Wtorek, 20.08.2019

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza!

  • 11.02.2019, 09:05
  • Janusz Justyna
Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza!
12 lutego 2019 roku odbędą się uroczystości uczczenia pamięci uczestników Powstania Wielkopolskiego związanych ze Złotowem.

Program obchodów:

11.00 msza święta w domu pogrzebowym na cmentarzu komunalnym w Złotowie,

12.00 odsłonięcie tablicy upamiętniającej Powstańców Wielkopolskich spoczywających na złotowskim cmentarzu,

12.30 prezentacja osoby Podporucznik Emilii Chłapowskiej – uczestniczki Powstania Wielkopolskiego (sala kinowa ZCAS),

13.00 wykład Pana Marka Fijałkowskiego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919″ (sala kinowa ZCAS)

UWAGA - W związku z udziałem muzealników w powyższych uroczystościach,muzeum będzie tego dnia zamknięte dla zwiedzających. Za utrudnienia przepraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w obchodach 100-lecia Powstania Wielkopolskiego!

Organizowane przez muzeum:

Prezentacja - Podporucznik Emilia hr. Chłapowska

12 lutego 2019 (wtorek), godz. 12:30 ZCAS, sala kinowa, wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie poświęcone wyjątkowej postaci związanej z naszym miastem i Powstaniem Wielkopolskim.

Emilia Chłapowska urodziła się 1.07.1887 r. w rodzinie ziemiańskiej Tadeusza Sczanieckiego i Felicji Czarneckiej w Michorzewie, pow. Nowy Tomyśl. Pasją Emilii była działalność społeczna i charytatywna. W 1918 roku została wybrana i uczestniczyła, jako nieliczna reprezentantka kobiet, w obradach Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. Brała czynny udział w organizowaniu oddziałów powstańczych w Wyrzysku, werbowała żołnierzy do walk powstańczych, organizowała kuchnie polowe dla powstańców i jako sanitariuszka brała czynny udział w walkach pod Wysoką. W listopadzie 1937 roku nadano Emilii Chłapowskiej Złoty Krzyż Zasługi.

W 1958 roku została odznaczona Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, a w 1972 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz mianowana na

stopień podporucznika. Należała do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Po 1947 roku zamieszkała w Złotowie. Była na rencie. Zmarła w Złotowie 12.02.1974 roku. Została pochowana w skromnym grobowcu, obok grobowca męża, na cmentarzu parafialnym w Gleśnie.

Ostatni wykład towarzyszący wystawie „Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej”, z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.

Marek Fijałkowski - „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” 12 lutego 2019 (wtorek), godz. 13.00, sala kinowa ZCAS w Złotowie, wstęp wolny

  "W grudniu 2018 roku minęła setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Walki rozpoczęte 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu szybko rozlały się na teren całej pruskiej Prowincji Poznańskiej. Także w północnej Wielkopolsce rozgorzały krwawe boje o Chodzież, Czarnków i Wysoką. Niestety, tylko część powiatu czarnkowskiego obroniła się przed

pruską kontrofensywą 149 Pułku Piechoty, wspartego lotnictwem z Piły. Największe z miast naszego regionu, Piła, 30 grudnia 1918 r. podczas narady polskich przywódców zostało wyłączone z powstańczych działań z względu na przygniatający odsetek ludności niemieckiej oraz silny garnizon, liczący prawie 2000 żołnierzy.

W zbiorach muzeów oraz izb muzealnych północnej Wielkopolski znajdują się ciekawe obiekty związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919. Jednak brak oryginalnych mundurów i proporców z okresu walk. Do rzadkości należą pruskie uniformy polowe i pamiątki kombatanckie sprzed 1939 r., gdyż te ostatnie bardzo często były niszczone przez samych uczestników Powstania w obawie przed represjami niemieckimi. Wielokrotnie słyszałem od weteranów Powstania opowieści, jak jesienią 1939 r. palono mundury, dokumenty i zdjęcia. Musimy pamiętać, że te obiekty, które oglądamy w naszych muzeach, w okresie okupacji często przechowywane były z narażeniem życia.

 

  W zbiorach Muzeum Ziemi Złotowskiej znajduje się tylko jeden obiekt związany z Powstaniem, ale jest to bardzo ciekawa, przedwojenna zielona czapka NN kapitana, członka Związku Towarzystw Powstańców i Wojaków. Zielony kolor czapki świadczy o tym, że NN kapitan nie był Powstańcem, a Wojakiem, czyli powołano go do WW z poboru w 1919 r." Marek Fijałkowski

Janusz Justyna

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe