Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Komitet Ocalenia Wiaduktu w Tarnówce

W Tarnówce pojawiła się ciekawa inicjatywa - ratowania starego wiaduktu kolejowego. Na specjalnym profilu na facebooku pojawiła się odezwa do mieszkańców Tarnówki
Komitet Ocalenia Wiaduktu w Tarnówce

Drodzy Mieszkańcy Tarnówki!

Kilka dni temu w opinii publicznej pojawiła się porażająca wiadomość dotycząca woli rozbiórki przez samorząd starego wiaduktu kolejowego w Tarnówce za przedszkolem. Los ponad stuletniego obiektu waży się na naszych oczach; niedługo już bowiem może bezpamiętnie odejść w zapomnienie. Któż z nas potrafi wyobrazić sobie, że most nad każdemu dobrze znanym wąwozem na zawsze zniknie z krajobrazu wsi. Zachody słońca podczas romantycznych schadzek zakochanych, plenerowe zajęcia wychowania fizycznego i bieg przez most pod okiem wuefistów, czy choćby godziny spędzane na odstresowaniu się przy chmielowym napoju to wspomnienia znane wielu pokoleniom mieszkańców, każdemu z nas - w roli mostu “za przedszkolem” w roli głównej. To tutaj całe rodziny spacerowały w niedzielne popołudnia. Most ten jest niemym świadkiem rozwoju oraz agonii kolei żelaznej, ciężkiej pracy rolnika na przestrzeni rozwoju agrotechniki; świadkiem działań zbrojnych podczas obydwu wojen światowych; świadkiem turystyki kolejowej, rowerowej i pieszej. Przetrwał czasy niepewności wojennej zawieruchy, peerelowskiego ucisku, bezwzględności złodziei . Nie pozwólmy by stał się ofiarą błędnych decyzji samorządowców w czasach, kiedy mieszkańcy mają możliwość samodzielnego dysponowania własnymi dobrami publicznymi. Ratujmy most naszych wspomnień!

Wiadukt nad linią kolejową relacji Flatow (Złotów) - Plietnitz (Płytnica) został wybudowany w 1906 roku. Jest to konstrukcja z żelazo-betonu o architekturze typowej dla końca XIX w. Jego pierwotna funkcja polegała na umożliwieniu komunikacji pieszej i samochodowej w czasach krzyżowania się z koleją żelazną. Nieopodal mostu, na łuku widocznym z jego szczytu w czasie II Wojny Światowej doszło do wykolejenia. W lipcu 1945 roku szyny kolejowe zostały zdemontowane przez wojska radzieckie, a trasę przebiegu linii kolejowej przekształcono na drogę gruntową do rozwidlenia przy stacji Augustowo. Na przestrzeni lat, gdy wiadukt utracił funkcję użytkową doszło do jego częściowej dewastacji – skradziono kostkę granitową wyłożoną na jego powierzchni, a także elementy stalowych poręczy. Dziś, pomimo tego, że wizualnie pozostawia wiele do życzenia, z całą pewnością nie grozi on zawaleniem, a ekspertyzy pisane są “pod dyktando” potrzeb.

Zapraszam do polubienia strony, komentowania, wpisywania swoich przemyśleń. Im większe zainteresowanie tym większa szansa na ocalenie tej części naszej Małej Ojczyzny. Pokażmy, że los wiaduktu nie jest Nam obojętny. Pokażmy, że jest nas wielu. W społeczności siła!

Profil na facebooku - kliknij



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kompanTreść komentarza: Mam nadzieję że nowy burmistrz w trybie natychmiastowym odwoła tego hejtera, zabroni mu wstąp do pomieszczeń ZCAS i szybko zostaną zabezpieczone komputery i dokumenty, bo jak widzę wycenę "Waty cukrowej" na strefę kibica za 3000,00 zł to śmierdzi to na na kilometry tak jak wielokilometrowe delegacje Pulita, podobnie śmierdzi DJ za ponad 5000,00 zł, niech wezmą Potapa z laptopem, który puści kilka piosenek za 500 złData dodania komentarza: 25.04.2024, 17:37Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCASAutor komentarza: HydraHejterskaTreść komentarza: Słyszałem że w nadleśnictwie nie popracuje długo, mają obowiązek go przyjąć, ale z końcem miesiąca będzie się żegnał, ciekawe czy Mateusz go zatrudni?Data dodania komentarza: 25.04.2024, 17:33Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCASAutor komentarza: staszekTreść komentarza: Przekazanie władzy z klasą, nie to co w Złotowie, gdzie pożal się Boże burmistrz nieudacznik nie ma nawet odwagi przyjść na sesję rady miastaData dodania komentarza: 25.04.2024, 17:30Źródło komentarza: Symboliczne przekazanie urzędu burmistrzowi – elektowiAutor komentarza: GrześTreść komentarza: Kitela najlepszy, wielka szkoda. Jego ludzie nie poszli na wybory, bo byli pewni zwycięstwa i tak to się skończyło. Szacun Panie Stefanie! Co za klasa. Pełna kultura!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:07Źródło komentarza: Symboliczne przekazanie urzędu burmistrzowi – elektowiAutor komentarza: aż tyleTreść komentarza: Żaden z was, płynących z nurtem, nie wytrzymałby tego hejtu jaki się wylewał na sesjach, min z ust Koronkiewicza, i który był podsycany przez interesariuszy w mediach. A on wytrzymał i pomimo trudności i ciągłych blokad dał miastu koło zamachowe do rozwoju. Ale jak wam o tym leszczu nie napisze, to pewnie nie uwierzycieData dodania komentarza: 23.04.2024, 16:19Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCASAutor komentarza: wszystko jest jasneTreść komentarza: Nie wiem co chcesz rozliczać, bo dopiero za Pulita wydawanie środków publicznych stało się jasne i klarowne. Za Wełniaka to radni (zwłaszcza ci z opozycji) nie mieli wiedzy jak ma wyglądać dana inwestycja i za czym konkretnie głosowali, dopóki nie został ogłoszony przetarg. A co do marki Wielkopolskie Zdroje, to wszystko masz powtórzone i podsumowane np. w Konferencji Uzdrowiskowej i w Konferencji Dobre Praktyki (tylko trzeba przewinąć tę młodzież i zacząć oglądanie po przerwie ok. 2:00:40)Data dodania komentarza: 23.04.2024, 15:54Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski nowym burmistrzem Złotowa
Reklama
Reklama