Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów położonej w województwie świętokrzyskim. Jej mieszkańcy, za pomoc niesioną partyzantom, w ciągu dwóch dni zostali okrutnie wymordowani, miejscowość zaś spalono. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci, wobec czego 12 lipca Sejm ustanowił Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

„Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty” – podała Kancelaria Prezydenta.

W Lipce obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbyły się wczoraj. Kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje Powiatu Złotowskiego - ze starostą Ryszardem Goławskim, Gminy Lipka - z wójtem Przemysław Kurdzieko, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krajna Złotowska" - z dyrektorem biura Marek Romaniec i Lokalnej Grupy Działania Między Wisłą a Kampinosem - z prezesem Pawłem Białeckim.

Wcześniej Krzysztof Doroszuk przybliżył wydarzenia dotyczące wsi Michniów.

Starostwo Złotów



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama