Bądźmy odpowiedzialni

  • 12.02.2019, 16:03 (aktualizacja 16.02.2019, 23:06)
  • Janusz Justyna
Bądźmy odpowiedzialni
We wtorek w sali sesyjnej złotowskiego ratusza odbyło się spotkanie w sprawie czystości środowiska w Złotowie "Bądźmy razem odpowiedzialni"

Na początku na parkingu przy ratuszu odbył się pokaz prawidłowego rozpalania na przykładzie dwóch pieców. Wyraźnie mniej dymu było przy sposobie rozpalania ognia od góry. Potem o bezpieczeństwie pożarowym opowiedział strażak Kazimierz Wiebskowski. Burmistrz Adam Pulit mówił o czujnikach zanieczyszczenia powietrza w Złotowie, które pokazują jaki jest stan powietrza w różnych miejscach w mieście. Czasami wskazania są dramatycznie złe... Komendant Straży Miejskiej Ryszard Macanko w swoim wystąpieniu stwierdził, że smog ma źródło głównie w złym rozpalaniu w piecach. Warto zastosować wspomniane wcześniej rozpalanie ognia od góry. Komendant pokazał na zdjęciach czym się pali w Złotowie - butelki pet, olej maszynowy, płyty meblowe...

Omówiono nowy nabór wniosków - dotacje z budżetu Gminy Miasto Złotów na dofinansowanie wymiany kotłów niskosprawnych na niskoemisyjne źródła ciepła w 2019 roku. Dotychczas udzielono 24 dotacji. Od 21 lutego będzie można pobierać nowe wnioski na dotacje, 27 lutego ruszy nabór wniosków na rok 2019. Ważne, jest to, iż dotacja obejmuje wydatki poniesione dopiero po podpisaniu umowy z UM. Zadanie trzeba zrealizować do końca listopada 2019.

Piotr Drąg z ciepłowni powiedział, że w ubr. firma Engie podłączyła do miejskiej sieci 15 domów, w tym roku będą kolejne przy ul. Królowej Jadwigi, Dworzaczka, Konopnickiej, al. Piasta, Polnej, Zielnej i Szpitalnej. Engie jest otwarte na kolejne przyłączenia. Jeden z mieszkańców al. Mickiewicza zarzucił, że ciepłownia wybiera do przyłączy budynki wielorodzinne, deweloperskie, omijając budynki mniej zamieszkałe. Mieszkaniec ul. Woj. Polskiego narzekał na wysoką cenę ciepła z ciepłowni, prawdopodobnie,w jego ocenie, z przyczyn technicznych.

Magdalena Żelichowska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu omówiła możliwość uzyskania wsparcia z Rządowego Programu Priorytetowego „Czyste powietrze” i „Efektywność energetyczna budynków”.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania zadawali pytania i wyrażali swój pogląd na temat dotacji i możliwości zmiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

(jj)

 

Janusz Justyna

Zdjęcia (13)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sąsiad
Sąsiad 12.02.2019, 19:09
Widzę, że Pan z Wojska Polskiego uważnie przygląda się lekcji. Mam nadzieję, że się czegoś nauczy bo chciałbym już otwierać okna w domu.

Pozostałe