Chciały kupić działkę, ukradły 8 tys. zł

 • 12.06.2019, 14:30
 • Janusz Justyna
Chciały kupić działkę, ukradły 8 tys. zł
Bądźmy czujni. Nie dajmy się nabrać. Nie wpuszczajmy obcych do swoich mieszkań, pod żadnym pozorem. Uwaga na fałszywych "siostrzeńców”, „wnuczków” i „kuzynów, czy zakupy po okazyjnej cenie. Do oszustów i złodziei działających takimi metodami dołączyły osoby proszące o pomoc, szklankę wody lub lekarstwo bądź zainteresowane kupnem domu. Bądźmy rozsądni, zachowajmy rozwagę i codzienną ostrożność.

 

Wczoraj na terenie gminy Okonek trzy kobiety prawdopodobnie narodowości romskiej weszły na posesję 85-latki informując, że są zainteresowane kupnem działki z budynkiem mieszkalnym. Starsza Pani zaprosiła więc kobiety do wnętrza swojego lokalu, na początku nic też nie wzbudziło jej podejrzeń. W takcie rozmowy dotyczącej nieruchomości, kiedy 85-latka pokazywała kobietom rozkład pomieszczeń, jedna z nich wykorzystując sytuację z szafy ubraniowej znajdującej się w drugiej części domu skradła oszczędności należące do starszej Pani. Złodziejki szybko się oddaliły. Niestety, minęło trochę czasu nim poszkodowana zorientowała się co się stało. Straty jakie poniosła oszacowano na ponad 8 tys. złotych.

Ten przykład z ”życia” powinien dać nam wiele do myślenia. Złodzieje nie mają skrupułów i wykorzystują ufność i dobre serce poszkodowanych.

Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Najczęściej są to osoby starsze, choć takich „nieostrożnych” nie brakuje i wśród młodych ludzi. „Zakupowe okazje”, niespodziewane telefony od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeńców czy kuzynów z prośbą o pomoc finansową na zakup leków, opłacenie lekarzy czy też intratna okazja kupna lub sprzedaży mogą zakończyć się naszą finansową porażką.

Już obrabowani, zdajemy sobie sprawę, że było wiele podejrzanych „znaków”. Dlaczego obce osoby nagle zainteresowały się kupnem domu, kiedy nie wystawialiśmy go do sprzedaży, przecież nie potrzebujemy kolejnego koca, dywanu czy bluzki, często jest już jednak za późno.

Takich „znaków” może być jeszcze wiele, ważne abyśmy je w porę zauważyli i powiadomili POLICJĘ. WARTO BYĆ CZUJNYM !!!

Funkcjonariusze na pewno szybko zareagują i być może ich działania zakończą się kolejnym zatrzymaniem tak utrudniających nam życie przestępców.

APELUJEMY O WYJĄTKOWĄ OSTROŻNOŚĆ!!!

 • Nie otwierajcie Państwo drzwi bez sprawdzania, kto stoi po drugiej stronie!

 • Nie wpuszczajcie Państwo do domu osób nieznajomych bez wcześniejszego upewnienia się kim one są.

 • Nie przechowujcie Państwo w domu dużych kwot pieniędzy!

 • Pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym!

 • Unikajcie Państwo podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli sprawa połączona jest z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłatą zaliczki czy okazaniem swoich oszczędności!

 • Współdziałajcie Państwo z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!

 • Zgłaszajcie Państwo informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły się w waszej klatce, mieszkaniu czy posesji!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

Przed otwarciem drzwi:

Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – by sprawdzić kto nas niepokoi?

 • Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie warunkowane ostrożnością.

 • W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin (najlepiej by był z nami wówczas ktoś z rodziny), sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej instytucji).

We wszystkich przypadkach budzących jakąkolwiek wątpliwość należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dot. tego typu sytuacji, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej zapiszmy numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

Zwracamy się z apelem do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie jakie niesie za sobą wpuszczanie do mieszkania obcych osób. Pamiętajmy także o osobach starszych, które mieszkają samotnie.

Nie dajmy się oszukać!!!

KPP Złotów

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
q
q 12.06.2019, 23:01
znacie jakiegoś normalnego cygana - ja niestety nie a znam wielu

Pozostałe