Środa, 26.06.2019

Fatalne powietrze i śmieciowe zamieszanie w Złotowie

  • 03.02.2019, 14:12 (aktualizacja 03.02.2019, 18:24)
  • contact contact
Fatalne powietrze i śmieciowe zamieszanie w Złotowie
Na osiedlach domków jednorodzinnych zalegają worki ze śmieciami, bo mieszkańcy nie wiedzą, że został zmieniony harmonogram odbioru odpadów. Od początku tego roku śmieci odbierane są rzadziej niż dotychczas. Niestety nie poszła za tym obniżka cen. Wręcz przeciwnie – opłaty za wywóz śmieci wzrosły.

Podczas ostatniej sesji Rada Miejska w Złotowieprzyjęła uchwałę o dofinansowaniu do wymiany źródeł ogrzewania na niskoemisyjne. Na problem fatalnego stanu powietrza w Złotowie zwróciła uwagę Agnieszka Jęsiek-Barabasz - wiceprzewodnicząca rady i jednocześnie działaczka Polskiego Klubu Ekologicznego.

- Uważam, że urząd miejski powinien podjąć działania w zakresie uświadamiania mieszkańców na temat szkodliwości spalania śmieci w swoich piecach. Wiele osób jest nieświadomych jak wielkie jest to zagrożenie dla ich zdrowia– mówiła radna. - Największy problem ze spalaniem śmieci jest w godzinach wieczornych. W obecnej sytuacji nie ma do kogo zgłaszać tych problemów, więc mieszkańcy zgłaszają je nam do Polskiego Klubu Ekologicznego albo do radnych. Dlatego dobrze by było, aby zwiększyć kompetencje kontrolne straży miejskiej. Chciałabym się też dowiedzieć, czy miasto rozważa zakup drona do monitoringu dymu z kominów, czy np. urządzenia do analizy popiołów ze spalania.

Kontynuując ten temat głos zabrał radny Stanisław Wełniak. - Powinniśmy wprowadzić dodatkowe zachęty dla mieszkańców, którzy zdecydują się zrezygnować z opalania węglem, dającego w konsekwencji możliwość opalania śmieciami, na rzecz przejścia na paliwo gazowe. Należałoby rozważyć możliwość zastosowania w tych przypadkach ulg w podatku od nieruchomości.

Burmistrz Adam Pulit informował, że miasto nie jest bezczynne w rozwiązywaniu tych problemów. Z roku na rok rośnie liczba budynków przyłączonych do sieci ciepłowniczej oraz gazowej. - Wydając warunki zabudowy dla nowych budynków zwracamy uwagę na kwestie związane z ogrzewaniem. W ubiegłym roku wdrożyliśmy system monitoringu stanu powietrza, dzięki temu wiemy w jakich częściach miasta normy emisyjne są najczęściej przekraczane. Jest to Stare Miasto, al. Piasta i al. Mickiewicza - mówił Adam Pulit.

Burmistrz poinformował też o liczbie przeprowadzonych kontroli w zakresie prawidłowości ogrzewania. W 2016 roku przeprowadzono 315 kontroli nakładając mandaty w łącznej kwocie 400 zł. W kolejnych latach kończyło się na pouczeniach, skontrolowano jednak już znacznie mniej obiektów. W roku 2017 przeprowadzono 226 kontroli. W roku 2018 kontroli było 111.

Głos zabrał również szef straży miejskiej Ryszard Macanko. – Zgadzam się z tym, że często widoczne są duże wyziewy dymu z kominów, ale główną przyczyną jest tu nieumiejętne korzystanie z instalacji grzewczych. Mieszkańcy po prostu bardzo często palą mokrym drewnem.

Radna Jęsiek-Barabasz zwróciła uwagę na fakt, że jedną z przyczyn złej jakości powietrza w mieście może być zmniejszenie częstotliwości odbioru śmieci z gospodarstw domowych. Zdaniem radnej część odpadów może trafiać do pieców.

Odbiór i zagospodarowanie odpadów z gospodarstw domowych jest przedsięwzięciem zorganizowanym w skali kilku gmin. Zadanie to kilka lat temu zostało powierzone Związkowi Gmin „Krajna”. Związek w wyniku przetargu wyłonił tzw. operatora, czyli podmiot gospodarczy, który zajmuje się odbiorem śmieci z gospodarstw domowych. Operatorem tym jest MZUK w Złotowie.

Dyskusja na temat odbioru śmieci z gospodarstw domowych zdominowała końcową część sesji. Radna Jęsiek-Barabasz zarzuciła dyrektorowi ZG „Krajna”, że nie przeprowadzono skutecznej akcji informującej mieszkańców o nowych terminach wywozu śmieci. Pytała też o to, dlaczego z początkiem tego roku, po zmniejszeniu częstotliwości odbioru odpadów z posesji wzrosła cena za tę usługę.

Burmistrz Adam Pulit poprosił o udzielenie odpowiedzi dyrektora „Krajny” Andrzeja Rutę, który wyjaśnił radnym przyczyny niedogodności jakie spotkały część mieszkańców Złotowa. - Nastąpił niekorzystny zbieg okoliczności, lecz nie ma w tym naszej winy. Opóźnienie w przekazaniu informacji wzięło się stąd, że nową umowę z operatorem mogliśmy podpisać dopiero 28 grudnia. Pierwsze podejście do podwyżki opłat miało miejsce 15 listopada ub.r. ale wówczas Związek nie przyjął tej uchwały. Miałem zapewnienie ze strony operatora, że nowe harmonogramy do końca roku dotrą do mieszkańców. Jeżeli nie dotarły to dziś mogę tylko za to przeprosić.

Przeprosiny nie uspokoiły radnych. Temat drążył radny Maciej Zając. - Została obcięta o połowę liczba wywozów śmieci. To jest radykalne ograniczenie, które oznacza dla mieszkańców w pewnym stopniu przeorganizowanie życia we własnych gospodarstwach domowych. To jest niedopuszczalne, żeby nie informować o tym mieszkańców.

- Są dwa powody zmiany harmonogramu. Pierwszy jest taki, że do tej pory tylko w Złotowie i Łobżenicy odpady były odbierane co tydzień, w pozostałych gminach co dwa tygodnie. Drugi powód wynika z wyników testów jakie przeprowadziliśmy latem 2018 r. na ulicach Jastrowskiej, Jeziornej, Rzemieślniczej i Chojnickiej. Każdy pojemnik posiadał chip. Wyniki były takie, że wystawionych zostało średnio tylko 35% pojemników – wyjaśnił dyrektor Andrzej Ruta.

- Dlaczego testy zostały przeprowadzone w okresie od czerwca do września, czyli w okresie urlopowym? – dopytywała Agnieszka Jęsiek-Barabasz.

Z kolei radny Łukasz Piosik pytał, dlaczego Związek nie informował mieszkańców wcześniej o ograniczeniu częstotliwości, skoro przymierzał się do tej decyzji już wiele miesięcy wcześniej. - Potwierdzam też, że mieszkańcy nie mają żadnej wiedzy o zmianie harmonogramu – mówił radny.

Andrzej Ruta podkreślał, że odpady segregowane są odbierane częściej niż niesegregowane i jest to forma zachęcania mieszkańców do przejścia na segregację. Zresztą skuteczna, gdyż do Związku w ostatnim czasie napływa sporo deklaracji od mieszkańców o zmianie na system selektywnej zbiórki odpadów. Zaznaczył też, że aktualny harmonogram nie jest rozwiązaniem ostatecznym. Jeżeli się nie sprawdzi, może być modyfikowany.

Radny Krzysztof Żelichowski stwierdził, że warunki przetargowe, które spowodują wzrost ceny, były znane już we wrześniu, ale w październiku mieliśmy wybory samorządowe, więc nie ogłaszano tej niepopularnej decyzji. Zwrócił też uwagę, że doszło do różnicowania mieszkańców. - Ci mieszkający w blokach i zasobach komunalnych zapłacą o 36% więcej, natomiast właściciele domów jednorodzinnych znacznie więcej.

Największe działa przeciwko dyrektorowi Związku Gmin „Krajna” wytoczył radny Krzysztof Koronkiewicz, który bardzo krytycznie ocenił pracę tej organizacji. - W czasie świątecznym miałem dużo telefonów od mieszkańców w sprawie śmieci. Ale od początku. Z tego co pamiętam Związek Gmin miał dbać o korzystne warunki odbioru śmieci. Na początku prowadził akcje informacyjne, ale od kilku lat jest cisza. Jedyne co mi utkwiło w pamięci to zmiana stanowiska z kierownika Związku na dyrektora i co pewnie za tym idzie podwyżka. Tymczasem jako mieszkaniec Złotowa nie przypominam sobie, aby Związek zachęcał mnie w jakikolwiek sposób do segregacji. Zwracam się też do burmistrza, który jest jednocześnie przewodniczącym ZG „Krajna”: w jaki sposób zamierza pan zadbać o mieszkańców bloków pozbawionych możliwości segregowania, gdy na mocy zmiany przepisów, grozi im czterokrotna podwyżka opłat za odbiór odpadów niesegregowanych. Jeżeli tak ma wyglądać praca Związku, to uważam, że należy zastanowić się, czy nie należy z niego wystąpić. Ja uważam, że na takich warunkach nie warto być w nim dłużej.

W odpowiedzi burmistrz Pulit stwierdził, że radny obraża pracowników Związku. - Pominę to milczeniem. Teoretycznie moglibyśmy się zajmować samodzielnie organizacją odbioru odpadów, ale byłoby to zapewne nieopłacalne dla mieszkańców. Stawki jakie oferuje MZUK są jakie są, ale nie znalazł się podmiot, który zaoferowałby korzystniejsze. W innych miastach podobnej wielkości stawki są wyższe.

Do krytycznych słów radnego Koronkiewicza odniósł się również Andrzej Ruta. - Rozumiem, że mikrofon i kamera wyzwalają pewne emocje. Obraża pan ludzi panie radny, ale rozumiem, że taki ma pan styl. Jeżeli chce pan się dowiedzieć szczegółów to może pan przyjść do nas i po prostu spytać. Ale nie było pana u nas. O przepraszam, był pan kiedyś, gdy potrzebował pan gadżetów na imprezę dla strażaków.

(kb)

 

contact contact
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (42)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
x
x 05.02.2019, 18:24
Wszystkich zainteresowanych informuję, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku opublikowanym na http://zgk.zlotow.pl/7-akty-pr… obowiązujący harmonogram winien zostać wyznaczony i dostarczony właścicielowi nieruchomości. Zdaje się, że większość z nas nie została poinformowana o tym. Więc moim zdaniem obowiązuje poprzedni harmonogram z wywozem co tydzień. Także dzwońcie i muszą odebrać.
Wyborca
Wyborca 05.02.2019, 17:18
Trzeba głosować na partię „Wiosna” Roberta Biedronia. On obiecał że będziemy mieli najczystsze powietrze w Europie
zamiast wiosny będzie jesień
zamiast wiosny będzie jesień 05.02.2019, 19:02
Prędzej zrobi swoim wyborca jesień, ale w rectum.
kali
kali 04.02.2019, 20:48
strasznie dziś dymił domek przy kościele parafialnym, czarnobrązowy gęsty dym
Samorządy - nie gadamy tylko działamy.
Samorządy - nie gadamy tylko działamy. 04.02.2019, 17:22
Wogóle to nie wiem dlaczego tak wiele mówi się o żądaniu dotacji z miasta przez właścicieli domów jednorodzinnych.
Przecież oni zgodnie z ustawą ,,czyste powietrze" mogą składać wnioski o wysoką dotację do Wojewódzkiego Wydziału Ochrony Środowiska w Poznaniu.
Dopowiem że z tego programu nie mogą korzystać mieszkańcy kamienic i budynków wielorodzinnych i dlatego to oni powinni korzystać w jak najszerszym programie dotacji z miasta.
Nie wiem czy Burmistrz i Rada Miasta o tym wie, jeżeli tak to dlaczego o możliwości uzyskania dopłat w ramach programu czyste powietrze nie informuje właścicieli domów jednorodzinnych.

brunerski
brunerski 04.02.2019, 13:43
Nie zauważyłem by Krzysztof Koronkiewicz kogoś obraził... (nie byłem na sesji,ale w artykule nie doszukałem się); "Drugi powód wynika z wyników testów jakie przeprowadziliśmy latem 2018 r. na ulicach Jastrowskiej, Jeziornej, Rzemieślniczej i Chojnickiej. Każdy pojemnik posiadał chip. Wyniki były takie, że wystawionych zostało średnio tylko 35% pojemników – wyjaśnił dyrektor Andrzej Ruta. " Latem większość nie ma problemów z popiołem z pieców... ale kogo to obchodzi?
Chamstwo w genach
Chamstwo w genach 08.02.2019, 01:12
No to jest was dwóch. Bracia, czy jak, ale na pewno rodzina!
Ale nas kroja
Ale nas kroja 04.02.2019, 13:14
Na naszej ulicy co tydzien wystawione byly kosze z odpadami zmieszanymi - kazda rodzina wystawiala. Brednie o trzydziestukilku procentach.... robicie z nas idiotow. Burmistrz i rada powinna sie za was klamcy zabrac! Ludzie zaczynaja te smieci palic w piecach. Najgorzej wieczorami i w nocy. Nie da sie oddychać w tych zdrojach.
Roman
Roman 04.02.2019, 12:22
codziennie jak wracam z pracy przez Kaczy Dołek to widzę potęzne zadymienie z domu w którym jest na dole sklep spożywczy
a co najgorsze chodzą tamtędy codziennie dzieci i młodzież
inny budynek z którego często widać czarny dym jest obok sklepu Piotr i Paweł na al. Piasta
Mieszkanka
Mieszkanka 04.02.2019, 11:45
Tez jestem posiadaczka pieca 2 lata temu podlaczylismy się miejskiego ogrzewania ,dotacji nie dostalismy a rachunki nas traz przerażają Postanowiisy przejsc na piec na pelet ale oczywiscie z urzedu miasta nie mamy co liczyc na jakiekolwiek dofinansowanie wiec nie mowcie ze miasto robi wszystko aby pomoc mieszkancowi.Nie zadymiajcie ale kosztyy pokrywajcie sami to mysl przewodnia naczch radnych
Turysta
Turysta 04.02.2019, 09:28
Wielkopolskie zdroje, tu się oddycha ha ha ha!!! Nigdzie tak skutecznie nie trują jak tutaj.
ttttt
ttttt 04.02.2019, 08:01
Wystarczy że strażnicy wyjdą na patrol o 15.00 i będą widzieć gdzie się kopci. Mogą wejść wówczas do posesji.. Ale o 15 to oni czyszczą biuroko i wychodzą. Burmistrz powinien zmienić im godziny pracy. Mogą rozpoczynać 2-3 dni w tygodniu o 10.00.
Proste?
Proste? 04.02.2019, 11:21
Oczywiście że tak!!! Jest ich dwóch powinni pracować na dwie zmiany, jeden do 15, drugi od 15
Obserwator
Obserwator 08.02.2019, 06:04
Nie dadza rady chodzic pojedynczo wyjdzie sam na miasto czy rynek I jak wroci
Podatnik
Podatnik 03.02.2019, 20:56
To są sprawy dla policji, która ma w swoich kompetencjach również ściganie wykroczeń. Zatruwanie powietrza jest narażeniem nieograniczonej grupy ludzi na utratę zdrowia a w konsekwencji nawet życia. Tak tak drodzy państwo, nawet życia. Jeżeli złotowska policja nie podejmie działań przewidzianych prawem należy złożyć skargę do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Jest to praktyka która zadziałała w innych miastach
Tomek
Tomek 03.02.2019, 19:21
Powietrze w Złotowie jest koszmarne. Lokujemy się gdzieś tak między Bangladeszem a Chinami w smrodzie, a tu się dowiaduje, że wartość mandatów przez cały rok wyniosła... 400zł. Kpina
Złotowianka
Złotowianka 03.02.2019, 20:50
Oj Tomek Tomek gdzie ty wędrujesz po tym świecie.
Może trzeba było zatrzymać się gdzieś po środku.
Myślę że świadomie wybrałeś smród bo jednak w smrodzie ciepłej i bezpieczniej niż gdzieś pomiędzy Chinami a Bangladeszem.
Smród i dym jest ale to nie znaczy że trzeba o nim tylko mówić, myślę że czas zacząć działać choć z tym może być gorzej bo za dwa miesiące już wiosną panie wiosna.
Jan z Witosa.
Jan z Witosa. 03.02.2019, 20:33
Do:Tomka. Jeszcze nikt w kraju za palenie węglem nie dostał mandatu, a Januszy którzy palą odpady wskaż straży. Ja tak zrobiłem i mam spokój.
Mmm
Mmm 03.02.2019, 19:09
Do mieszkancow zlotowa. Jesteście brudasami i tyle w temacie.wywóz śmieci raz na dwa tygodnie i aferę robicie? Kpina. Od lat mam wywózkę w taki sposób i nie zawsze pełne worki. W ***ch wam się poprzewracało. Zacznijcie myśleć śmieszni nowobogaccy.
fdfcvkjk
fdfcvkjk 04.02.2019, 19:18
Nie palę śmieci, ani nie wyrzucam do lasu. Co tydzień wystawiam pojemnik 120 l, czasem jeszcze jakieś worki, co się nie zmieściły. Za 4-osobową rodzinę i śmieci niesegregowane płaciłem 60 zł, teraz będę płacił 82 zł za dwukrotnie rzadszy wywóz (przed tzw. reformą płaciłem ok. 50 zł firmie komercyjnej). Czyli mimo ponad 170% podwyżki będę zmuszony zacząć śmieci palić, albo podrzucać sąsiadom, bo nie wiem, co z nimi zrobię. A może czas zwozić śmieci pod ratusz? Jak worki zastawią wejście do urzędu, to może ktoś pomyśli, a nie tylko poudaje do kamery?
Jan
Jan 03.02.2019, 17:48
Całkowicie się zgadzam z Panem Koronkiewiczem. Nigdy nie otrzymywałem żadnej informacji od Związku Gmin. Dlaczego - wzorem innych firm (MZWiK, ADM) - nie dostaję jeżeli już nie miesięcznego to chociaż półrocznego czy nawet rocznego planu wysokości opłat?! Ponaglenie o zapłatę przysłać potrafili ale już informacji o wysokości opłat już nie! Skąd miałem wiedzieć, czy się opłata zmieniła czy nie?! Byłem też dokonać korekty - powiedziano mi ile mam zapłacić za styczeń i że dostanę info o płacie od lutego - brak takiego info do dzisiaj (3 luty). Jednak grafik wywozów do mnie dotarł.
fdfcvkjk
fdfcvkjk 04.02.2019, 19:20
Nadal nie mam ani grafiku, ani naliczenia.
Mieszkaniec ul. Słonecznej
Mieszkaniec ul. Słonecznej 03.02.2019, 18:06
potwierdzam , co roku dostaję od nich jakieś karne wezwanie do zapłaty z odsetkami i dodatkową opłatą , mam wrażenie że oni celowo nas nie informują żeby zarabiać na tych dodatkowo naliczonych kwotach
Ja
Ja 07.02.2019, 20:52
Mieszkam na wsi, zawsze wywozili co dwa tygodnie. Trudno się zmieścić i latem i zimą w tym czasie odbioru. Fakt jest taki że nie wiem ile płacić za wywóz, żadna informacja nie dotarła. Sam mam sobie policzyć i że niby wiem ile? Mnożyć potrafię internet też mam, ale chyba wypadało by pisemnie poinformować o zmianie stawki. Tym bardziej, że jak zapomnę zapłacić to dosyć szybko ponaglenie i doliczone 10zł za upomnienie. Nawet Cyfrowy Polsat czy NC+ oraz platformy telefoniczne tego nie robią!!!
On
On 07.02.2019, 19:44
Bo nie płacisz za śmieci to dostajesz wezwania
seba
seba 03.02.2019, 18:33
Coś w tym jest
Mieszkaniec
Mieszkaniec 03.02.2019, 16:36
Skoro pomimo segregacji produkuję wraz z rodziną kubeł śmieci zmieszanych tygodniowo to dzięki decyzji Związku Gmin nie będę ich produkował o połowę mniej. Nie wyobrażam sobie co będzie się działo latem, kiedy wzrośnie temperatura. Fetor zalegających, gnijących śmieci napewno nie umili nam życia w Wielkopolskich Zdrojach
Edek
Edek 03.02.2019, 17:50
A niby skąd ten fetor miałby być? Ja wkładam do pojemnika odpady zmieszane w workach foliowych szczelnie zamkniętych. I chyba zdecydowana większość tak robi.
Mia
Mia 03.02.2019, 20:43
Edek a jak zamykasz ten worek zanim go zapełnisz.
Pamiętaj że nie wolno np. żywności i ich odpadów wrzucać w mniejszych workach foliowych bo folię wrzucamy do worka innego koloru. Segregacja kolego segregacja.
Myślę że większość też go nie zamyka tylko napełnienia do pewnego momentu bo pełnego nie wytrzymał by sam worek.
Wanda
Wanda 03.02.2019, 16:14
Powietrze w Złotowie to masakra i niech strażnik nie wciska kitu że to wina mokrego drewna, po prostu kontrole nie są im na rękę, łatwiej karać mieszkańców za nieprawidłowe parkowanie niż przejść wieczorem np po ul Hubego gdzie nie da się oddychać
EW
EW 03.02.2019, 21:00
Na osiedlu Za Rzeką znany jest przypadek że w jednym z domów mieszka dwoje starszych ludzi chorych na nowotwory a ich sąsiad codziennie pali w swoim piecu tworzywa sztuczne, bo na pewno żółto-brązowy gryzący dym nie jest wynikiem spalania wilgotnego drewna. Zapraszam codziennie w godzinach 18-20
Jan
Jan 03.02.2019, 21:33
EW- daj namiary szeryfom to odwiedzą gościa z niezapowiedzianą wizytą i sprawdzą mu ruszta.
Hubalczyk
Hubalczyk 03.02.2019, 17:53
Świadomość mieszkańców znacznie wzrosła. Na pewno palenie śmieciami to dzisiaj przypadki incydentalne. Wg moje wiedzy na Hubego (i przyległych) raczej na pewno nikt nie pali śmieciami (to wtraźnie czuć)! Mogą być natomiast stare piece z dolnym spalaniem, które dużo bardziej dymią.
Nie tędy droga.
Nie tędy droga. 03.02.2019, 15:55
Komuś całkowicie fikcja zastąpiła fakty.
Jedyna osobą która wie co mówi to pani Jęsiek Barabasz i czy się to komu podoba czy nie pan Koronkiewicz. Takie są fakty i my mieszkańcy je widzimy zarówno na ulicach domków jednorodzinnych jak i miasta czy osiedla SM Piast. Jak działać przeciw patologi zakłamywania tematu smogu i śmieci. Sam pan burmistrz mówił że w kolejnych latach jego rządów kontrole dymiących kominów rokrocznie się zmniejszały. Czyżby smogu było mniej czy cała sprawa jest tylko dmuchaniem na gorący temat. Nic nie powiedział o dofinansowaniu tym którzy zgadzają się na wymianę sposobu ogrzewania. Ilu takich którzy czekali na możliwość dofinansowania wzorem wielu miast, wzięło kredyty na wymianę pieca. Ci którzy zaczęli jakiekolwiek roboty dostosowujące ogrzewanie do norm ekologicznych nie mogą wogóle liczyć na jakiekolwiek ulgi czy dofinansowanie. Takie są przepisy, z pomocy państwa czy miasta może skorzystać tylko ten kto nic nie robi i czeka na korzystny moment.
Takie podejście władz do problemu smogu nie zachęca do pośpiech tak samo jak do prawidłowej segregacji śmieci.
To co podał w swoim tłumaczeniu pan Ruta też dla przeciętnego mieszkańca jest niezrozumiałe gdyż z jego informacji wynika że na decyzję w sprawie podwyżki i wywozu śmieci największy wpływ miał okres letni. Właśnie zabrakło informacji co zrobić aby z ulic zniknęły kolorowe wory, co mają zrobić mieszkańcy budynków wielorodzinnych jak oni mają segregować śmieci. Proszę mi wierzyć oni tego chcą tylko jak im to umożliwić, przecież w państwie prawa ci co segregują nie mogą być karani za brak segregacji innych osób. Jak widać ta podwyżką i zmiany w wywózce przyniosły więcej szkody niż korzyści dla mieszkańców i środowiska.
Widzimy że odbyta kolejna sesja z przewalanką słowną nam mieszkańcom Złotowa i okolic nie przyniosła nic konkretnego w sprawie ograniczenia smogu jak i nowych rozwiązań w sprawie segregacji odpadów.
123
123 03.02.2019, 15:52
To gdzie te zdroje panie burmistrzu?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 03.02.2019, 15:37
Pani radna zamiast gadać głupoty o dronach i kontrolach powinna zająć się prawdziwym i realnie poprawiającym programem zachęcającym mieszkańców do wymiany pieców lub przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Montowanie czujników jakości powietrza, drony, kontrola popiołu to bezsensowne wydawanie pieniędzy gdy nie ma programu wymiany pieców. Dla wiadomości tej pani radnej. Gdy ktoś rozpala w piecu i zasypuje palenisko dużą ilością węgla ( nie śmieciami) powstaje gęsty dym. Może by tak uświadomić co niektórych.
Gość
Gość 03.02.2019, 15:00
Panie Burmistrzu jak zainstaluje czujniki zanieczyszczenia powietrza na Kujańskiej to zobaczy Pan, że napewno dużo bardziej przekroczne są normy niz tylko w centrum miasta. Kiedy Straż Miejska będzie przeprowadzać kontrole po zmroku jak wtedy są palone śmieci
Mieszkaniec Kujanskiej.
Mieszkaniec Kujanskiej. 03.02.2019, 19:55
A ja wieczorem i tak żadnego strażnika od chałupy nie wpuszcze.

Pozostałe