Konfidenci i złodzieje

  • 04.03.2019, 17:54 (aktualizacja 05.03.2019, 00:25)
  • Piotr Tomasz
Konfidenci i złodzieje
W dość specyficzny sposób skrajne lewactwo postanowiło upamiętnić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pile. Celem ataku stała się bowiem mogiła Bohaterki Antykomunistycznego Podziemia – śp. Stanisławy Grabowskiej. Skradziono biało-czerwony wieniec, pozostałe kwiaty porozrzucano wokół grobu. Nieco wcześniej Policja i inne instytucje państwowe otrzymały kilkanaście donosów, których autorzy wyrażali fałszywą troskę o bezpieczeństwo uczestników Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Przyznam, że z obrzydzeniem obserwowałem ogólnopolską mobilizację pewnych środowisk, które za cel postawiły sobie dezorganizację obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Blokowanie tras przemarszów, bluzgi na portalach społecznościowych i w lewicowych mediach (np. wyzywanie ks. Jarka i innych organizatorów od faszystów), donosy obywatelskie, obrzucanie farbą miejsc pamięci... Długo można wymieniać instrumenty, którymi zdecydowała się posłużyć skrajna lewica. Nie sądziłem jednak, że agresja pójdzie tak daleko, że będzie widoczna także na cmentarzach.

W ubiegłym roku w Pile zmarła pani Stasia – Bohaterka Antykomunistycznego Podziemia! Komunistyczne sądy skazały ją łącznie na 8 lat więzienia. Jej jedyną "winą" było to, że nigdy nie donosiła. Należy podkreślić, że nie pękała mimo wymyślnych tortur, które aplikowali jej zwyrodnialcy z UB. Nie będę opisywał szczegółów, bo przecież umysł najbardziej lotnej feministki i tak tego nie ogarnie. Pierwszy wyrok pani Stasi skróciła amnestia, drugi odsiedziała w całości. Po opuszczeniu więzienia nie miała dokąd wracać. Komuniści nakazali bowiem rozebrać jej rodzinny dom. Spalić nie mogli tylko dlatego, że zbyt blisko były inne zabudowania. Wierne sługi Moskwy zabiły też dwóch braci pani Stasi, Stanisława i Józefa. Miejsce ich pochówku pozostaje do dziś nieznane. Brat Tadeusz zdążył zaciągnąć się do Armii Andersa. Zmarł w Iranie wycieńczony wcześniejszym zesłaniem.

Spotkałem panią Stasię przez zbieg okoliczności. Mój kolega Darek zapewne napisze (jak zawsze), że przypadku nie było. W konsekwencji zawarcia znajomości powstał artykuł i film dokumentalny. Został też sporządzony wniosek do Prezydenta RP. W jego konsekwencji, i dzięki wsparciu dobrych ludzi, pani Stasia otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Piękna uroczystość odbyła się 25 marca 2018 roku w Pile. Kilka miesięcy póżniej pani Stasia zmarła.

3 marca 2019 przy jej grobie pojawili się wandale. Poniszczyli kwiaty, część z nich zabrali. Co nimi kierowało? Może słowa pani Senyszyn, że "Wyklęci to nie żołnierze, a bandy wyrzutków społecznych..."? Może zmobilizowały ich do tego haniebnego czynu wpisy niektórych internautów, którzy nie mają zielonego pojęcia o tamtych czasach i plują jadem na Żołnierzy Wyklętych, tak jak to robiła komunistyczna propaganda od 1945 roku? A może to zwyczajnie tylko potomkowie UB-eków i odezwały się geny? Czas przyniesie odpowiedź.

Pani Stasia pierwszy raz trafiła do więzienia w wyniku donosu. Konfidentem był sąsiad. Czym się kierował? Oczywiście trudno odpowiedzieć na to pytanie. Podobnie trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie dla postępowania osób, które postanowiły zablokować tegoroczny Pilski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Donosy do instytucji państwowych, monitorowanie Marszu przez całą trasę, wymuszenie skierowania dodatkowych sił policji itd. Czemu to miało służyć? Byłem na każdym Marszu. Ten zorganizowany został już po raz 6. Zawsze było bezpiecznie! Nigdy nie było burd! W Marszu uczestniczyły w przeszłości tysiące młodych ludzi. Bywali również Żołnierze Wyklęci, którzy ze wzruszeniem słuchali Mazurka Dąbrowskiego, któremu towarzyszyła przepiękna oprawa z setek odpalonych rac. Tegoroczny Marsz (wzięło w nim udział około 1500 osób), wyłącznie dzięki staraniom lewactwa, został pozbawiony tego elementu (rac). Dzięki dyscyplinie uczestników nie doszło do rozwiązania Marszu. Lewactwo odniosło więc połowiczny sukces, bo przecież taki był właśnie cel - rozwiązać patriotyczne zgromadzenie.

Na koniec optymistyczniej. W Krajence odbyły się powiatowo – gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Burmistrz Stefan Kitela i Starosta Ryszard Goławski pokazali, że historia nie musi dzielić. Wystarczy ją tylko nieco lepiej poznać. Tej edukacji będzie służyć m.in. Izba Pamięci w Krajence, która została otwarta w trakcie piątkowych uroczystości. Znajduje się w niej m.in. biogram Franciszka Cichowskiego (nauczyciela ze Śmiardowa Krajeńskiego), który walczył kolejno: z bolszewikami w 1920 r., z Niemcami w 1939 r., oraz po 1945 roku komunistami. Na uroczystości nie było mediów oraz wielu radnych powiatu, w tym tych pozujących na prawicowych. Może to i dobrze.

 

Piotr Tomasz

Krajeńskie Towarzystwo Historyczne

 

- ukazał się Zeszyt Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ten sposób przybliżamy dzieje Żołnierzy Wyklętych na Krajnie. Zachęcam do lektury.

 

Piotr Tomasz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (61)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
JAN
JAN 24.10.2020, 23:22
SZALENI CZCICIELE TZW ZOLNIERZY WYKLETYCH I INNYCH POWOJENNYCH SZALONYCH . NIE ROZUMIECIE ZE LUDZIE WTEDY MIELI DOSYC WOJNY - CHCIELI ZYC SPOKOJNIE A NIE BYC NAPADANYM PRZEZ OWYCH - N APADANYCH I MORDOWANYCH - TU TEMU PANU PROPONUJE INNE TEMATY - BO JATRZENIE I WYMYSLANIE NIC NIE DAJE A JAK CHODZI O POTWIERDZENIE MOICH SLOW TO JEDZ BADACZU NA NOWOSADECKA I I INNE WSCHODNIE ZIEMIE TO TAM DOWIESZ SIE KTO TO BYL OGIEN ITP.
JAN więcej pokory.
JAN więcej pokory. 26.10.2020, 08:47
Panie Jan piszesz pan drukowanymi chyba tylko dlatego że sam nie bardzo rozumiesz co chcesz przekazać. W pana komentarzu nie ma żadnych dowodów historycznych jest tylko negacja walki żołnierzy wyklętych. Żołnierzy o których choć negatywne to jednak pan pisze że byli nawet wymieniając aż jeden pseudonim. Pana komentarz sprowadza się do ataku na pana Piotra Tomasza dla którego sprawy prawdy historycznej naszej ojczyzny są bardzo ważne.
Każdy może wypowiadać się tematy historii Polski okresu komunistycznego, pan też może więc proszę napisać swoją prawdę i przygotować się na same pozytywne komentarze odnoszące się do pańskich wywodów i spostrzeżeń.
Nie życzę panu w nich tyle chamstwa które spotyka pana Piotra, więc proszę o więcej pokory i zrozumienia do zainteresowań które nikomu nie szkodzą.
JAN
JAN 26.10.2020, 21:20
odpowiem malymi - a powiem tak - prosze pojechac na wschod Polski , na Podhale , nowosadeckie i tam poznacie dzialania wykletych - pseudonimy i nazwiska powiedza wam ludzie i powiedza wam ile Polakow wymordowali owi pseudobohaterowie - z kim walczyli -ze swoimi urojeniami w oczekiwaniu na III wojne i z Polakami , ktorzy zaakceptowali nieodwracalny porzadek wojenny w Europie ustalony miedzy Stalinem Rosveltem i Churchillem jeszcze w czasie trwania wojny -moze bohaterowie w czasie wojny okazali sie mierni po wojnie ostroznie mowiac - a Panu Piotrowi zycze by sprawdzil kogo czci - bo nie kazdy ukrywajacy sie z bronia po wojnie to bohater a walczacy z ustrojem jaki nam narzucili alianci to nie bohaterzy -oni mordowali Polakow - w polskiej Polsce - chyba to rozumiecie . Reasumujac nie ma kogo czcic .
BarbaraW
BarbaraW 19.03.2019, 14:40
Janiny, Hola, H i inni pozostali tak myślący, doświadczeni życiem, jestem na TAK. Pan Piotr (PP) nie zrozumiał cytatu P. Janiny, a szkoda. Czytając Pani komentarz miałam nadzieję, iż odpowiedź PP będzie zgoła inna. Przekaz cytatu jest prosty jak budowa cepa. Kontekst słowa oświecenie PP, zostawiam bez komentarza. Od 3-ch lat świeci zielone światło dla skrajnej prawicy i tym podobnych, więc młodzi panowie (20-40 lat) wylewają swoje frustracje, przerośnięte EGO, problemy życiowe przez internet bo tylko tak potrafią się dowartościować. Widać gołym okiem „wiedzę i doświadczenie życiowe” czerpią chyba tylko u wujka google. Co to za historyk, który ma klapki na oczach i widzi tylko JEDNĄ SŁUSZNĄ DROGĘ. Współczuję.
Po słowie.
Po słowie. 19.03.2019, 12:31
Panie Tomasz, czy nie lepiej zmienić temat bowiem tak jak ja tak i pan wie że sprawa dowódcy Burego a jego żołnierzy nie jest do końca rozstrzygnięta co do odpowiedzialności za akcję mającą podłoże ludobójstwa jak to określają historycy także IPNu. Trzeba wyjaśniać edukować ale z stosownym umiarem. Dobrze pan wie że bezkrytyczne forsowanie swojej prawdy w wielu przypadkach może odnieść negatywny skutek. Na dowód tego jak panu wiadomo za sprawą ,,Burego" zaczyna się czepianie i próby obalenia prawdziwości dzialałań Sendzielorza ps. Łupaszka.
Widzi pan że na naszym terenie zachodnim a o dziwo z wschodnimi przekonaniami ideologi leżącej u podstaw sowieckiej 80cio letniej już propagandy ciężko jest o przekonanie społeczeństwa do skrywanej przez lata prawdy historycznej. Każde światło w ocenie pozytywnej podczas obchodów upamiętniających żołnierzy Wyklętych opatrzonych marszami, biegami czy wizytami lokalnych pseudoprawicowych działaczy w Krajence to tylko wyraz chwili. Dobrze pan wie że ci sami ludzie przy najmniejszej zmianie spojrzenia na prawdę historyczną, to samo jednak w innych miejscach będą czynili u boku tych którzy doprowadzą do umniejszenia wartości o których pan tyle pisze. Może rzeczywiście pora trochę przystopować aż i u nas mieszkańcy dojrzeją do akceptacji ujawnianych i przez lata zacieranych przez komunistów. Tym bardziej że w tym temacie jest pan sam bo lokalni pra-wicowcy nic od siebie nie robią.
Janina
Janina 18.03.2019, 15:19
Czytając Pańskie felietony nasuwa mi się taka myśl nie dawno przeczytana, cytuję: „Właśnie wchodzimy w epokę, którą kilku myślicieli określiło jako nowe średniowiecze. Znowu powróciła zasada libido, czyli polityki jako dziedziny, w której zaspokajamy swoje podstawowe pragnienia. A jednym z tych pragnień jest dobre samopoczucie: „Ja jako Polak katolik mam prawo być z siebie dumny”. Polska prawica nauczyła się tego wszystkiego od amerykańskiej prawicy rodem z pasa biblijnego, której podstawowym hasłem było „redneck and proud of it”. Czyli jestem karkiem, nie czytam, nie uczę się, odrzucam oświecenie, a i tak mam prawo być z siebie zadowolony. Bo jest to święte prawo mojej kulturowej tożsamości, dla której żądam tolerancji i szacunku. I o to polskiej prawicy chodzi: tylko jeden głos jednej wspólnoty, nieustannie pielęgnującej złudzenia na swój świat” - koniec cytatu. Nic dodać nic ująć. Pasuje jak ulał do Pana i do skrajnej prawicy. Komentarze pod felietonami, oraz Pańskie odpowiedzi na komentarze rzadko kiedy dotyczą lansowanej przez Pana historii, w końcu najważniejszego tematu. Nie prawda?
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 18.03.2019, 21:15
Szanowna Pani, moje komentarze z reguły odnoszą się do tematu felietonu. Łatwo sprawdzić. W jednym jednak ma Pani rację, odrzucam oświecenie. Co ono przyniosło? Przyniosło totalitaryzm we Francji. Tak jak w hitlerowskich Niemczech płonęły stosy książek, tak jak w sowieckiej Rosji płonęły klasztory. Tak jak w nazistowskich Niemczech i komunistycznej Rosji mordowano duchownych (zginęło od trzech do czterech tysięcy zakonnic, zakonników i księży). Człowiek nigdy nie powinien stawiać siebie w roli Boga. Myślenie oświeceniowe to właśnie powoduje, stawia człowieka w centrum wszechświata. Dlatego oświecenie jest tak bliskie lewactwu, bliskie dlatego, że lewactwo (naziści, komuniści i inni) uwielbia mordować.
Hola
Hola 18.03.2019, 22:34
Pomijając inne bzdury w Pana wypowiedzi, proszę nie wypisywać takich idiotyzmow jak stwierdzenie, że naziści to lewactwo. Akurat NSDAP byla zdecydowanie po prawej stronie sceny politycznej w Niemczech, a nazisci to w doslownym tlumaczeniu narodowcy, czyli obecnej prawicy zdecydowanie do nich blizej niz lewicy. Wykorzystuje Pan nieświadomość niektorych czytelnikow niezauważenie wciskając bzdury. A palenie ksiazek przez nazistów akurat bylo aktem przeciw oswieceniu. Sprawdza Pan czy ktos to czyta, czy naprawde jest Pan tak nieświadomy?
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 18.03.2019, 23:08
"Moje polityczne uczucia ulokowałem na lewicy" Adolf Eichmann... Proszę czytać ze zrozumieniem. Oświecenie przyniosło walkę z Bogiem. Podobnie z Bogiem walczyli naziści komuniści i całe to lewactwo. To wspólny mianownik. NSDAP miała w nazwie Socjalistyczna i Pracy. Ponadto posługiwała się sowiecką symboliką (np. sierp i młot). Mógłbym długo wymieniać wspólne cechy. ps. pamiętam ze szkoły, że historyk (sekretarz POP PZPR) wciskał nam, że nazizm był prawicowy. Zapewne uczył nas ten sam człowiek:) Zachęcam zatem do poszerzenia wiedzy.
guzik ci do tego
guzik ci do tego 15.08.2019, 23:37
Socjalistyczna, to nie komunistyczna. . Komunizm glosil internacjonalizm, a nazisci nacjonalizm. Naziole nigdy na szczeblu miedzynarodowym sie nie dogadaja, chyba ze sa bardzo daleko od siebie. Dlatego pisowcy dzis w Europie nie maja przyjaciol, maja ich natomiast po drugiej stronie Atlantyku. Eichman aby uratowac zycie w izraelskim wiezieniu pisal rozne bzdury, na pewno nie pisal tego w pamietnikach, tak jak Goebbels.
H
H 18.03.2019, 23:58
Zaden z szanujacych się badaczy nie umiescil i nie umiesci NSDAP na lewicy. Takie haslo rzucila w Niemczech Erika Steinbach, wiadomo z jakich względów. Oczywiste jest, ze przedstawiciele prawicy wyrzekaja sie takich swoich przedstawicieli. Ale ani wyrwany z kontekstu cytat, ani nawet slowo "socjalistyczny" (byl to narodowy socjalizm) nie uczyni z Hitlera lewaka. Sam Adolf Hitler przedstawiał nazizm jako ideologię, która nie jest ani prawicowa, ani lewicowa, lecz synkretyczna. Większość badaczy jednak definiuje nazizm jako formę skrajnej prawicy. W obecnym tozumoeniu jest to oczywiste, gdyż glownym zalozeniem tej ideologii nie byl zaden tam socjalixm lecz nacjonalizm i rasizm, a to bynajmniej nie są hasła lewicowe.
Zachęcam do poszerzania wiedzy ogolnej, a nie chwytania się pojedynczych haseł dla udowodnienia swojej wątpliwej racji.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 19.03.2019, 11:40
Zgadzam się. Hitler tak to definiował. Nie ma to jednak najmniejszego znaczenia. Liczą się fakty. NSDAP programowo była lewicowa. Definitywnie przemawia za tym zamiłowanie do inżynierii społecznej. Człowiek prawicy opiera swój świat na Bogu. To Bóg jest w centrum. Lewica stawia na człowieka. Buduje swój system pseudowartości. Następnie, po uzyskaniu instrumentu władzy, kształtuje człowieka w imię ich realizacji.Jak to się kończy? W XX wieku było wiele przykładów. Nacjonalizm nie jest przypisany do prawicy,podobnie przeciwstawianie się homoseksualizmowi (np. Hugo Chavez z Wenezueli był nacjonalistą, a Wasz ukochany Che prześladował gejów). Rozmowę o prawicowości lub lewicowości zaczynamy od Boga, ochrony życia itd. To są wyróżniki. Zachęcam do poszerzania wiedzy ogólnej.
H
H 19.03.2019, 13:54
Pana wiedza ogólna kończy się tam, gdzie są granice Pana poglądów. Wbrew wszystkim szanowanym historykom chce Pan tutaj komuś wmówić, że zbrodnicze ideologie dotyczą tylko tej opcji politycznej, której Pan nienawidzi. Otóż nie. I proszę mnie nie szeregować do żadnej ze stron. Interesuje mnie tylko to, aby nie szerzono fałszywych informacji. A Pan to właśnie robi. A jeśli chodzi o Boga, to niestety w polityce jest On tylko pięknym hasłem wykorzystywanym głównie przez prawicę do własnych celów. I m. in. właśnie Hitler szczycił się swoim "Gott mit uns" chociaż sam tego nie wymyślił. Jakoś chyba Pan zapomniał o "Reichskonkordat" zawartym w 1933. Radzę Panu, aby wyłączył Pan Boga ze swoich politycznych wywodów, bo to tani populistyczny chwyt. "Mamy rację, bo Bóg jest z nami"... Ciekawe tylko, co Bóg na to...
Złotowiak
Złotowiak 15.03.2019, 08:38
POstkomuna straciła poparcie w robotnikach , klasie robotniczej. Więc wymyśliła ideologię gender stworzoną przez zboczeńców seksualnych dewiatów itd itp. każde ruchy patriotyczne są przez nich niszczone opluwane ośmieszane ,tworzone są fałszywe informacje .To zboczone lewactwo w oszukiwaniu ludzi są mistrzami w manipulacji , atak na kościół atak na nasze dzieci - tak jak w Warszawie dzieci w żłobkach w przedszkolach szkołach będą uczyć tolerancji pedofile pederaści lesbijki transformersi itd itp
wp
wp 15.03.2019, 10:49
Nikt nie zrobi z siebie idioty jak pisowiec tylko pozwólmy im mówić.
No to do roboty instalacyjne minus - Jedziemy.
No to do roboty instalacyjne minus - Jedziemy. 13.03.2019, 12:09
Ja pierdut ile w tym naszym powiecie i mieście Zlotow jest przeciwników IPN, RZĄDU, PiSu. Nie do wiary że prawda może tak koleć w oczy. No cóż dziwne to może i u nas nie jest bo spójrzmy na skład samorządu i to w wszystkich miastach powiatu. Postkomuna nie tylko się panoszy ale powracają ich starzy hrabiowie i to za czyją sprawą ano naszą tych którzy mimo okrutnego języka nienawiści negują wszystko co robi rząd. Dziwne że pomimo negacji jednocześnie korzystają z wszystkiego co ten jak to nazywają w swoich brukselskich donosach autorytarny rząd daje. Do tej totalitarnej opozycji dołączają nauczyciele, którzy kiedy rządził D. Tusk i do wszystkich mówił,, trzeba zacisnąć pas dalej o kilka dziurek", wtedy siedzieli cicho i przez osie lat żadnych żądań nie wysuwali. Nie jechali na Warszawę bo poprostu bali się też tych obecnych i dzisiaj postkomunistycznych władz samorządowych. Nie wiem dlaczego i jak to możliwe że prawda tak wam przeszkadza w normalnym życiu. Dający minusy komentarzom gdzie ludzie zadowoleni z rządu i odkrywania prawdy historycznej gdzie wy żyjecie. Chcecie legalnej aborcji, co miesięcznych podwyżek w budżetówce, walki z kościołem, religią katolicką, walki z tymi którzy odkrywają prawdę o zapomnianych ludziach. To ma być ten wasz demokratyczny kraj. Na siłę dążycie do tego aż przyjedzie ten przy wódce na szarej klaczy z Brukseli i powie wam głosem londyńskiego ministra w jak rozumiem wszystkich bezstronnych publicznych stacjach TV że na nic nie ma ,,piniędzy". Wtedy będziecie zadowoleni bo zlikwidują IPN, ABW, 500+, wiek emerytalny i dadzą wam wędkę. Przecież już jeden taki był co ją dał Polakom a zabrał zakłady oferując kuroniówki. Ponadto z pomocą Balcerowicza zabrał robaki ( nasze oszczędności i wypłaty) to pytam po co była ta wędka. Tego chcecie no to negujcie dalej to może kiedyś posmakujecie jaki jest gorzki smak prawdy o której może przekonacie się na własnej skórze.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 13.03.2019, 20:11
Proszę nie łączyć Żołnierzy Wyklętych z PiS. Przypominam, że lokalni działacze tej partii nie pofatygowali się na obchody powiatowo - gminne w Krajence.
Do P. T.
Do P. T. 13.03.2019, 22:17
Podejrzewam że to nie było łączenie a celna aluzja do pana przykładu tłumaczenia historii. No i jaki sukces lokalnego PiS bo był w Krajence. Dla żyjących żaden bo oni pamiętają o ofiarach zarówno nierozliczonych reżimów jak i ofiarach nowej demokracji w swoich sercach. Dwa biura w mieście a toksyczna czerwona dziura coraz bardziej wciąga ich sportem w przeszłość z którą walczyli. Wielu z tych którzy lokalnemu PiSowi zaufali też już nie ma, odeszli na zawsze, zabierając do grobu gorycz jaką im zgotowały postkomunistyczne kliki chroniące się na wszystkich szczeblach władzy. Najgorsze że za życia nie zaznali spokoju i wolności na którą czekali dziesiątki lat.
Przecież Balcerowicz i inni wymienieni nie byli w PiSie no chyba że czegoś nie wiemy ale o to musi pan pytać tych dzięki którym jak pan mówi lokalny PiS jest tak mocny.
Powinien pan coś wiedzieć, ludzie pamiętają o przeszłości ale chcą też żyć w normalnej przyszłości.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 11.03.2019, 16:06
Informacja dla Pana Grzegorza i innych internautów. W świetle najnowszych badań naukowych informacje z ustaleń końcowych śledztwa w sprawie „Burego” w wielu obszarach są wadliwe. Link: https://ipn.gov.pl/pl/dla-medi…
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 12.03.2019, 21:20
IPN robi dokładnie to samo, co Rosjanie robili usprawiedliwiając Katyń. Wybiela historię. Wymordowano kilkadziesiąt osób, w tym kobiety i dzieci. Okazuje się, że nie ma sprawy. Należało im się, bo to byli komuniści. A niektórych zabito przypadkiem, wypadek przy pracy. Mordercy od Burego chcieli dać dzieciom po batoniku, ale pomylili go z kulą karabinową.
IPN podaje fakty a nie ich różne wersje.
IPN podaje fakty a nie ich różne wersje. 12.03.2019, 21:58
Nie to nie IPN wybiela zdarzenia i usprawiedliwia oprawców. IPN wskazuje kto kim był a historycy miotają się w faktach.
Każdy wysoko postawiony chce być czyściejszy od źródlanej wody myśląc że brudy przeszłości nie wypłyną na wierzch. Tak było i jest a dotyczy to przeszłości osób zarówno nieżyjących jak i żyjących, też zarejestrowanych w IPN.
Proszę spojrzeć co codziennie robi Polska Legenda aktualny TW Bolek, który mąci wody współczesnej historii myśląc że da się z niej wydobyć usprawiedliwienie dla swojej wspópracy z SB jak i zdrady tych którzy mu zawierzyli i zaufali wybierając go na prezydenta RP. Ta dwulicowość dla sławy także tej ciemnej strony była jest i będzie i dobrze że powołana została jest instytucja która tę prawdę o tych ludziach prędzej czy później ujawnia. Tam gdzie są dokumenty o przeprowadzonych zbrodniach przez prawdziwych oprawców, gdzie są teczki Tajnych Współpracowników SB z ich własnoręcznym podpisem nie może być usprawiedliwiania że ktoś mi kazał, musiałem by chronić ,,innych" czy nie wiedziałem czego oni chcą. Każdy z nich doskonale wiedział co robił i dla kogo a IPN po przeanalizowaniu faktów wystawia jednoznaczna opinię w sprawie tych którzy działali przeciwko Polsce i Polakom.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 12.03.2019, 21:31
Zachęcam do zapoznania się z treścią oświadczenia IPN, dyskutujmy merytorycznie. Powinniśmy obalać kłamstwa z okresu PRL!
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 13.03.2019, 10:16
Odsiadujący w Polsce wyrok gen. Krstić powinien wystąpić do IPN o pomoc prawną. Ma na sumieniu tylko jedną Srebrenicę, a więc jego czyny nie mogą nosić znamion ludobójstwa. W 2001 r. generał armii bośniackich Serbów Radislav Krstić został skazany przez Międzynarodowy Trybunał w Hadze na 46 lat więzienia za udział w ludobójstwie w Srebrenicy, gdzie zginęło od 7 do 8 tys. Bośniaków, w ogromnej większości cywilów. Oskarżony podważał liczne elementy aktu oskarżenia, do czego miał rzecz jasna prawo. W pewnym momencie skrytykował domniemaną liczbę ofiar: miało ich być znacznie mniej i mieli być głównie wojskowymi, którzy zginęli w walce. „A zresztą – dodał – osiem tysięcy ludzi… Czy to jest ludobójstwo?”.
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 12.03.2019, 23:41
W wyniki badań doktorów IPN będącego ,,pod'' butem PiS Mariusza Bechty i Wojciecha Muszyńskiego nie pozwalają im nazywać działań ludzi kapitana Romualda Rajsa ,,Burego'' ludobójstwem. Tło tej akcji podziemia narodowego miało - jak piszą naukowcy - "charakter polityczny i wiązało się z czynnym poparciem lokalnej ludności dla reżimu komunistycznego". Aby zniszczyć ,,poparcie lokalnej ludności dla reżimu komunistycznego'' zabito dziesiątki kobiet i dzieci? Używając tej argumentacji faszyści by ,,zniszczyć poparcie dla wrogów III Rzeszy'' też ,,przy okazji'' zabili setki tysięcy kobiet i dzieci. Członkowie Państwa Islamskiego też mordują ,,przy okazji'' kobiety i dzieci by ,,zniszczyć poparcie lokalnej ludności będącej przeciw ISIS''.
Do P. Tomasz
Do P. Tomasz 11.03.2019, 19:21
No nie wiem ale gdyby zgodzić się z tą obroną faktów dot. Burego jako działań w dobrej wierze i braku pełnej odpowiedzialności za czyny jego żołnierzy walczących o Wolną Polskę, to należało by przyjąć że żołnierze którzy walczyli o Wolną Polskę u boku Armi Czerwonej w dobrej wierze jako katolicy i chrześcijanie chcąc wyrwać się z głodu i śmierci wojny przekonani o słuszności tego kierunku wyzwoleńczego za co wielu z nich zapłaciło największą ceną czyli życiem też nie powinni zostać zrehabilitowani. Jeżeli zwykli umęczeni wojną ludzie zostali wprowadzeni w błąd przez swoich dowódców którzy wiedzieli o sowieckich planach wobec Polski to dlaczego dzisiaj jako żołnierze są znieważani przez nową historię szczególnie podczas uroczystości upamiętniających ofiary II Wojny Światowej. Czy tylko dlatego że nie zapominają o nich postkomuniści. Przecież wie pan ile jest cmentarzy wojennych gdzie spoczywają zarówno żołnierze polscy jak i radzieccy. Dlaczego żołnierzy LWP odpowiedzialnością zrównano z ich dowódcami. Jak to jest że dzisiaj w Wolnej Polsce jednych oskarża się w formie zbiorowej odpowiedzialnością za losy polski okresu wojennego innych nie.
Czy nie wydaje się panu że dobrze było by aby w obu przypadkach miara odpowiedzialności była jednakowo stosowana.
Mam jeszcze małe ale ważne pytanie, Gdyby pan żył w tamtych czasach i nie miał możliwości zaciągnąć się do AK to zdecydował by się pan na wstąpienie w szeregi LWP czy też wzorem pani Kopacz czekał by na wyzwolenie Polski w ukryciu aż ktoś to za pana zrobi? Czy po wstąpieniu jako zwykły żołnierz do Ludowego Wojska Polskiego po przejściu szlaku bojowego u boku żołnierzy radzieckich dzisiaj czułby się pan winnym tego że po wojnie Polska przez dziesięciolecia była satelitą ZSRR?. Czy poczuwał by się pan do odpowiedzialności za to co po wojnie robiło UB, SB czy TW. Dzisiaj ci wszyscy żyjący konfidenci chodzą z podniesioną głową u boku jak pan pisał pseudo prawicowców i śmieją nam się w twarz.
Czy myśli pan w swoich spostrzeżeniach o nas zwyklych Polakach którzy byli daleko od sowieckich służb , sekretarzy i członków PZPR czy ich donosicieli. .......
lkjhgfds
lkjhgfds 11.03.2019, 21:42
Spokojnie. Nie zdziwię się, jeśli za następnych kilka lat badań prowadzonych przez IPN okaże się, że w Puchałach Starych furmani popełnili zbiorowe samobójstwo, przed którym chcieli ich powstrzymać żołnierze "Burego". Ostatni świadkowie wkrótce wymrą, a pokoleniu 500+ da się wmówić wszystko.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 11.03.2019, 21:39
Po opuszczeniu związku sowieckiego przez Armię Andersa, w maju 1943 roku w Sielcach nad Oką rozpoczęto formowanie 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Jednostka powstała w wyniku starań komunistycznego Związku Patriotów Polskich. Rozkaz organizacyjny dla powstającej polskiej dywizji na terenie Związku Sowieckiego wydał 14.05.1943 Zygmunt Berling. Właśnie od jego nazwiska przyjęło się określać żołnierzy idących do Polski od wschodu "Armią Berlinga". Współcześnie, głównie ze względu na sowiecką kadrę dowódczą, zwykło się przypisywać komunistyczny charakter tej formacji. Warto jednak przy tym pamiętać, że do ośrodka w Sielcach nad Oką koło Riazania przybywali przede wszystkim Polacy, którzy zostali deportowani z okupowanych przez ZSRS województw wschodnich Rzeczpospolitej oraz zwolnieni z więzień i łagrów na mocy umowy Sikorski-Majski. Ludzie ci nie dotarli do ośrodków formującej się w latach 1941-1942 Armii Andersa. Wstąpienie do "Armii Berlinga" stanowiło dla nich szansę na opuszczenie nieludzkiej ziemi oraz możliwość walki z jednym okupantem przy boku drugiego okupanta. Dlatego krzywdzące są poglądy niektórych historyków, które odmawiają patriotyzmu zwykłym żołnierzom. Z drugiej strony nadużyciem jest przypisywanie go ludziom, którzy programowo odrzucali niepodległość Polski, widząc ją jako fragment koncepcji o nazwie Kraj Rad, ze zbrodnicza komunistyczną ideologią w tle. Mowa np. o kadrze oficerskiej, którą stanowili nie tylko zsowietyzowani Polacy, ale również Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy. Według różnych szacunków, udział tych trzech ostatnich nacji, wahał się od około 50 do około 70 procent. Dośc powiedzieć, ze w latach 1943 - 1968 roku w tzw. Ludowym wojsku Polskim służyło aż 153 rosyjskich generałów. Mam nadzieję, że ta odpowiedź Pana zadowoli. pozdrawiam
Cóż historia kołem się toczy i kłuje w oczy.
Cóż historia kołem się toczy i kłuje w oczy. 11.03.2019, 23:14
Dziękuję za spokojną, merytoryczną i szczególową odpowiedź w której podobnie jak ja akcentuje pan to że poglądy niektórych historyków są krzywdzące dla zwykłych żołnierzy walczących w różnych formacjach u boku drugiego zakamuflowanego okupanta. Przyznaje pan rację twierdzeniu że za koncepcje Kraju Rad nie odpowiadają w większości młodzi silni ludzie którzy mając broń w ręku za wszelką cenę chcieli wydostać się z nieludzkiej ziemi. Wiemy że ci ludzie przeszli tam tyle zła i upodlenia w związku z czym wykorzystali by każdą chwilę nawet u boku diabła aby z tej niewoli się wyrwać po to aby świadcząc o przebytym piekle dać ulgę wielu Polakom, którzy czekali na wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej też tu na naszych ziemiach zachodnich. Jako odpowiedzialnych za sowietyzację Polski podał pan ludzi wywodzących się z kadr oficerskich bloku ZSRR i to ich historia powinna rozliczyć a nie zwykłych żołnierzy. W podanych przez Pana latach w LWP było ich blisko 70% , jednak nie powinien pan zapominać że po 1968r. wyszkolonych przez nich oficerów politycznych odpowiedzialnych za ideologię homo sowietikus w różnych sortach mundurowych jak i urzędach państwowych było jeszcze więcej. Ja przyjmuję pana odpowiedź, jednak jak pan widzi nie zmienia to faktu że celem nadrzędnym komunistów było zatarcie historycznej prawdy o prawdziwym celu walki żołnierza polskiego. Jestem przekonany iż ten zwykły żołnierz do końca wierzył że w walce odnosi rany lub oddaje swoje życie za Wolną Polskę a nie za transfer z rąk jednego okupanta do drugiego.
Przekładając to na niedawną przeszłość, nikt mi nie wmówi że to my ludzie Solidarności czyli 10milionów żołnierzy robotniczych mężczyzn kobiet i dzieci, jesteśmy odpowiedzialni za Magdalenkę i zakrapiane alkoholem uzgodnienia dające dożywotnią gwarancję bezpieczeństwa Komunistom służącym Wielkiemu Bratu, twórcom WRON-y jak i odpowiedzialnym za wprowadzenie Stanu Wojennego z jego krwawymi skutkami oraz ogromną biedę która była konsekwencją uporu mocno zakorzenionego bloku sowieckiego. Nie to nie my jesteśmy odpowiedzialni za otworzenie im drzwi do demokratycznego raju w którym za sprawą w.w. ustaleń przypieczętowanych przy Okrągłegłym Stole komuniści i postkomuniści czują się jak ryby w wodzie w tych samych strukturach z nieco zmienioną nazwą co przed 1989r. A my ? Cóż przeciętny Polak widzi.
Czarzasty
Czarzasty 09.03.2019, 22:34
Czerwone ubrania noszą lewaki więc ten na zdjęciu to zakamuflowana opcja lewacka?
Stanisław65
Stanisław65 09.03.2019, 12:26
Witam Wszystkich. Dziękuję za wszystkie dotychczasowe komentarze (pozytywne i krytyczne). Śledzę na bieżąco i jestem zadowolony z debaty. Z Nami Wszystkimi Krajanami "po obu stronach barykady" nie jest jeszcze tak ŹLE. Mądra i rozważna krytyka jest „oczyszczająca” - mówi: nikt nie jest bez skazy i doceniaj Twojego przeciwnika. Wygrywa ten, który szanuje zdanie przeciwnej strony. Myślę, że podział Polaków na prawych, lewych i centrum jest już „wyświechtane”, lepszy byłby podział (cytat z filmu) – na mądrych i głupich. Panie Piotrze felietonem, a przede wszystkim tytułem „Stańcie przed lustrami....” zobowiązał się Pan względem Nas Wszystkich do poszukania w Sobie odpowiedzi. Zgadzam się z Panem w 100%, iż ludzie dojrzali nie obrażają się naprawdę, a ja bym jeszcze dodał – iż ważą słowa i za nie ponoszą odpowiedzialność. Słowo "konspiracyjny" w pseudonimie ma zgoła inny kontekst, w ogóle nie związany z "czasami słusznie minionymi". Pozdrawiam. Będziemy w kontakcie.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 08.03.2019, 22:54
Szanowny Panie Stanisławie, nikogo nie obraziłem i nie obrażam. Pragnę też zauważyć, że ludzie dojrzali nie obrażają się na prawdę. Zwyczajnie ją przyjmują. Szczerze powiem, że jestem zaskoczony Pana słowami. Proszę wskazać moje ewentualne kłamstwa w felietonie lub obraźliwe słowa. Napisałem np. "Jerzy Owsiak zawsze powtarza, że „Orkiestra będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej”. Coś prawdziwego jest w tych słowach, bo mimo tragedii... Orkiestra nie przerwała trwającego w Polsce koncertu. Ludzie bawili się dalej. The show must go on – jak śpiewał Queen." W którym miejscu te słowa Pana obrażają? I na koniec. Owsiak nikomu nie nic nie daje, pomagają ludzie, którzy wpłacają na Orkiestrę. Mogą to też robić dając na Caritas. Mogą też pomagać po cichu. Ta ostatnia forma jest najpiękniejsza. Przeważnie stać na nią tylko biednych ludzi. I to chyba jest najbardziej zastanawiające. ps. nie jestem politykiem
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 09.03.2019, 01:04
Puchu marny, znowu siejesz demagogię. Nikt nie przewidział że zamach sympatyka PiS w Gdańsku zakończy się śmiercią prezydenta miasta więc nie było potrzeby wstrzymania w całej Polsce działania WOŚP. Od zawsze WOŚP była wroga PiS i Kościołowi, bo ma być wg. ,,jedynie słusznej'' linii ,,jedynie słusznej partii PiS i ,,jedynie słusznego'' wyznania Kościoła, czyli pod ich butem. Owsiak i WOŚP dała więcej społeczeństwu jak politycy i Kościół. Wyzwoliła w nich odruch człowieczeństwa, miłości do bliźniego, bezinteresownie. PiS kupuje suwerena za jego 500+, a Kościół przez setki lat zobligowany jest jedynie na mnożenie swego majątku. WOŚP jest rozliczana przez MSWiA z każdej złotówki, Caritas to ,,czarna magia''. Dlaczego WOŚP ma działać po cuchu gdy jednym z elementów jest radość, kontakt międzyludzki, radość, empatia do bliźniego?. Mają dawać po cuchu na tace i co dalej z tymi datkami się dziej ,,czeski film''? Ubliżasz tysiącom wolontariuszy, bardzo często małoletnim. Nie jesteś politykiem? Być bezpartyjnym nie oznacza nie politykować pełna gębą na lewo i prawo jak w twoim przypadku. Uważasz się za samotnego wilka, ale twoje sympatie polityczne są jednoznaczne skrajna prawica do bólu, aż w oczy szczypie.
Yye
Yye 06.04.2019, 17:21
Sorry! Nie chcialem zglaszac postu do usuniecia. Wdusilem tam gdzie nie trzeba
Stanisław65
Stanisław65 08.03.2019, 14:20
Witam Panie Piotrze. Data tego komentarza jest oczywiście nieprzypadkowa. Krótko. Wyzwałem Pana na „pojedynek”, ponieważ w felietonie o lustrach obraził Pan mnie, oraz innych, którzy tego pięknego dnia wrzucali „przysłowiową złotówkę” do puszki WOŚP. Rzucane w przestrzeń publiczną Pańskie słowa na zasadzie kopiuj/wklej tysięcy artykułów w tych traumatycznych dniach, to nic innego jak „kopanie leżącego”. Ja - „zwykły Polak” - z dumą noszę koszulkę WOŚP. Pomagam od samego początku, mojej córce w ważnej chwili pomógł sprzęt szpitalny z serduszkiem. Sama była wolontariuszem i chodziła na mrozie z puszką. Ja i pozostali „zwykli Polacy” (z CENTRUM), ciężko pracujemy, płacimy podatki, chodzimy do kościoła, w tym roku musimy się zmagać (z naszymi dziećmi, oraz nauczycielami) z „reformą edukacji wg minister Zalewskiej” a Ta nam w maju pokarze „środkowy palec”, chodzimy głosować bo chcemy spełnienia naszych pragnień – nie głosujemy na partię tylko na program (osobiście „dałem czerwoną kartkę” PIS'owi w 2007, i PO w 2015), jesteśmy bezpartyjni, chcemy być wolni i niezależni, sami decydować, itp., itd. Nie pozwolimy „pluć sobie w twarz” - jasne? Na marginesie – byłem w ECS w czasie akcji zbierania kasy przeciwko „przekrętowi” ministra Glińskiego – wpłaciłem kasę i symbolicznie pokazałem ministrowi „środkowy palec”.
Proszę Pana. Do puki pisze pan felietony tylko związane z historią Polski lat 39-70, stoję za Panem murem (sam jestem historykiem amatorem – to moje hobby). Jednak Pana „wojenka polityczna” mnie nie kręci – są ważniejsze sprawy. Niech Pan nie komentuje słów „róbta co chceta” bo najwyraźniej Pan ich nie rozumie. Na koniec. Najlepsze są komentarze (pod Pana felietonami) te najkrótsze – w stylu „Panie Piotrze. Panu już dziękujemy” - najbardziej wymowne. Czekam na spotkanie. Z poważaniem. Stanisław65 (pseudonim konspiracyjno-internetowy).
Stanisław65 hamuj hamuj
Stanisław65 hamuj hamuj 08.03.2019, 14:56
Panie tam Stanisław65 czy to pseudo TW bo to ostatnio modne. Pewnie smoli pan cholewki do władzy a są i u nas tacy którzy przyjmują takich zasłużonych poprzez sowite lżenie, mapowanie i niszczenie Polaków tylko dlatego że mieli wizję innej Polski.. Nie wiem kto dał tobie prawo mówić w imieniu zwykłych Polaków. To co piszesz to stek wulgaryzmów i bzdur wynikających z nienawiści właśnie do zwykłych Polaków. Taki z ciebie bezpartyjny jak z koziej d.py trąba bo jako bezpartyjny bezideowy który osobiście dajesz PiSowi czerwoną kartkę. Obraziłeś wszystkich ministrów a w Dzień Kobiet panią minister Zalewską. Można się różnić politycznie ale twój przekaz to nie różnice to chamstwo które stoi w całkowitej sprzeczności z wiarą . Podałeś chodzisz do kościoła tylko nie napisałeś jakiego i po co czy nie na przeszpiegi. Ty dla nikogo nie masz szacunku pokazujesz środkowy palec, pytam komu tym co wybrali ten rząd w demokratycznych wyborach tym jak piszesz zwykłym ludziom. Oni wszyscy nie są zwykli bo oni w większości widząc jak do nich podchodzicie takim jak ty zwolennikom pogardy do nich, kartką wyborczą pokazali gdzie wasze miejsce. Jak widać ty nie masz szacunku nawet dla tych którzy w walce o Wolną Polskę oddali życie. Facet dla ciebie przede wszystkim resocjalizacja a zanim kogokolwiek wyzwiesz na pojedynek to najpierw podciągnij spodnie.
Podpis
Podpis 18.03.2019, 18:37
Wyniki wyborów do Sejmu RP Liczba uprawnionych do głosowania 30629150

Liczba kart ważnych 15595335

Liczba głosów ważnych 15200671

Liczba głosów nieważnych 394664

Frekwencja w Polsce 50.92%

Podział mandatów

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (liczba wyborców głosujących na PIS 5711687 - 37.58 %)

Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP (liczba wyborców głosujących na PO 3661 474 - 24.09 %)

Komitet Wyborczy Wyborców "Kukiz'15" (liczba wyborców głosujących na „Kukiz15” 1339 094 - 8.81 %

Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru (liczba wyborców głosujących na Nowoczesną 1155370 - 7.60 %)
Pan
Pan 08.03.2019, 18:45
Demokracja to taki fantastyczny system, w którym każdy ma prawo być idiotą.
Gorzej kiedy kolektyw idiotów chce wpływać na ogół społeczeństwa.
do Stanisław65 hamuj hamuj
do Stanisław65 hamuj hamuj 08.03.2019, 18:20
Jeśli krytyk to od razu TW i lewak? Mając odmienne zdanie oznacza ,,nienawiść do zwykłych Polaków''? Określeniem ,,z ciebie bezpartyjny jak z koziej d.pu trąba ... osobiście dajesz PiSowi czerwona kartkę'' nie operujesz językiem nienawiści? Publiczna krytyka Zalewskiej to forma obrazy? Określenie ,,twój przekaz ,,, to chamstwo które stoi w całkowitej sprzeczności z wiarą'' to .... właśnie typowe chamstwo sprzeczne z wiarą. Prawdziwymi katolikami chodzącymi do kościoła są jedynie zwolennicy ,,dojnej zmiany''? Katolików mających inne zdanie o politykach będących przy korycie uważasz za oszustów i szpiegów? Kto dal tobie upoważnienie do takich ocen? ,,Dojna zmiana'' i jej wyborcy nie pokazuje 24 godz/dobę środkowego palca suwerenowi ,,gorszego sortu'' (obywatele z pełnymi prawami)? Łaska suweren (kartka wyborcza) na pstrym koniu jedzie, więc w następnych Wyborach suweren może pokazać gdzie wasze miejsce. Obecnie pojęcie kto walczył o wolną Polskę jest względne, co do bohaterów to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, w obecnym zamęcie tego jak mawiają ,,bez pól litra nie razbieriosz''. Ostatnie twoje zdanie podsumowuje twoje podejście do adwersarzy, podobnie jak posłanka Pawłowicz proponujesz resocjalizację w obozach Korei Płn.? Za komuny to praktykowano i jak widać zwolennicy ,,dojnej zmiany'' mają do tego sentyment poprzez swoje propozycje i prowadzona socjalistyczna politykę (ręczne centralne sterowanie, wszystko ,,pod butem'', np. kupowanie suwerena metodą ,,czy się stoi, czy się leży 500+ się należy''). Zarzucasz innym chamstwo i brak tolerancji, ale ty jesteś klasycznym przykładem tych cech (złodziej krzyczący łapać bandytę).
Baw się dobrze
Baw się dobrze 09.03.2019, 13:57
Stanisław65 krótko, przysłowia to mądrość narodu czyli nas Polaków a ty przecież siejesz nienawiścią aż kipi.
Twoja wyliczanka nie ma końca. Piszesz że każdy ma prawo mieć swoje zdanie i swobodę krytyki lecz zastanów się czy takiej którą poddajesz P. Tomasza.
Swoim obelgom przeciwwstawiasz przysłowia. No cóż widać że tak masz a usprawiedliwiać każde zło innym złem nawet wtedy kiedy sięga ono rynsztoku.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 08.03.2019, 00:10
Tak informacyjnie: sprawa grobu pani Stasi została zgłoszona na policję. 18 marca rozpoczynają się poszukiwania na Kcyńskiej w Bydgoszczy. Dotyczą Żołnierzy największej antykomunistycznej formacji na Krajnie. 9 marca odbędzie się w Radomsku debata na temat zabicia Żydów z Przedborza. Sprawa dotyczy m.in. jednego z byłych mieszkańców naszego regionu. Dzień później odbędzie się Marsz Pamięci ŻW w Siedlcach. Ich groby znajdują się m.in. na Krajnie. 30 marca w Białymstoku odbędą się uroczystości upamiętniające panią Stasię... W związku z napiętym grafikiem trudno mi w tej chwili podać termin ewentualnej rozmowy. Proszę o kontakt FB.
Paula
Paula 07.03.2019, 13:15
Panie Tomasz po co daleko szukać Pana jezyka nienawisci wystarczy przeczytać tytuł i juz wszystko wiadomo. Więc niech Pan umilknie i dalej sie nie kompromituje
do Paula
do Paula 07.03.2019, 15:19
Popieram w 100% ale temu gosciowi nie wytłumaczysz, to taki typ. Nic do niego nie dotrze.
Stanisław65
Stanisław65 07.03.2019, 11:35
Panie Piotrze, Panie „z doświadczenia”, oraz pozostali komentatorzy. Witam (pomyłka w druku – Stanisław65, a nie Stanisła65 - sory). Dziękuję za udzielenie odpowiedzi obu Panom. O to prosiłem. Po pierwsze, ja częściowo się przedstawiłem (przypominam mój pierwszy wpis pod felietonem lustra) i celowo zaznaczyłem swój wiek. Dzięki temu można określić częściowo życiowe doświadczenia. Ale ocenę można wystawić dopiero po poznaniu się Twarzą w Twarz i spokojnej wymianie poglądów. Chyba się Panowie ze mną zgodzą. A jak za chwilę uzupełnię swoją charakterystykę – kim jestem i skąd przybywał – to wszystko będzie jasne i klarowne.
Dlaczego to tak uporczywie wracam do felietonu o lustrach? Bo tam właśnie zawiera się sedno Pańskiego charakteru i motywów pisania felietonów, oraz sens wszystkich komentarzy. „Stańcie przed lustrami”, czyli zróbcie sobie rachunek sumienia. Po takim rachunku wypowiedzi powinny być zgoła inne. Jedna mała dygresja Panie Piotrze „Wczoraj, 19;40”, otóż częściowo to jest odpowiedź do mnie ale chyba nie wszystko. Bo jeśli tu cytat „Krytykuje mnie Pan za przybliżanie historii Żołnierzy Wyklętych. Proszę samemu napisać coś na ten temat, zorganizować spotkania, wystawy itd. Nic nie stoi na przeszkodzie. Nie mam monopolu i nie chce mieć, cieszy mnie każda tego rodzaju inicjatywa”.
Przyjmuje, że to do mnie więc odpowiadam. Nie zajmuję się takim rodzajem pracy jak felieton, a korzystam z przysługującego mi prawa do komentarza. W końcu po to Pan je pisze. Nie widzę także krytyki za przybliżanie historii Żołnierzy Wyklętych – wręcz przeciwnie. Krytyka dotyczyła tylko i wyłącznie zastosowanej przez Pana formy i języka, chyba?, że kieruje Pan felietony tylko do swojego elektoratu. I znowu wracam do felietonu o lustrach i podziale Polaków.
Mniej więcej od 2005 r. politycy, komentatorzy, felietoniści „wrzucają” Polaków tylko do dwóch worków – MY i ONI. To jest błędne. Jest tzw. CENTRUM (wylądowało w worku ONI, jak wszyscy pozostali nie pasujący do szablonu MY. Politykom „przy korycie” przypomina się CENTRUM tylko na czas przed wyborami, populizm i obietnice leją się szerokim strumieniem. Zagłosujesz, a później mają wszystkich w d... W CENTRUM nie ma miejsca ani na skrajną prawicę, PIS, itp., ani nie ma miejsca na skrajną lewicę (lewaków). W CENTRUM nie ma też narodowców, wszechpolaków, onr'owców, komuchów, sbeków, ubeków, i wszystkich innych tej „maści”. W CENTRUM są ludzie z różnymi wartościami, głosują zawsze od 04 czerwca 1989 r., aby mieć wpływ na swoje życie, jestem ja i wielu innych (jakieś 70% naszego społeczeństwa), którzy „walczyli” z komuną, a teraz walczą (metodą „non violence” - bez przemocy) z władzą (od 2005 r. - mama na myśli wszystkie władze), która myśli tylko o korycie, wymianie jednych elit na drugie, itd. A ty człowieku zapier... i morda w kubeł – mówię o nas wszystkich. W CENTRUM pamiętamy o wszystkich rocznicach, a na skrajach prawych i lewych pamiętają tylko o swoich. Tyle i aż tyle.

NIESPODZIANKA. Rzucam Panu przysłowiową RĘKAWICE. Wzywam na „pojedynek” - na argumenty historyczne - na spotkanie Twarzą w Twarz na Pańskim terenie lub neutralnym. Proszę ustalić termin i miejsce.
Zapraszam też Pana „z doświadczenia” i innych Pana Piotra zwolenników, komentatorów. Ja będę sam, „uzbrojony” tylko w koszulkę 27 finału WOŚP, aby podkreślić moją osobę. Stawką będzie przyznanie się na forum internetowym do popełnionego błędu. Jestem bardzo ciekaw, czy Ci wszyscy anonimowi internauci są wstanie stanąć Twarzą w Twarz i powtórzyć swoje słowa. Proszę o odpowiedź na forum. Z poważaniem.
Pankracy
Pankracy 06.03.2019, 21:53
Panie Tomasz zycie nauczy Pana pokory kiedyś.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 06.03.2019, 19:40
Gratuluję manipulacji. Chodzi o stwierdzenie, że posługuje się na moim profilu FB słowami pełnymi nienawiści. Dlaczego zatem nie zostały przytoczone na PZL? Przecież zamiast insynuować lepiej zacytować. Dziękuję za potępienie wandalizmu na cmentarzu. Odpowiedzialność moralną za ten czyn ponoszą osoby, które plują od lat na Żołnierzy Wyklętych.A teraz odpowiedzi: Mój pierwszy kontakt z komuną związany jest z wojewodą Śliwińskim, który wygonił mnie z lasu (niedaleko "wojewodówki" w Wąsoszu). Władza ludowa obrzydła mi do reszty po zamordowaniu ks. Jerzego. Krytykuje mnie Pan za przybliżanie historii Żołnierzy Wyklętych. Proszę samemu napisać coś na ten temat, zorganizować spotkania, wystawy itd. Nic nie stoi na przeszkodzie. Nie mam monopolu i nie chce mieć, cieszy mnie każda tego rodzaju inicjatywa. Popieram przyznanie medalu ks. Domańskiemu. ps. za kilka dni ruszają poszukiwania zamordowanych członków grupy Jędrusia. Zachęcam do udziału w pracach poszukiwawczych.
po co Pan odpisuje?
po co Pan odpisuje? 07.03.2019, 10:44
ten luj Twardowski jest za mały żeby Pan odpowiadał kanalii. To że używa pseudonimu wskazuje że jego nazwisko byłoby kompromitacja przy wypowiadanej tezie
Twardowski
Twardowski 06.03.2019, 21:54
A niby czym Pan operuje? Językiem miłosci i dialogu..... Co za hipokryzja
I Sekr. KW Kowalski
I Sekr. KW Kowalski 06.03.2019, 21:49
Widocznie wojewoda Śliwiński miał powody by ciebie wygonić z lasu, może ćwiczyłeś okrzyki na lewaków a tam należy zachować ciszę. PS - za czasów Śliwińskiego nosiłeś majtki w zębach.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 06.03.2019, 23:44
No właśnie. Można było "nosić majtki w gaciach" i zapamiętać dwa czarne samochody na całe życie. Wróćmy jednak do tematu. Dzisiaj poszło zgłoszenie na cmentarnego wandala. Sprawą zainteresowali się też niektórzy posłowie i przyzwoite media. Poza tym stowarzyszenia, które pielęgnują pamięć o ŻW. To pozwala mieć nadzieję, że za miesiąc nie będzie umorzenia i poznamy sprawcę/sprawców.
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 07.03.2019, 21:25
W okresie gdy nosiłeś majtki w zębach już rozpoznawałeś kto lewak a kto wyklęty, ci pierwsi jeździli czarnymi Wołgami a ci drudzy ganiali po lasach?
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 06.03.2019, 23:46
w zębach:) oczywiście
Z doświadczenia
Z doświadczenia 06.03.2019, 15:16
To co robi ten Twardowski czy Stanisła65 to przykład współczesnego incognito słusznej władzy. Ten styl podszywania się pod obronę wartości o których pisze pan Tomasz po to by za moment zaatakować go z wszystkich sił to ich metoda. Co to nam przypomina, aż strach wyobrazić sobie tamte czasy z współczesnymi pluskwami postkomunistów. Jak widać i dzisiaj trzeba być czujnym bowiem nigdy nie będziemy wiedzieli z kim rozmawiamy i czego możemy się spodziewać. Wpuścisz takiego do domu, wiele możesz stracić. To straszne ale prawdziwe. Konfident z tamtego okresu i dzisiaj nie zna barwy partyjnej on jest jak tęcza po zrobieniu swojego rozpływa się we mgle pozostawiając po sobie rodzinne tragedie i rozgoryczenie.
Stanisła65
Stanisła65 06.03.2019, 12:45
Witam Panie Piotrze. To jest mój drugi komentarz (w 100% popieram Pana Jan Twardowski). Mam trzy sprawy do Pana. Po pierwsze czekałem na kolejne felietony po „lustrach” (taj jest mój pierwszy komentarz). Doczekałem się i nie myliłem. Pana interesuje tylko zaistnienie na forum pod płaszczykiem historyka-krajana i niestety „jedynego obrońcy pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
Także jestem czcicielem i obrońcą ich pamięci. Jednak jestem z drugiej strony Pańskiej barykady.
Takich jak ja nazwano „człowiekiem gorszego sortu”. Przepraszam, że stwierdzę ironicznie, ale albo Pan nie ma lustra, albo Panu ukradli. I to na pewno Ci, na których wylewa pan swój jad.
Jeśli Pan nie zauważył to zdecydowana większość komentarzy tyczy się wokół Pana osoby, a nie poruszanej sprawy. Szkoda, że Pan ich nie czyta. Widać to po napisaniu kolejnego felietonu. Na marginesie – myślę, że Żołnierze Wyklęci nie są zadowoleni z Pańskiej „specyficznej czci” ich pamięci. Druga sprawa. Chciałbym znać Pańskie podejście do złożenia (lub nie) deklaracji w sprawie nadania księdzu Bolesławowi Domańskiemu Orderu Orła Białego. Ja dzisiaj złożyłem. Inicjatywa ruszyła na pzl24.pl w piątek i prowadzona jest przez UM Złotów. Proszę o ustosunkowanie się na forum jako historyka-krajana. Po trzecie. Ja jestem krajanem od urodzenia – rocznik 1965. Proszę o odpowiedź na pytanie. Chciałbym wiedzieć ile ma Pan lat? To da mi pogląd, czy pamięta Pan czasy komunizmu lat 70 i 80. Proszę o odpowiedź. Na marginesie – pod tym felietonem podpisuje się na TAK. Nie ma żadnego usprawiedliwienia na „wandalizm”. Pozdrawiam wszystkich.
Jan Twardowski
Jan Twardowski 06.03.2019, 11:51
Prosze bardzo Pana slowa przytaczamy
,,Konfidenci i złodzieje" Zapraszam wszystkich aby zobaczyc komentarze Pana Tomasza jak odpowiada swoim przyjaciołom toczącym pianę z pyska na swoim fb pod wpisami o wspomnianej kradzieży. Zapraszam zobaczcie co ten czlowiem i jak sie wypowiada. Człowieku kilka tygodni temu pouczałeś moralnie tych co mowia o nienawisci ze nagle pokazuja nie swoją twarz. A sam jestes taki sam jak Ci ,,lewacy,, tylko jeszcze bardziej zgorzkniały. Pewnie Panu wstyd teraz. Jesteś nawet gorszy od nich bo klasyfikujesz od razu i stawiasz pod scianą. Panie Tomasz nie ma Pan prawa glosu w tych sprawach bo wstyd dla tego kraju..... ps. Nie jestem lewakiem ani z jakiejkolwiek parii politycznej bo zaraz Pan napisze ze lewaki Pana atakują
do Jan Twardowski
do Jan Twardowski 06.03.2019, 12:14
Dla Piotra Tomasza każdy kto nie zgadza się z jego poglądami to lewak i komuch, rewizjonista i syjonista, tylko on z ,,jedynie słusznymi'' poglądami wg. zasad jak za czasów Komuny.
Jan Twardowski
Jan Twardowski 05.03.2019, 23:43
Potepić nalezy stanowczo wandalizm na grobie zmarłej osoby kimkolwiek była ale i tez potepic nalezy Pana podsycanie do nienawisci i nawoływania do szerzenia tego. Prosze zobaczyc na profilu Pana Tomasza wypowiedzi pod postem na ren temat jakiego tam Pana zwolennicy używają jezyka - aż kipi od nienawisci I wlasnie tavy ludzie jak Pan sa potem odpowiedzialni za Polskich ADAMOWICZÓW
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 05.03.2019, 23:53
Proszę przytoczyć moje wpisy lub wypowiadane słowa. Nie znajdzie Pan tam nienawiści. Przykre, że skrajne lewactwo, nakręcane przez polityków, zamienia się w cmentarnych wandali.
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 06.03.2019, 09:28
Nazywanie lewactwem osób o innych poglądach to nie język nienawiści?
brunerski
brunerski 17.03.2019, 12:37
niekoniecznie.. niektórzy są dumni z bycia lewakiem

Pozostałe