Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Fatalne powietrze i śmieciowe zamieszanie w Złotowie

Na osiedlach domków jednorodzinnych zalegają worki ze śmieciami, bo mieszkańcy nie wiedzą, że został zmieniony harmonogram odbioru odpadów. Od początku tego roku śmieci odbierane są rzadziej niż dotychczas. Niestety nie poszła za tym obniżka cen. Wręcz przeciwnie – opłaty za wywóz śmieci wzrosły.
Fatalne powietrze i śmieciowe zamieszanie w Złotowie

Podczas ostatniej sesji Rada Miejska w Złotowieprzyjęła uchwałę o dofinansowaniu do wymiany źródeł ogrzewania na niskoemisyjne. Na problem fatalnego stanu powietrza w Złotowie zwróciła uwagę Agnieszka Jęsiek-Barabasz - wiceprzewodnicząca rady i jednocześnie działaczka Polskiego Klubu Ekologicznego.

- Uważam, że urząd miejski powinien podjąć działania w zakresie uświadamiania mieszkańców na temat szkodliwości spalania śmieci w swoich piecach. Wiele osób jest nieświadomych jak wielkie jest to zagrożenie dla ich zdrowia– mówiła radna. - Największy problem ze spalaniem śmieci jest w godzinach wieczornych. W obecnej sytuacji nie ma do kogo zgłaszać tych problemów, więc mieszkańcy zgłaszają je nam do Polskiego Klubu Ekologicznego albo do radnych. Dlatego dobrze by było, aby zwiększyć kompetencje kontrolne straży miejskiej. Chciałabym się też dowiedzieć, czy miasto rozważa zakup drona do monitoringu dymu z kominów, czy np. urządzenia do analizy popiołów ze spalania.

Kontynuując ten temat głos zabrał radny Stanisław Wełniak. - Powinniśmy wprowadzić dodatkowe zachęty dla mieszkańców, którzy zdecydują się zrezygnować z opalania węglem, dającego w konsekwencji możliwość opalania śmieciami, na rzecz przejścia na paliwo gazowe. Należałoby rozważyć możliwość zastosowania w tych przypadkach ulg w podatku od nieruchomości.

Burmistrz Adam Pulit informował, że miasto nie jest bezczynne w rozwiązywaniu tych problemów. Z roku na rok rośnie liczba budynków przyłączonych do sieci ciepłowniczej oraz gazowej. - Wydając warunki zabudowy dla nowych budynków zwracamy uwagę na kwestie związane z ogrzewaniem. W ubiegłym roku wdrożyliśmy system monitoringu stanu powietrza, dzięki temu wiemy w jakich częściach miasta normy emisyjne są najczęściej przekraczane. Jest to Stare Miasto, al. Piasta i al. Mickiewicza - mówił Adam Pulit.

Burmistrz poinformował też o liczbie przeprowadzonych kontroli w zakresie prawidłowości ogrzewania. W 2016 roku przeprowadzono 315 kontroli nakładając mandaty w łącznej kwocie 400 zł. W kolejnych latach kończyło się na pouczeniach, skontrolowano jednak już znacznie mniej obiektów. W roku 2017 przeprowadzono 226 kontroli. W roku 2018 kontroli było 111.

Głos zabrał również szef straży miejskiej Ryszard Macanko. – Zgadzam się z tym, że często widoczne są duże wyziewy dymu z kominów, ale główną przyczyną jest tu nieumiejętne korzystanie z instalacji grzewczych. Mieszkańcy po prostu bardzo często palą mokrym drewnem.

Radna Jęsiek-Barabasz zwróciła uwagę na fakt, że jedną z przyczyn złej jakości powietrza w mieście może być zmniejszenie częstotliwości odbioru śmieci z gospodarstw domowych. Zdaniem radnej część odpadów może trafiać do pieców.

Odbiór i zagospodarowanie odpadów z gospodarstw domowych jest przedsięwzięciem zorganizowanym w skali kilku gmin. Zadanie to kilka lat temu zostało powierzone Związkowi Gmin „Krajna”. Związek w wyniku przetargu wyłonił tzw. operatora, czyli podmiot gospodarczy, który zajmuje się odbiorem śmieci z gospodarstw domowych. Operatorem tym jest MZUK w Złotowie.

Dyskusja na temat odbioru śmieci z gospodarstw domowych zdominowała końcową część sesji. Radna Jęsiek-Barabasz zarzuciła dyrektorowi ZG „Krajna”, że nie przeprowadzono skutecznej akcji informującej mieszkańców o nowych terminach wywozu śmieci. Pytała też o to, dlaczego z początkiem tego roku, po zmniejszeniu częstotliwości odbioru odpadów z posesji wzrosła cena za tę usługę.

Burmistrz Adam Pulit poprosił o udzielenie odpowiedzi dyrektora „Krajny” Andrzeja Rutę, który wyjaśnił radnym przyczyny niedogodności jakie spotkały część mieszkańców Złotowa. - Nastąpił niekorzystny zbieg okoliczności, lecz nie ma w tym naszej winy. Opóźnienie w przekazaniu informacji wzięło się stąd, że nową umowę z operatorem mogliśmy podpisać dopiero 28 grudnia. Pierwsze podejście do podwyżki opłat miało miejsce 15 listopada ub.r. ale wówczas Związek nie przyjął tej uchwały. Miałem zapewnienie ze strony operatora, że nowe harmonogramy do końca roku dotrą do mieszkańców. Jeżeli nie dotarły to dziś mogę tylko za to przeprosić.

Przeprosiny nie uspokoiły radnych. Temat drążył radny Maciej Zając. - Została obcięta o połowę liczba wywozów śmieci. To jest radykalne ograniczenie, które oznacza dla mieszkańców w pewnym stopniu przeorganizowanie życia we własnych gospodarstwach domowych. To jest niedopuszczalne, żeby nie informować o tym mieszkańców.

- Są dwa powody zmiany harmonogramu. Pierwszy jest taki, że do tej pory tylko w Złotowie i Łobżenicy odpady były odbierane co tydzień, w pozostałych gminach co dwa tygodnie. Drugi powód wynika z wyników testów jakie przeprowadziliśmy latem 2018 r. na ulicach Jastrowskiej, Jeziornej, Rzemieślniczej i Chojnickiej. Każdy pojemnik posiadał chip. Wyniki były takie, że wystawionych zostało średnio tylko 35% pojemników – wyjaśnił dyrektor Andrzej Ruta.

- Dlaczego testy zostały przeprowadzone w okresie od czerwca do września, czyli w okresie urlopowym? – dopytywała Agnieszka Jęsiek-Barabasz.

Z kolei radny Łukasz Piosik pytał, dlaczego Związek nie informował mieszkańców wcześniej o ograniczeniu częstotliwości, skoro przymierzał się do tej decyzji już wiele miesięcy wcześniej. - Potwierdzam też, że mieszkańcy nie mają żadnej wiedzy o zmianie harmonogramu – mówił radny.

Andrzej Ruta podkreślał, że odpady segregowane są odbierane częściej niż niesegregowane i jest to forma zachęcania mieszkańców do przejścia na segregację. Zresztą skuteczna, gdyż do Związku w ostatnim czasie napływa sporo deklaracji od mieszkańców o zmianie na system selektywnej zbiórki odpadów. Zaznaczył też, że aktualny harmonogram nie jest rozwiązaniem ostatecznym. Jeżeli się nie sprawdzi, może być modyfikowany.

Radny Krzysztof Żelichowski stwierdził, że warunki przetargowe, które spowodują wzrost ceny, były znane już we wrześniu, ale w październiku mieliśmy wybory samorządowe, więc nie ogłaszano tej niepopularnej decyzji. Zwrócił też uwagę, że doszło do różnicowania mieszkańców. - Ci mieszkający w blokach i zasobach komunalnych zapłacą o 36% więcej, natomiast właściciele domów jednorodzinnych znacznie więcej.

Największe działa przeciwko dyrektorowi Związku Gmin „Krajna” wytoczył radny Krzysztof Koronkiewicz, który bardzo krytycznie ocenił pracę tej organizacji. - W czasie świątecznym miałem dużo telefonów od mieszkańców w sprawie śmieci. Ale od początku. Z tego co pamiętam Związek Gmin miał dbać o korzystne warunki odbioru śmieci. Na początku prowadził akcje informacyjne, ale od kilku lat jest cisza. Jedyne co mi utkwiło w pamięci to zmiana stanowiska z kierownika Związku na dyrektora i co pewnie za tym idzie podwyżka. Tymczasem jako mieszkaniec Złotowa nie przypominam sobie, aby Związek zachęcał mnie w jakikolwiek sposób do segregacji. Zwracam się też do burmistrza, który jest jednocześnie przewodniczącym ZG „Krajna”: w jaki sposób zamierza pan zadbać o mieszkańców bloków pozbawionych możliwości segregowania, gdy na mocy zmiany przepisów, grozi im czterokrotna podwyżka opłat za odbiór odpadów niesegregowanych. Jeżeli tak ma wyglądać praca Związku, to uważam, że należy zastanowić się, czy nie należy z niego wystąpić. Ja uważam, że na takich warunkach nie warto być w nim dłużej.

W odpowiedzi burmistrz Pulit stwierdził, że radny obraża pracowników Związku. - Pominę to milczeniem. Teoretycznie moglibyśmy się zajmować samodzielnie organizacją odbioru odpadów, ale byłoby to zapewne nieopłacalne dla mieszkańców. Stawki jakie oferuje MZUK są jakie są, ale nie znalazł się podmiot, który zaoferowałby korzystniejsze. W innych miastach podobnej wielkości stawki są wyższe.

Do krytycznych słów radnego Koronkiewicza odniósł się również Andrzej Ruta. - Rozumiem, że mikrofon i kamera wyzwalają pewne emocje. Obraża pan ludzi panie radny, ale rozumiem, że taki ma pan styl. Jeżeli chce pan się dowiedzieć szczegółów to może pan przyjść do nas i po prostu spytać. Ale nie było pana u nas. O przepraszam, był pan kiedyś, gdy potrzebował pan gadżetów na imprezę dla strażaków.

(kb)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
x 05.02.2019 18:24
Wszystkich zainteresowanych informuję, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku opublikowanym na http://zgk.zlotow.pl/7-akty-prawne/ obowiązujący harmonogram winien zostać wyznaczony i dostarczony właścicielowi nieruchomości. Zdaje się, że większość z nas nie została poinformowana o tym. Więc moim zdaniem obowiązuje poprzedni harmonogram z wywozem co tydzień. Także dzwońcie i muszą odebrać.

Wyborca 05.02.2019 17:18
Trzeba głosować na partię „Wiosna” Roberta Biedronia. On obiecał że będziemy mieli najczystsze powietrze w Europie

zamiast wiosny będzie jesień 05.02.2019 19:02
Prędzej zrobi swoim wyborca jesień, ale w rectum.

kali 04.02.2019 20:48
strasznie dziś dymił domek przy kościele parafialnym, czarnobrązowy gęsty dym

Samorządy - nie gadamy tylko działamy. 04.02.2019 17:22
Wogóle to nie wiem dlaczego tak wiele mówi się o żądaniu dotacji z miasta przez właścicieli domów jednorodzinnych. Przecież oni zgodnie z ustawą ,,czyste powietrze" mogą składać wnioski o wysoką dotację do Wojewódzkiego Wydziału Ochrony Środowiska w Poznaniu. Dopowiem że z tego programu nie mogą korzystać mieszkańcy kamienic i budynków wielorodzinnych i dlatego to oni powinni korzystać w jak najszerszym programie dotacji z miasta. Nie wiem czy Burmistrz i Rada Miasta o tym wie, jeżeli tak to dlaczego o możliwości uzyskania dopłat w ramach programu czyste powietrze nie informuje właścicieli domów jednorodzinnych.

brunerski 04.02.2019 13:43
Nie zauważyłem by Krzysztof Koronkiewicz kogoś obraził... (nie byłem na sesji,ale w artykule nie doszukałem się); "Drugi powód wynika z wyników testów jakie przeprowadziliśmy latem 2018 r. na ulicach Jastrowskiej, Jeziornej, Rzemieślniczej i Chojnickiej. Każdy pojemnik posiadał chip. Wyniki były takie, że wystawionych zostało średnio tylko 35% pojemników – wyjaśnił dyrektor Andrzej Ruta. " Latem większość nie ma problemów z popiołem z pieców... ale kogo to obchodzi?

Chamstwo w genach 08.02.2019 01:12
No to jest was dwóch. Bracia, czy jak, ale na pewno rodzina!

Ale nas kroja 04.02.2019 13:14
Na naszej ulicy co tydzien wystawione byly kosze z odpadami zmieszanymi - kazda rodzina wystawiala. Brednie o trzydziestukilku procentach.... robicie z nas idiotow. Burmistrz i rada powinna sie za was klamcy zabrac! Ludzie zaczynaja te smieci palic w piecach. Najgorzej wieczorami i w nocy. Nie da sie oddychać w tych zdrojach.

Roman 04.02.2019 12:22
codziennie jak wracam z pracy przez Kaczy Dołek to widzę potęzne zadymienie z domu w którym jest na dole sklep spożywczy a co najgorsze chodzą tamtędy codziennie dzieci i młodzież inny budynek z którego często widać czarny dym jest obok sklepu Piotr i Paweł na al. Piasta

Mieszkanka 04.02.2019 11:45
Tez jestem posiadaczka pieca 2 lata temu podlaczylismy się miejskiego ogrzewania ,dotacji nie dostalismy a rachunki nas traz przerażają Postanowiisy przejsc na piec na pelet ale oczywiscie z urzedu miasta nie mamy co liczyc na jakiekolwiek dofinansowanie wiec nie mowcie ze miasto robi wszystko aby pomoc mieszkancowi.Nie zadymiajcie ale kosztyy pokrywajcie sami to mysl przewodnia naczch radnych

Turysta 04.02.2019 09:28
Wielkopolskie zdroje, tu się oddycha ha ha ha!!! Nigdzie tak skutecznie nie trują jak tutaj.

ttttt 04.02.2019 08:01
Wystarczy że strażnicy wyjdą na patrol o 15.00 i będą widzieć gdzie się kopci. Mogą wejść wówczas do posesji.. Ale o 15 to oni czyszczą biuroko i wychodzą. Burmistrz powinien zmienić im godziny pracy. Mogą rozpoczynać 2-3 dni w tygodniu o 10.00.

Proste? 04.02.2019 11:21
Oczywiście że tak!!! Jest ich dwóch powinni pracować na dwie zmiany, jeden do 15, drugi od 15

Obserwator 08.02.2019 06:04
Nie dadza rady chodzic pojedynczo wyjdzie sam na miasto czy rynek I jak wroci

Podatnik 03.02.2019 20:56
To są sprawy dla policji, która ma w swoich kompetencjach również ściganie wykroczeń. Zatruwanie powietrza jest narażeniem nieograniczonej grupy ludzi na utratę zdrowia a w konsekwencji nawet życia. Tak tak drodzy państwo, nawet życia. Jeżeli złotowska policja nie podejmie działań przewidzianych prawem należy złożyć skargę do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Jest to praktyka która zadziałała w innych miastach

Tomek 03.02.2019 19:21
Powietrze w Złotowie jest koszmarne. Lokujemy się gdzieś tak między Bangladeszem a Chinami w smrodzie, a tu się dowiaduje, że wartość mandatów przez cały rok wyniosła... 400zł. Kpina

Jan z Witosa. 03.02.2019 20:33
Do:Tomka. Jeszcze nikt w kraju za palenie węglem nie dostał mandatu, a Januszy którzy palą odpady wskaż straży. Ja tak zrobiłem i mam spokój.

Złotowianka 03.02.2019 20:50
Oj Tomek Tomek gdzie ty wędrujesz po tym świecie. Może trzeba było zatrzymać się gdzieś po środku. Myślę że świadomie wybrałeś smród bo jednak w smrodzie ciepłej i bezpieczniej niż gdzieś pomiędzy Chinami a Bangladeszem. Smród i dym jest ale to nie znaczy że trzeba o nim tylko mówić, myślę że czas zacząć działać choć z tym może być gorzej bo za dwa miesiące już wiosną panie wiosna.

Mmm 03.02.2019 19:09
Do mieszkancow zlotowa. Jesteście brudasami i tyle w temacie.wywóz śmieci raz na dwa tygodnie i aferę robicie? Kpina. Od lat mam wywózkę w taki sposób i nie zawsze pełne worki. W ***ch wam się poprzewracało. Zacznijcie myśleć śmieszni nowobogaccy.

fdfcvkjk 04.02.2019 19:18
Nie palę śmieci, ani nie wyrzucam do lasu. Co tydzień wystawiam pojemnik 120 l, czasem jeszcze jakieś worki, co się nie zmieściły. Za 4-osobową rodzinę i śmieci niesegregowane płaciłem 60 zł, teraz będę płacił 82 zł za dwukrotnie rzadszy wywóz (przed tzw. reformą płaciłem ok. 50 zł firmie komercyjnej). Czyli mimo ponad 170% podwyżki będę zmuszony zacząć śmieci palić, albo podrzucać sąsiadom, bo nie wiem, co z nimi zrobię. A może czas zwozić śmieci pod ratusz? Jak worki zastawią wejście do urzędu, to może ktoś pomyśli, a nie tylko poudaje do kamery?

Jan 03.02.2019 17:48
Całkowicie się zgadzam z Panem Koronkiewiczem. Nigdy nie otrzymywałem żadnej informacji od Związku Gmin. Dlaczego - wzorem innych firm (MZWiK, ADM) - nie dostaję jeżeli już nie miesięcznego to chociaż półrocznego czy nawet rocznego planu wysokości opłat?! Ponaglenie o zapłatę przysłać potrafili ale już informacji o wysokości opłat już nie! Skąd miałem wiedzieć, czy się opłata zmieniła czy nie?! Byłem też dokonać korekty - powiedziano mi ile mam zapłacić za styczeń i że dostanę info o płacie od lutego - brak takiego info do dzisiaj (3 luty). Jednak grafik wywozów do mnie dotarł.

Mieszkaniec ul. Słonecznej 03.02.2019 18:06
potwierdzam , co roku dostaję od nich jakieś karne wezwanie do zapłaty z odsetkami i dodatkową opłatą , mam wrażenie że oni celowo nas nie informują żeby zarabiać na tych dodatkowo naliczonych kwotach

seba 03.02.2019 18:33
Coś w tym jest

On 07.02.2019 19:44
Bo nie płacisz za śmieci to dostajesz wezwania

Ja 07.02.2019 20:52
Mieszkam na wsi, zawsze wywozili co dwa tygodnie. Trudno się zmieścić i latem i zimą w tym czasie odbioru. Fakt jest taki że nie wiem ile płacić za wywóz, żadna informacja nie dotarła. Sam mam sobie policzyć i że niby wiem ile? Mnożyć potrafię internet też mam, ale chyba wypadało by pisemnie poinformować o zmianie stawki. Tym bardziej, że jak zapomnę zapłacić to dosyć szybko ponaglenie i doliczone 10zł za upomnienie. Nawet Cyfrowy Polsat czy NC+ oraz platformy telefoniczne tego nie robią!!!

fdfcvkjk 04.02.2019 19:20
Nadal nie mam ani grafiku, ani naliczenia.

Mieszkaniec 03.02.2019 16:36
Skoro pomimo segregacji produkuję wraz z rodziną kubeł śmieci zmieszanych tygodniowo to dzięki decyzji Związku Gmin nie będę ich produkował o połowę mniej. Nie wyobrażam sobie co będzie się działo latem, kiedy wzrośnie temperatura. Fetor zalegających, gnijących śmieci napewno nie umili nam życia w Wielkopolskich Zdrojach

Edek 03.02.2019 17:50
A niby skąd ten fetor miałby być? Ja wkładam do pojemnika odpady zmieszane w workach foliowych szczelnie zamkniętych. I chyba zdecydowana większość tak robi.

Mia 03.02.2019 20:43
Edek a jak zamykasz ten worek zanim go zapełnisz. Pamiętaj że nie wolno np. żywności i ich odpadów wrzucać w mniejszych workach foliowych bo folię wrzucamy do worka innego koloru. Segregacja kolego segregacja. Myślę że większość też go nie zamyka tylko napełnienia do pewnego momentu bo pełnego nie wytrzymał by sam worek.

Wanda 03.02.2019 16:14
Powietrze w Złotowie to masakra i niech strażnik nie wciska kitu że to wina mokrego drewna, po prostu kontrole nie są im na rękę, łatwiej karać mieszkańców za nieprawidłowe parkowanie niż przejść wieczorem np po ul Hubego gdzie nie da się oddychać

Hubalczyk 03.02.2019 17:53
Świadomość mieszkańców znacznie wzrosła. Na pewno palenie śmieciami to dzisiaj przypadki incydentalne. Wg moje wiedzy na Hubego (i przyległych) raczej na pewno nikt nie pali śmieciami (to wtraźnie czuć)! Mogą być natomiast stare piece z dolnym spalaniem, które dużo bardziej dymią.

EW 03.02.2019 21:00
Na osiedlu Za Rzeką znany jest przypadek że w jednym z domów mieszka dwoje starszych ludzi chorych na nowotwory a ich sąsiad codziennie pali w swoim piecu tworzywa sztuczne, bo na pewno żółto-brązowy gryzący dym nie jest wynikiem spalania wilgotnego drewna. Zapraszam codziennie w godzinach 18-20

Jan 03.02.2019 21:33
EW- daj namiary szeryfom to odwiedzą gościa z niezapowiedzianą wizytą i sprawdzą mu ruszta.

Nie tędy droga. 03.02.2019 15:55
Komuś całkowicie fikcja zastąpiła fakty. Jedyna osobą która wie co mówi to pani Jęsiek Barabasz i czy się to komu podoba czy nie pan Koronkiewicz. Takie są fakty i my mieszkańcy je widzimy zarówno na ulicach domków jednorodzinnych jak i miasta czy osiedla SM Piast. Jak działać przeciw patologi zakłamywania tematu smogu i śmieci. Sam pan burmistrz mówił że w kolejnych latach jego rządów kontrole dymiących kominów rokrocznie się zmniejszały. Czyżby smogu było mniej czy cała sprawa jest tylko dmuchaniem na gorący temat. Nic nie powiedział o dofinansowaniu tym którzy zgadzają się na wymianę sposobu ogrzewania. Ilu takich którzy czekali na możliwość dofinansowania wzorem wielu miast, wzięło kredyty na wymianę pieca. Ci którzy zaczęli jakiekolwiek roboty dostosowujące ogrzewanie do norm ekologicznych nie mogą wogóle liczyć na jakiekolwiek ulgi czy dofinansowanie. Takie są przepisy, z pomocy państwa czy miasta może skorzystać tylko ten kto nic nie robi i czeka na korzystny moment. Takie podejście władz do problemu smogu nie zachęca do pośpiech tak samo jak do prawidłowej segregacji śmieci. To co podał w swoim tłumaczeniu pan Ruta też dla przeciętnego mieszkańca jest niezrozumiałe gdyż z jego informacji wynika że na decyzję w sprawie podwyżki i wywozu śmieci największy wpływ miał okres letni. Właśnie zabrakło informacji co zrobić aby z ulic zniknęły kolorowe wory, co mają zrobić mieszkańcy budynków wielorodzinnych jak oni mają segregować śmieci. Proszę mi wierzyć oni tego chcą tylko jak im to umożliwić, przecież w państwie prawa ci co segregują nie mogą być karani za brak segregacji innych osób. Jak widać ta podwyżką i zmiany w wywózce przyniosły więcej szkody niż korzyści dla mieszkańców i środowiska. Widzimy że odbyta kolejna sesja z przewalanką słowną nam mieszkańcom Złotowa i okolic nie przyniosła nic konkretnego w sprawie ograniczenia smogu jak i nowych rozwiązań w sprawie segregacji odpadów.

123 03.02.2019 15:52
To gdzie te zdroje panie burmistrzu?

Mieszkaniec 03.02.2019 15:37
Pani radna zamiast gadać głupoty o dronach i kontrolach powinna zająć się prawdziwym i realnie poprawiającym programem zachęcającym mieszkańców do wymiany pieców lub przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Montowanie czujników jakości powietrza, drony, kontrola popiołu to bezsensowne wydawanie pieniędzy gdy nie ma programu wymiany pieców. Dla wiadomości tej pani radnej. Gdy ktoś rozpala w piecu i zasypuje palenisko dużą ilością węgla ( nie śmieciami) powstaje gęsty dym. Może by tak uświadomić co niektórych.

Gość 03.02.2019 15:00
Panie Burmistrzu jak zainstaluje czujniki zanieczyszczenia powietrza na Kujańskiej to zobaczy Pan, że napewno dużo bardziej przekroczne są normy niz tylko w centrum miasta. Kiedy Straż Miejska będzie przeprowadzać kontrole po zmroku jak wtedy są palone śmieci

Mieszkaniec Kujanskiej. 03.02.2019 19:55
A ja wieczorem i tak żadnego strażnika od chałupy nie wpuszcze.

Nie rozumię 03.02.2019 14:38
dlaczego mamy płacić więcej skoro będą rzadziej odbierać

Maria 03.02.2019 14:25
To jest skandal co się dzieje z powietrzem nad Złotowem. Gdzie jest Policja??? Wlepia mandaty za przekroczenie prędkości , a truciciele którzy chcą zaoszczędzić parę zł na opale kosztem zdrowia setek ludzi są bezkarni !!!

AntyMacanko 03.02.2019 16:23
To nie policja a strażnicy miejscy powinni się tym zająć, a oni zamiast zainteresować się sposobami walki z problemem potrafią z rozbrajającą szczerością powiedzieć, że nic nie mogą zrobić bo ludzie spalają śmieci wieczorami a oni pracują tylko do 15.00... i dlatego nic nie mogą zrobić... Normalnie szlag mnie trafia jak widzę tych darmozjadów... Burmistrz już dawno powinien "zmotywować" ich do pracy

Palaczka 03.02.2019 20:34
AntyMacanko uważaj na nerwy bo naprawdę szlak cię trafi czego ci nie życzę.

Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Pamiętajmy że obywatel Fidurski to człowiek z komitetu Pienkosia i nie świadczy to dobrze o kandydacie na burmistrza bo musiał wiedzieć że wystawia do Rady Miejskiej kandydata z zarzutami prokuratorskimiData dodania komentarza: 18.04.2024, 23:33Źródło komentarza: Obywatel FidurskiAutor komentarza: gregorTreść komentarza: Oglądałem Pienkosia w TV Astra - słabizna, flaki olejem, mam wrażenie że ten człowiek ukończył Filozofię, kandydat w stylu PulitaData dodania komentarza: 18.04.2024, 23:29Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski zaprasza na kawęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Piękoś traci ciepły stołek u Dyzmy, który wraca na traktor do Lipki. Sameciowa została z niczym. Pulit wraca do lasu. Piosik już nie będzie się popisywał na sesjach. Fidurski niedługo usłyszy wyrok. Pięknie. Wyborcy pokazali mądrość. Wraca normalność w powiecie i Złotowie, ale przed nowymi władzami bardzo dużo zmian kadrowych. Przede wszystkim wszyscy kandydaci Porozumienia Samorządowe w Złotowskiem tracą swoje ciepłe stołki, na czele z panią z biblioteki, z PUP, OPP, PZD i pozostali i cały ten zaciąg lipkowsko-onocecki leci ze starostwaData dodania komentarza: 18.04.2024, 23:24Źródło komentarza: W Złotowie będzie druga turaAutor komentarza: darnozjadka jednaTreść komentarza: A ty mieszkanko jesteś z Ukrainy ???To wyp bo tam na ciebie czekają.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 19:26Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski zaprasza na kawęAutor komentarza: 123Treść komentarza: a płaci Hydro-Mateusz, przed którym trudne lata, bo nowa władza skrupulatnie wszystko rozlicza, a dobrze wie gdzie szukać fakturData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:08Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski zaprasza na kawęAutor komentarza: niech zwraca kosztyTreść komentarza: Rząd Tuska musi obciążyć ,wysłać Fakturę do Paprockiej i obciążyć Andrzeja Dudę z zoną za prywatny wyjazd do USA. Podatnicy nie chcą finansowac 2x w miesiącu wyjazdów turystycznych.Pojechali na kolacje do Trumpa,który obecnie jest tylko posłem.Duda działał zawsze przeciw Polakom ,wspierając Ukrainę.Może proponował Trumpowi,że jak bedzie prezydentem USA aby Ukraine połączyc z Polską bo tak chce Zełeński.Zełeński rządzi obecnie także w Polskich szkołach. Gdy do Polski (za Wałęsy) do Polski przyjechał George Bush z zoną Barbara to parlament USA zażądał pieniedzy-zwrotu za podróż zony Barbary. Polityk rzadzacy musi jeździć sam (ja Orban,Putin,Macron i..) a A.Duda wozi wszedzie zonę.Po co ? dla sexu ? Niech zwraca wszystkie wyjazdy za zonę. To jest APEL DO POLSKIEGO RZĄDU -PODATNIKÓW POLSKICH> .A.D.wydał więcej na siebie niż Królowa Elżbieta.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 10:25Źródło komentarza: Chłopiec z piaskownicy
Reklama
News will be here
Reklama