Niedziela, 16.06.2019

Pożar lasu zimą?

  • 11.01.2019, 21:17
  • Janusz Justyna
Pożar lasu zimą?
Przed Świętami Bożego Narodzenia doszło do pożaru w lesie na terenie Nadleśnictwa Lipka. Pracownicy ZUL współpracujący rozpoczęli gaszenie - okopali pożarzysko, ograniczając rozprzestrzenianie żaru, następnie zagaszono palącą się powierzchnię.

W środę 9.01. Inżynier Nadzoru z Nadleśnictwa Lipka zauważył wydobywający się dym. Natychmiast poinformował Straż Pożarną. Tliło się miejsce wcześniej okopane przez pracowników leśnych. Na miejscu stwierdzono pożar podpowierzchniowy – palił się mursz.
Jest to groźny rodzaj pożaru. Cechą charakterystyczną jest spalanie bezpłomieniowe, wysoka temperatura i powolne rozprzestrzenianie się. Takie pożary są długotrwałe, mogą trwać nawet do kilku miesięcy. Nie widać ognia, lecz żarzy się mursz, przy czym drzewom spalają się korzenie pod ziemią.

Ogień jest groźny dla lasu nawet w styczniu, dlatego prosimy o ostrożność i rozwagę.

K.P.
Fot. Zbigniew Dolla

Janusz Justyna

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe