Dzielnicowi na spotkaniu z seniorami

  • 21.01.2019, 11:21
  • Janusz Justyna
Dzielnicowi na spotkaniu z seniorami
Obchodzony 21 i 22 stycznia Dzień Babci i Dziadka był okazją do spotkania dzielnicowych Komisariatu Policji w Krajence z seniorami w swoich rejonach służbowych. Głównym założeniem spotkania było podniesienie świadomości osób starszych w zakresie zagrożeń, jakie mogą napotkać w życiu codziennym.

14 stycznia br. dzielnicowa Komisariatu Policji w Krajence sierż. szt. Natalia Górecka spotkał się z seniorami w Klubie Seniora w Krajence. 18 stycznia br. dzielnicowy gminy Tarnówka asp.szt. Sławomir Rummler w Gminnej Bibliotece Publicznej i Ośrodku Kultury w Tarnówce podczas zebrania Koła Emerytów i Rencistów spotkał się z seniorami zrzeszonymi w kole.

Dzielnicowi poruszyli podczas spotkań zagadnienie pn. "Bezpieczne życie seniora". Pomimo policyjnych apeli nadal osoby starsze padają ofiarami oszustów, którzy wykorzystują ufność, lub nieporadność starszych ludzi i wyłudzają od nich pieniądze. Zdarza się, że tracą oszczędności całego życia. Spotkanie było okazją douświadomienia osobom starszym zagrożeń, na które mogą natknąć się każdego dnia. Przykładem tego mogą być spotkania pokazowe na które seniorzy zapraszani są telefonicznie, podczas których często nieświadomie przekazują swoje dane osobowe i majątkowe. Dzielnicowi mówili o najnowszych metodach wyłudzania pieniędzy od osób starszych i uczulali jak wystrzegać się takich sytuacji.

Dzielnicowi mówili również o oszustwach popełnianych metodą na wnuczka czy policjanta, które nadal są stosowane przez oszustów. Przedstawili również porady, w jaki sposób chronić siebie i swoje mienie przed różnego rodzaju oszustami, złodziejami oraz innymi osobami, które chcą wykorzystać ufność i otwartość osób starszych.

Jak działają oszuści?

Dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej;

Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki;

Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych  w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji;

Kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

PAMIĘTAJ!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu i poinformuj Policję.

IW/KGP

Janusz Justyna

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe