Wtorek, 20.08.2019

Alkohol za kierownicą

  • 09.02.2019, 13:14
  • Janusz Justyna
Alkohol za kierownicą
Każdy, kto wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu łamie prawo, a do tego stwarza ogromne zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Nietrzeźwi kierowcy narażają innych na niebezpieczeństwo i muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego zachowania.

 

7 lutego br. około godziny 13:20 w Złotowie na ul. Za Dworcem policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 46- letniego mieszkańca Żeleźnicy, który kierował samochodem osobowym marki Citroen Berlingo, mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

7 lutego br. o godzinie 20:10 w miejscowości Podgaje na ul. Pamięci Narodowej policjanci Zespołu Patrolowo - Interwencyjnego Komisariatu Policji w Okonku zatrzymali do kontroli drogowej 48- letniego mieszkańca miasta, który kierował samochodem osobowym marki Renault Megane, znajdując się w stanie nietrzeźwości. Wynik wskazał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

5 lutego br. około godziny 20:00 w miejscowości Samborsko policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Renault Megane, którym kierował 16- latek będący w stanie nietrzeźwości. Wynik badania wskazał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Ponadto w samochodzie na miejscu pasażera znajdował się 24- letni mieszkaniec Samborska, który posiadał przy sobie środki odurzające w postaci suszu roślinnego. Wstępne badanie wykazało, że ujawniony i zabezpieczony susz roślinny to marihuana.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości 16- latek odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich. Pasażer usłyszał zarzuty posiadania środków odurzających wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

6 lutego br. około 20:30 policjanci Posterunku Policji w Lipce zatrzymali 28-letniego mieszkańca Batorowa, który pojazdem marki Opel Astra spowodował kolizję drogową. Mężczyzna kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości wjechał w skrzynki pocztowenastępnie odjechał z miejsca zdarzenia. Policjanci, ustalili gdzie może przebywać sprawca kolizji, natychmiast udali się na teren wytypowanej posesji, gdzie zastali samochód z uszkodzoną pokrywą bagażnika, który brał udział w zdarzeniu. Policjanci po wyłamaniu drzwi wejściowych od mieszkania, zatrzymali nietrzeźwego mężczyznę, który natychmiast trafił do policyjnego aresztu. Jak się okazało nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Prokurator zdecydował o policyjnym dozorze dla 28- latka oraz poręczeniu majątkowym w wysokiej kwocie.

Przypominamy konsekwencje jazdy samochodem pod wpływem alkoholu:

Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:

– grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.

– zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy   dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

– Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.

– Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.

Inne konsekwencje

Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję musi pamiętać, że nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.

W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogę one na drodze postępowania cywilnego żądać od nas dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.

IW

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
bmw
bmw 12.02.2019, 09:00
Aż strach się ruszyć poza Złotów wszędzie pełno pijanych wieśniaków a nawet dzieci,co to się dzieje normalnie szok!
Ja
Ja 11.02.2019, 23:30
Ciekawe jak skonczyla sie sprawa bylego radnego Arkadiusza ktory po raz kolejny wsiadl i jechal w stanie nietrzeźwości

Pozostałe