują mniej CO2 niż małe samochody xd
Zieleniarz
Zieleniarz 08.07.2019, 18:30
Zgoda, ze to podejrzane. Jednak powód wcale nie musi być kryminalny. Czerwiec był wyjątkowo suchy, do tego galeria zasłoniła sporo światła od płd-zach. To może być przyczyna.
Poza tym zgadzam się z przedmówcą - takie zdrowe one nie były i powiedzmy szczerze - jak to miejsce są one sporo za duże! Pamiętam, jak jeszcze stał tam jeleń w ich otoczeniu, gdy miały one ok. 5m. Wtedy wyglądało to ładnie!
Byłem i nadal jestem za ich wycięciem! I posadzeniem innych, ładniejszych! I niższych. Teraz można "za grosze" posadzić takie od razu 4-6 metrowe. Można je kupić chociażby w Hajdach za 100-200 zł (w zależności od gatunku).
L&M
L&M 08.07.2019, 16:48
Nie bądźmy naiwni. Drzewa już dawno miały zniknąć. Kaprys inwestora nie był spełniony bo protestowali ludzie, ale ten kaprys pozostał. Kto może mieć interes w tym żeby drzewa uschły? Wszystko idzie w kierunku realizacji wycinki. W końcu otwarcie już niedługo.
Z tych stron.
Z tych stron. 08.07.2019, 15:37
Takie zdrowe to one nie były a że komuś przeszkadzają to oczywiste. Galeria schowana za nimi to i miejsce nie atrakcyjne. Poza tym w Złotowie tyle drzew wycięto choćby nad jeziorem Miejskim że robienie płaczu wobec tych starych nie ma sensu tym bardziej że od lat pod tymi drzewami rudego igliwia którego nikt nie sprząta nie brakuje. Zresztą co to za płac gdzie najważniejsze obiekty Złotowa tj, Dom Polski jak i okazałą GALERIĘ nie można zobaczyć z jadącego pojazdu. Przecież te obiekty powinny stać się wizytówką Starego Miasta a plac można przechrzcić na nazwy ulic choćby Rotmistrza Witolda Pileckiego przy której stała by galeria.
kangur
kangur 09.07.2019, 11:43
sprawa jest prosta, te drzewa usychają bo został im ograniczony dostęp do światła
MN
MN 09.07.2019, 12:44
drzewa o których piszesz potrafią pięknie rosnąc w zwartej konkurencji. Praktycznie w puszczy każde zasłonięte jest z każdej strony i w niczym to nie utrudnia rozwoju.

Pozostałe