Patrioci, nie bandyci!

  • 24.02.2019, 00:33 (aktualizacja 27.02.2019, 12:43)
  • contact contact
Patrioci, nie bandyci!
7 sierpnia 1946 roku. Na jednej z ulic Więcborka umiera młody chłopak. Jego niepodległościowe CV jest niezwykle bogate. Znajduje się w nim działalność w antyniemieckim podziemiu, szlak bojowy w I Armii Wojska Polskiego (m.in. udział w walkach o Złotów) oraz przynależność do antykomunistycznej konspiracji. Ciężko rannemu żołnierzowi ostatniej posługi udziela ks. Jan van Blericq. Historię dopełniają funkcjonariusze komunistycznej „bezpieki”, którzy przeklinają i złorzeczą w ostatnich momentach życia swojej ofiary, nie bacząc przy tym w najmniejszym stopniu na powagę sytuacji.

Zbliża się 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wielu miejscach w Polsce odbędą się uroczystości rocznicowe. W naszym regionie kulminacja obchodów nastąpi 2 marca w Pile. O godzinie 18:00 celebrowana będzie Msza św. w kościele Świętej Rodziny, a tuż po niej (około 19:00) wyruszy VI Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O wydarzeniu i towarzyszących mu uroczystościach informują przyzwoite media. To niestety powoduje również uaktywnienie środowisk, które, niczym funkcjonariusze UB nad umierającym kpt. Cuprysiem, zaczynają ubliżać Żołnierzom Antykomunistycznego Podziemia.

Zadałem sobie trudu i odwiedziłem profile FB kilku radykalniejszych uczestników internetowych dyskusji. Cóż tam zobaczyłem? Zobaczyłem żal po śmierci prezydenta Adamowicza, agitację na WOŚP Owsiaka, wyrazy sympatii wobec Biedronia, LGBT i środowisk liberalnych, promowanie aborcji, atakowanie Kościoła katolickiego, eksponowanie miłości do zwierząt, obrazki zachęcające do walki z nienawiścią, obrony konstytucji, sądów, demokracji itp. Ktoś z boku mógłby odnieść wrażenie, że to ludzie wrażliwi, że to zupełnie inne osoby od tych, które z taką zaciekłością plują na Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia. Skąd zatem się bierze ten tradycyjny przypływ agresji z okazji 1 marca?

Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Przypomina mi się za to jeszcze jedna historia z 1946 roku. Młoda dziewczyna. Dwa tygodnie w antykomunistycznej konspiracji. Wystarczyło. Okrutne śledztwo, szybki proces, kara śmierci. Helena Motykówna, bo tak się nazywała ta dzielna dziewczyna, hardo staje przed plutonem egzekucyjnym. Kaci mają mniej odwagi. Przed wykonaniem wyroku piją alkohol, by w ten sposób zagłuszyć resztki odzywającego się sumienia. Zanim kule dosięgają celu, „Dziuńka”, bo taki nosiła pseudonim, krzyczy: Niech żyje Polska! To nie koniec historii. Dziewczyna jest ciężko ranna, nie umiera od razu, cierpi... W końcu dobija ją dowódca plutonu egzekucyjnego. Helena gaśnie w wieku 22 lat, razem z nią umiera dziecko, które od 8 miesięcy nosiła pod sercem.

1 marca Pamiętajcie o Bohaterach! Weźcie udział w uroczystościach. Wywieście flagi!

Piotr Tomasz

Krajeńskie Towarzystwo Historyczne

ps. Przejrzałem w sklepie, jak zawsze z nieskrywanym obrzydzeniem, gazetę lokalnego "moralisty". Cóż tam zobaczyłem? Zobaczyłem między wierszami funkcjonariuszy UB, którzy bluźnili nad głową modlącego się księdza. Zobaczyłem też sąd, który skazał na śmierć niewinną dziewczynę i jej nienarodzone dziecko. Później wszedłem na FB i mnie olśniło. Zrozumiałem bowiem skąd się bierze pijany pluton egzekucyjny, który bezrefleksyjnie wykonuje nakazy innych.

 

contact contact

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Złotowiak
Złotowiak 02.03.2019, 16:17
Bóg Honor Ojczyzna !!!!
pol
pol 01.03.2019, 13:43
Proponuje przeczytać ,, "Skazy na Pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych" Piotra Zychowicza
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 01.03.2019, 21:01
Proponuję posłuchać debaty Zychowicz - Żebrowski na you tube
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 01.03.2019, 23:59
Nie ma tylko białego i czarnego koloru, ale cała gama. Ludobójstwa niewinnych ludzi były po obu stornach, więc Wyklęci to też nie aniołki.
Share
Share 02.03.2019, 00:00
Prosta sprawa
JP
JP 28.02.2019, 10:24
Panie Tomasz niech Pan przestanie dzielić Polaków.Zgadzam się,że możemy się różnić w poglądach ale historia jest jedna a Pan twierdzi ,że jest jedyna słuszna onerowsko-pisowska
kolonoskop
kolonoskop 28.02.2019, 11:25
Do JP. Dlaczego PT nie może mieć poglądów oenerowsko-pisowskich? Dzielenie Polaków, co to jest za zarzut? Jaki to jest podział? Ja również mogę to zarzucić, że dzielisz Polaków mało tego próbujesz zamordować ich prawo do swobodnego wyrażania poglądów. Tylko pytanie kim ty jesteś, żeby im tego zabraniać?
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 27.02.2019, 19:39
Niniejszym oświadczam, że nie mam nic wspólnego z apelem wydanym przez: Partia Zieloni Piła, Ogólnopolski Strajk Kobiet Piła, Partia Razem Piła, Piła Ponad Podziałami, KOD Piła, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA, w imieniu którego apel podpisała Pani Iwona Belter – prezes SIS EFFATA.

Pani Iwona Belter nie reprezentuje stanowiska Zarządu i Członków Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA – jest to jej prywatne działanie, za które bierze odpowiedzialność.

Pani Iwona Belter podpisując taki dokument, naruszyła Statut Stowarzyszenia, który w paragrafie 28 brzmi: do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia, w tym w sprawach majątkowych, uprawnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie oraz w paragrafie 29: dla ważności innych pism i dokumentów wymagane są podpisy dwóch członków Zarządu.

Stowarzyszenie EFFATA w swojej działalności od wielu lat, jest inicjatorem przedsięwzięć historycznych, upowszechniania działalności ruchów patriotycznych, opozycji demokratycznej, przywracania pamięć pomordowanych żołnierzy Polski podziemnej.

Popieranie takich apeli kłóci się z idę powołania Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA, co oznacza OTWÓRZ SIĘ – według Ewangelii Świętego Mateusza.

Bardzo serdecznie Wszystkich przepraszam za zaistniałą sytuacje – jest mi bardzo przykro.

Artur Łazowy
Wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA
Piła, 27 lutego 2019
Note
Note 27.02.2019, 21:40
Można się pogubić.
Prawda panie Piotrze T.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 27.02.2019, 18:53
Zapraszam Wszystkich Patriotów na Nabożeństwo za Żołnierzy Wyklętych, 1 marca, Krajenka, godzina 8:15, kościół św. Józefa. Zapraszam też do Piły, 2 marca, godzina 18:00 Msza św. w kościele Świętej Rodziny. Po Mszy św. o 19 Marsz Pamięci.
OW
OW 27.02.2019, 19:08
Czytałem że pilskie staliniątka oprotestowały marsz.
pytanie
pytanie 27.02.2019, 18:10
Zmodyfikowałbym nieco znaną opinię I. Szamira na temat Polaków. Może część mieszkańców Polski wyssała z mlekiem matek nienawiść do Polski?
Patriota
Patriota 27.02.2019, 18:10
Matko, jaki skrzywiony człowiek. Prawie desperat. Nie zrób sobie krzywdy. Może nie czytaj tyle.
Jop
Jop 27.02.2019, 12:10
Jeśli można usprawiedliwić mordercę, że Bury zabijał sympatyków kolejnego okupanta, to w sumie można usprawiedliwić każde ludobójstwo. Każde miało przyczynę.
Prawda
Prawda 27.02.2019, 11:55
Znowu ten sie tutaj pojawił. Na prawde trzeba zapracować Panie Tomasz a potem o niej pisać i powielać
jasnowidzę
jasnowidzę 27.02.2019, 10:19
Bardzo brzydki ten ,w tej czerwonej koszuli.Z twarzy widać,że ma dużo złości lub nienawiści w sobie.
do jasnowidza
do jasnowidza 27.02.2019, 10:46
Syfisz nam nieświadomie czy specjalnie? Pokazujesz nas anonimowych tchórzy jako nienawistników. Wstaw choć swoje zdjęcie z młodości i pokaż że ty jesteś ładny i masz prawo do takiej oceny.
dodo jasnowidza
dodo jasnowidza 27.02.2019, 11:03
Może tak ,,pierwszy rzucisz kamieniem'' podając swe dane osobowe wraz ze zdjęciem?
Złotowianin P.B
Złotowianin P.B 26.02.2019, 15:22
Facet upodobał sobie jeden jedyny temat wykletych a cała reszta to komuchy wiec nie ma co komentować. Co by nie napisać to facet bedzie piłował to samo
PDA
PDA 26.02.2019, 15:57
Nie Złotowianin P.B,
Facet upodobał sobie jeden jedyny temat, ważny temat Żołnierzy Wyklętych a to tacy jak ty jako" komuchy " wtrącacie go w politykę. To ty i tobie podobni bez podzielności uwagi nie widząc powiązania komuny z zbrodniami na Żołnierzach Wyklętych, obrażając go bronicie najgorszego zła jakim jest strzelanie w plecy i tył głowy ludziom tylko za wolnościowe poglądy.
Wiedz że wyroki wykonywano też frontem do skazanego który widział swoich oprawców. On na nich poczeka a pan Piotr czuje się w obowiązku takim aby za nich tu i teraz o tym przypominać.
Nie brońcie KOMUNY KGB, UB, SB, TW bo to dobrowolni spadkobiercy tych którzy za tę zbrodnię na Polakach odpowiadają.
Czy też chciałbyś być jednym z nich lub jako osądzony stać pod ścianą straceń. Jeśli nie to nie oczerniaj pomordowanych jak i pana Piotra Tomasza który mimo waszych szyderstw o nich przypomina i przypominać będzie. Tak ta historia to jego hobby i poczucie obowiązku.
I Marca dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
OK
OK 27.02.2019, 11:53
Czy Ty nie kumasz i nie czytasz tego vo i w jaki sposob ten czlowiek pisze i nawołuje do nienawiści. Co za bzdurne stawianie wykletych ponad wszystko. A inni zolnierze to co ci walczący na zachodzie w IIWŚ to juz nie istotne. Poczytaj troche a potem sie wypowiadaj
axa
axa 26.02.2019, 10:06
Jakoś ten Pan kojarzy mi się z rewizjonistą pisowskim
Kolonoskop
Kolonoskop 26.02.2019, 11:16
Użycie pojęcia rewizjonizm w odniesieniu do programu politycznego jest w zasadzie neutralne, jego ocena zależy od politycznego punktu widzenia w danym kontekście.
kasowy powiatowy
kasowy powiatowy 26.02.2019, 22:49
Oni, dobry komentarz, ale oni nawet nie czują się godni swojego nazwiska, nie podpiszą się. Znam takich, którzy mu dowalają na forum a jako urzędnicy wspierają aby wydawał publikacje.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 25.02.2019, 17:52
Dla Miłośników Morozowa kolejna historia. Tym razem związana ze Złotowem. Stanisława i Karol Henzor zostali zamordowani 15 lutego 1946 roku w siedzibie UB w Złotowie (obecnie Urząd Miasta w Złotowie). Okrucieństwa zbrodni dodawał fakt, że kobieta była w 7 miesiącu ciąży. Okoliczności śmierci zapewne pozostaną tajemnicą. Według protokołów sekcji zwłok, które sporządził dr Olewiński, mężczyzna zginął natychmiast. Otrzymał dwa strzały (w serce i głowę), każdy z nich był śmiertelny. Natomiast obrażenia na ciele kobiety pozwalają wysnuć przypuszczenie, że walczyła o swoje życie. Otrzymała uderzenie w głowę tępym narzędziem, miała złamane kości. Śmierć nastąpiła na skutek postrzału w klatkę piersiową i wykrwawienia się. W ręku trzymała chustkę, którą starała się zatrzymać krwawienie. ps. przypominam: 2 marca w Pile 18:00 Msza św., po nabożeństwie (19:00) Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Czy warto
Czy warto 25.02.2019, 18:11
Panie Piotrze powtarza się pan.
Działy się straszne rzeczy ale wydaje mi się nie miejsce tutaj na pisanie o tym. Wrogość w stosunku do pana nie pozwala na spokojne przemyślenia o tamtych okrutnych czasach. Sam pan widzi że to co pan chce przekazać przynosi odwrotny do zamierzonego skutek. Komentarze nie dotyczą pamięci o zbrodniach dokonywanych na polskich Patriotach lecz pana działalności. Jak widać przemyśleń mało a dużo życzliwych którzy myślą tylko jak panu dopiec.
Jacek
Jacek 25.02.2019, 12:17
Używanie historii do krytykowania swoich oponentów. Stawiam orzechy przeciwko żołędziom, że mógłby być Pan dowódcą plutonu egzekucyjnego strzelającego do lewaków. Bez wódki.
podpis
podpis 27.02.2019, 18:14
chętnie bym w tym pomógł Piotrowi
Fff
Fff 24.02.2019, 19:29
Rosnie nam nowy Pawka Morozow. Mlodzi pewnie nie wiedza kto to...
Tomek
Tomek 25.02.2019, 12:18
Nie znałem Pawka Morozowa, dzięki za ciekawą historię ;)
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 24.02.2019, 21:06
Historia Wojciecha Pireckiego z Biegodzina koło Łobżenicy. Tego dzielnego człowieka, męża i ojca pięciorga dzieci, za udzielenie pomocy członkom Antykomunistycznego Podziemia, spotkała surowa kara. Kara analogiczna jaką stosowali Niemcy wobec osób sprzyjających partyzantom w okresie II wojny światowej. Komunistyczny kat, ppor. Ludwik Woźnica, zamordował go 4 września 1946 roku w Bydgoszczy. Najmłodsze z jego osieroconych dzieci miało 7 miesięcy. Uwaga: 2 marca Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pile. Godzina 18:00 Msza w Świętej Rodzinie, 19:00 Marsz. ps.Nie chodziłem WUML, o co chodzi z Morozowem?
KONKRET
KONKRET 24.02.2019, 22:34
I tu pan panie Piotrze jest sobą. Podaje pan fakty które ukrywane były przez lata i dobrze pan wie przez kogo.
Jedno co można panu zarzucić to to że chce pan tonem komentarza zmusić ludzi do interpretowania ciemnej historii tak jak pan ją widzi. Tematem okresu II wojny światowej z późniejszym morderczym szykanowaniem walczących o niezależną i w pełni Wolna Polskę w okresie komunistycznego zniewolenia chce pan zmusić wszystkich do myślenia w ten sam sposób co pan. Pan nie przyjmuje dialogu tylko trzyma się tego co wyczyta z archiwów państwowych które coraz częściej wychodzą na światło dzienne.
To co pan robi byłoby dobre gdyby te swoje spostrzeżenia i wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych przekazywał pan do młodych na spotkaniach czy w szkołach na nieobowiązkowych zajęciach. Myślę że przyniosło by to więcej korzyści dla pamięci o ukrywanej przed światem prawdzie która stanowi ważną część historii XIX i XX wieku.
***
*** 24.02.2019, 17:47
Darujcie już sobie "felietony" tego pana.
obdarowany
obdarowany 24.02.2019, 18:31
Darujemy, ja czytam zawsze.
Tomek
Tomek 24.02.2019, 15:57
Zastanawiałem się, czy to wpis historyczny, czy polityczny, ale końcówka pokazała, iż (niestety!) to drugie.

Przyrównywanie osób mających inne poglądy na FB do strzelców plutonu egzekucyjnego jest hmm... hmm... słabe?
Lolkowa
Lolkowa 24.02.2019, 15:43
Przecież branie udziału w walce z III Rzeszą w szeregach I Armii Wojska Polskiego jest dla takich jak Piotr Tomasz zdradą narodową (m.in. z tego powodu jest decyzja IPN o likwidacji pomników w postaci krzyży grunwaldzkich symbolizujących te walki), więc ta postać to bohater czy zdrajca? Zaprzańcy byli jak zwykle po obu stronach, na każdym zakręcie dziejów. jak wiadomo niecnymi czynami nie gardzili papieże, gloryfikowani politycy, a nawet święci. Nic nie jest proste, od prozy życia prostszy jest pasek na brzuchu.
Lucie
Lucie 24.02.2019, 14:03
Po prostu, tak jak wszędzie, byli bandyci i bohaterzy. I chodzi o to, by to jasno rozgraniczyć. I wtedy będzie ok.
Panie Piotrze
Panie Piotrze 24.02.2019, 13:13
I znowu historia prawdziwa ale czy cała. Czy oprócz tego młodego chłopaka z Więcborka żołnierza l Armi Wojska Polskiego nie było wielu zapomnianych a dzisiaj opluwanych młodych chłopaków którzy ginęli z rąk tych samych oprawców. Ich winą jest tylko to że służyli w Ludowym Wojsku Polskim. A czy mieli wyjście przecież oni też brali udział w wyzwalaniu naszych ziem. Powie pan że mogli się sprzeciwić a za tym kula w łeb. Czy o to chodzi czy ich życie było mniej warte i tylko dlatego że szli u boku Armi Czerwonej zasługują na pohańbienie. Dlaczego nie rozlicza się konkretnych oprawców i ich pokoleń, tylko pokolenia tych którzy mieli pecha nie iść drogą podziemia. Niech pan odpowie co oni mogli wtedy i co pan może dzisiaj. Jaki jest pana wpływ na to aby wszyscy Polacy przeciwstawili się bandzie złodziei którzy ograbili i nadal ograbiają majątek Polski i to od 1989r Wolnej Polski. Co pan powie o młodych ludziach którzy w tej wielkiej narodowej grabieżczej przemianie polskiej biedy pod dyktando Jaruzelskiego, Kiszczaka, Wałęsy, Kwaśniewskiego z dobijających ich Balcerowiczem, jako oszukani odarci z godności, oszczędności, pracy, mieszkania odebrali sobie życie nie widząc dla siebie miejsca w tym kraju. Czy nie zauważa pan tego że oni też w latach 60÷80tych brali czynny udział w walce o Wolną i Sprawiedliwą Polskę. Czy ich życie nic nie było warte że można o nich mówić nie inaczej niż ,,Nie wytrzymali psychicznie" lub jak L. Wałęsa ps. BOLEK że ,,nie załapali się do właściwego pociągu" A z jakiej przyczyny się nie załapali, kto do tego się przyczynił. Dlaczego o tym nikt nie mówi i nie chce pamiętać. Historię tę zapomnianą trzeba przypominać a o nowoczesnej trzeba mówić. Dzisiaj ludzie nie żyją z słów czy zdjęć UBków w gazetach oni nie narzekają oni i ich pokoleniowe rodziny żyją jak w bajce. Im taka Polska jaką mają po ugodzie w Magdalence nie marzyła się w najlepszych sowieckich snach. Normalnemu człowiekowi wizje Biedronia i innych do życia nie są potrzebne.
Niekończące przypominanie i wplątywanie środowiska LGBT w ważne historycznie wydarzenia ludziom niczemu dobremu nie służy. Polacy zasługują na pamięć, prawdę, dobrą płacę za pracę i godne życie. Polacy wreszcie chcą się czuć wolni, oni dosyć się namęczyli w życiu i nie należy ich męczyć wszystkim i niczym.
Flagę Polski wywiesimy bo o Żołnierzach Wyklętych też pamiętamy.

Pozostałe