Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

  • 08.07.2019, 11:45 (aktualizacja 14.07.2019, 20:50)
  • iej
Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów położonej w województwie świętokrzyskim. Jej mieszkańcy, za pomoc niesioną partyzantom, w ciągu dwóch dni zostali okrutnie wymordowani, miejscowość zaś spalono. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci, wobec czego 12 lipca Sejm ustanowił Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

„Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty” – podała Kancelaria Prezydenta.

W Lipce obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbyły się wczoraj. Kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje Powiatu Złotowskiego - ze starostą Ryszardem Goławskim, Gminy Lipka - z wójtem Przemysław Kurdzieko, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krajna Złotowska" - z dyrektorem biura Marek Romaniec i Lokalnej Grupy Działania Między Wisłą a Kampinosem - z prezesem Pawłem Białeckim.

Wcześniej Krzysztof Doroszuk przybliżył wydarzenia dotyczące wsi Michniów.

Starostwo Złotów

iej

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe