Zakrzewo stolicą tańca

  • 17.06.2019, 16:50
  • iej
Zakrzewo stolicą tańca
XII Ogólnopolski Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Z Przytupem” za nami. Przez dwa dni Zakrzewo tętniło życiem, zaś ulice były pełne tańca i pięknych, regionalnych strojów. Festiwal „Z Przytupem” nigdy nie miał charakteru rywalizacji, dzięki czemu atmosfera imprezy pełna jest przyjaźni i wzajemnego szacunku.

Daje ona niepowtarzalną okazję zapoznania się z folklorem innych części Polski, z ich strojami, muzyką, tańcem czy gwarą. Każdy spośród zespołów - uczestników ma swój wyjątkowy charakter i doceniają to również widzowie. Wszystkie stroje regionalne, czy to łowickie, spiskie czy też związane z ziemią łódzką i świętokrzyską, były przepiękne i wywoływały podziw. Zakrzewo przez całą sobotę i niedzielę było kulturalną stolicą powiatu, królowała spontaniczna zabawa, śpiew i taniec.

W sobotę odbyła się uroczysta inauguracja festiwalu i pierwsza część przeglądu, w którym udział wzięli: Zespół Regionalny Honaj z Dursztyna (Spisz), Dziecięco - Młodzieżowy Zespół Ludowy Koderki z Łowicza, Zespół Folklorystyczny Choberki (woj. łódzkie), Zespół Pieśni i Tańca Rzgowianie (woj. łódzkie), Zespół Dzięcięcy Bolęcina (woj. małopolskie), Zespół Starachowianie (woj. świętokrzyskie) oraz gospodarze -Zespół Pieśni i Tańca Rodlanie w aż trzech grupach wiekowych.

Zabawa w amfiteatrze Domu Polskiego trwała do późnych godzin wieczornych. W niedzielę tancerze opanowali zakrzewskie ulice: najpierw swoją obecnością i oprawą muzyczną urozmaicili uroczystą mszę świętą polową, zaś po jej zakończeniu przeszli ulicami wsi w barwnym, tanecznym korowodzie. Po południu w ogrodach Domu Polskiego odbyła się druga część występów artystycznych. „Z Przytupem” to dwudniowe święto folkloru zespołów z różnych regionów Polski.

Organizacja festiwalu nawiązuje do przedwojennych tradycji Domu Polskiego w Zakrzewie, w którym działał zespół tańca ludowego, odbywały się spotkania, koncerty i przeglądy polskich zespołów folklorystycznych działających w zaborze pruskim. Organizatorem wydarzenia był Dom Polski w Zakrzewie we współpracy ze stowarzyszeniem Strefa Kultury. Impreza współfinansowana jest ze środków Gminy Zakrzewo, Powiatu Złotowskiego i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

UG Zakrzewo, Fot. KM, AŁ

iej

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe