Środa, 23.01.2019

Sprawa jastrowskich mieczy grunwaldzkich

  • 9.01.2019, 20:22
  • Janusz Justyna
Sprawa jastrowskich mieczy grunwaldzkich
Korespondencja Burmistrza Gminy i Miasta w Jastrowiu z GDDKiA w sprawie planowanego usunięcia "miecza Grunwaldzkiego". Obelisk usytuowany jest w pasie drogowym drogi krajowej 11.

27. grudnia 2018 roku władze Jastrowia otrzymały pismo z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad,  o zamiarze usunięcia obelisku "miecza Grunwaldzkiego" zlokalizowanego w pasie drogi krajowej nr 11. "Miecz" wzbudza wątpliwości co do zgodności z ustawą dotyczącą zakazu propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego. Ale w związku z tym, że na pomniku jest napis Jastrowie dyrekcja GDDKIA zapytuje Urząd Gminy i Miasta Jastrowie, czy ten byłby zainteresowany przejęciem obelisku.

W piśmie z 8. stycznia 2019 r. podpisanym przez burmistrza Piotra Wojtiuka do GDDKiA  czytamy m.in., władze miasta i gminy są chętne przejąć obelisk z "mieczem Grunwaldzkim" i uregulować jego stan prawny, pod warunkiem, że obelisk pozostanie w obecnej lokalizacji w centrum Jastrowia. Burmistrz dodał, że społeczność gminy Jastrowie i Rada Miejska negatywnie odnoszą się do zamiaru usunięcia miecza. W razie realnego zagrożenia mogą wystąpić zorganizowane formy protestu mieszkańców. Władze Jastrowia oczekują ugody w tej sprawie, co rozładuje możliwe napięcia społeczne. Burmistrz Wojtiuk deklaruje wolę współpracy z GDDKiA.

Oba pisma zamieszczamy w galerii...

Foto i info: UGiM Jastrowie

Janusz Justyna

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
OLA
OLA 16.01.2019, 21:43
POZOSTAWIC !!!
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 10.01.2019, 16:09
Może kompromis. Tризуб?
Tadeusz
Tadeusz 10.01.2019, 20:31
Panie Piotrze a może dać spokój bo co jest nie tak, WAŁ POMORSKI czy Jastrowie. Co do gołych mieczy to to zamierzchła historia. No chyba że zbudowane przez nas komunistów o czym nie wiedzieliśmy że nimi jesteśmy. Panie Piotrze a jak już to może zamiast plastikowych witaczy odnowić krzyże i wyeksponować godny napis Jastrowie Wita.
Jeśli i to nie dobre a Dekomunizacją idzie jak walec po betonie bo sami komuniści dobrze się mają i to za sprawą tych co na niby z nimi walczą a w domach wspólnie wódę piją to można jeszcze by zburzyć wszystkie tysiąclatki, wszystkie Sekretalne budynki towarzyszy PZPR wykorzystywane dzisiaj jako urzędy z których zresztą nikt ich nie pogonił.
Panie Piotrze zmiany tak ale nie wariactwo bo cóż komu może zrobić wybetonowany miecz w porównaniu z wbetonowanymi pokoleniowo komunistami na urzędzie.
do Tadeusz
do Tadeusz 11.01.2019, 17:08
Historii nie da się wykreślić by nie było po niej śladu albo zmusić społeczeństwa by zmieniła o niej zdanie, każdy ma prawo mieć swoją ocenę przeszłości. Nic nie pomogą ustawy, restrykcje, na siłę zmienianie ludzkich poglądów. Ludzkość to już nie raz przerabiała, tworzyły się przez to różne mity, niebywałe legendy. Poglądów komunistycznych czy faszystowskich nie zlikwidowano i nie zlikwiduje się nigdy, odradzają się co raz w różnej formie w różnych miejscach (ostatnimi czasy w Polsce też pod parasolem rządzących).
Do do Tadeusz
Do do Tadeusz 11.01.2019, 22:41
Kurde ty to już całkiem błądzisz.
do Do do Tadeusz
do Do do Tadeusz 12.01.2019, 14:27
Sekretalne budynki towarzyszy PZPR maja zostać zburzone? Może wszystko co pozostało po PRL (szpitale, drogi, szkoły, kościoły, osiedla mieszkalne itp)? Wódy zagorzali przeciwnicy komuny nie piją? Wszystkie opcje polityczne mają jasne i ciemne strony, więc wszystkie powinny być przejechane jak walcem po betonie.
Tadeusz także do pana P. Tomasza.
Tadeusz także do pana P. Tomasza. 12.01.2019, 22:14
Już nie wymienię podpisu ale do do do do z 14:27 , czytaj uważnie a zrozumiesz. I przestań się ośmieszać.
Musisz wiedzieć że komuna to był czas wytężonej i ciężkiej pracy Polaków a przede wszystkim robotników i dlatego tyle po nich pozostało. Tego nie powinno się ruszać w tym i mieczy. Nie przeciw mieczom ludzie wystąpili tylko przeciw totalitarnemu komunizmowi a tym samym komunistom i narzuconemu zacofaniu. Dzisiaj walczy się z materią martwą a komuniści mają się dobrze. To jakaś schizofrenia historii w której poprzebierani w prawicowców byli komuniści i ich dzieci jątrzą wokół dekomunizacji materialnej dlatego sprawy drugorzędne wysuwają na pierwszy ogień a wszystko po to aby nikt o nich samych się nie upomniał.
Pomyśl człowieku, komuniści mordowali, gnębili, opanowywali urzędy, pazurami bronili swoich resortowych socjalistycznych stołków i oni dzisiaj mają być tymi którzy decydują co ma po robotnikach a nie po nich pozostać.
Czas na prawdziwą dekomunizację komunistów bez wyjątku i wszelkich nazwa które by ich przypominały bez niszczenia tego co nawet w zniewoleniu sowieckim przez robotników zostało zbudowane.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 12.01.2019, 18:17
Panie Tadeuszu, jestem zwolennikiem dekomunizacji. Przyzwoitość tak nakazuje. Wyobraźmy sobie, że dyskutujemy o denazyfikacji i ktoś zaczyna się sprzeciwiać. Co pomyślimy o takiej osobie?

Dlaczego zatem tylko jeden termin budzi emocje? Odpowiedź nasuwa się sama. Mieści się w słowie kolaboracja. Dekomunizację należało zatem rozpocząć od edukacji i przedstawienia definicji tego pojęcia. Oczywiście nikt tego nie zrobi. Polityka!

I tak sobie żyjemy w kręgu mitów. Później zaskoczenie, że naród przeciwny usuwaniu symboli, które są mu bliskie. Pozdrawiam
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 12.01.2019, 19:57
Wszystko jest do podważenia, nawet to że 7 x 7 = 49, bo miałem znajomego frontowca który wyliczał że suma to 77 (siem razy siem jest siedamdziesiąt siem)
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 12.01.2019, 19:49
Czyli mieszkańcu Jastrowia sprzeciwiający się likwidacją tych mieczy (i denazyfikacji wg nowej władzy) są kolaborantami, nawet gdy sa wrogo nastawieni do czasów PRL? Ich wszystkich na przymusową edukacje wg ,,jedynie słusznej'' opcji obecnej władzy i IPN? Jak się władza i opcja zmieni to będą szkolenia na nowo? Każda definicja to rzecz umowna, więc całemu Narodowi ma być narzucona jedna, ta ,,jedynie słuszna'' jak za nieboszczki PZPR? Kto będzie autorem tej definicji? Jakie represje dla nie zgadzających się z tą definicją? Mitem jest to że te tereny wyzwalały wojska AL i Radzieckie? Setki tysięcy żołnierzy tu ginących walczyło z pełna świadomością że chce zaboru radzieckiego czy o wolność Ojczyzny? Politykę robiono na samej górze (Wielka Trójka) i tam Polskę sprzedano pod okupację ZSRR, szeregowy żołnierz zarówno polski jak i radziecki nie myślał o tym, nie zajmował się polityką. nie znał się na tym, nie decydował o tym. Właśnie dzisiaj jest okres tworzenia nowych i niszczenia starych mitów, bandytom zabijających bezbronne dzieci i kobiety przy okazji grabi ąc ich mienie stawia się pomniki bo walczyli niby z komunizmem, a setki tysięcy nieznanych żołnierzy którzy przelali krew w walce z III Rzeszą uważa się za zdrajców. Problemem niektórych politykierów jest popadanie ze skrajności w skrajność, czyli od ściany do ściany, dla was środek jest pusty tak jak wasze głowy. Nic nie jest proste do zdefiniowania, szczególnie takie okresy jak s II WŚ i PRL jak się wydaje takim jak Piotr Tomasz i innym.
KLM
KLM 10.01.2019, 18:48
co wówczas dla mniejszości polskiej?
Janusz
Janusz 10.01.2019, 16:27
O co chodzi ???
222
222 9.01.2019, 22:34
Bardzo dobra postawa burmistrza, popierzyło tych pisiorów
Do 222
Do 222 10.01.2019, 10:34
Burmistrz jest PiSowski więc nie obrażaj go i PiSu.
Pisior
Pisior 9.01.2019, 22:50
222 to nie pisiory żądają usunięcia tych mieczy tylko IPN a to wielka różnica. Ja też jestem przeciw ich usuwaniu i popieram Jastrowiaków którzy stają w ich obronie.
Józek
Józek 9.01.2019, 22:03
po***o już tych pisiorów na amen
Zobaczysz
Zobaczysz 9.01.2019, 22:56
Józek aleś popił. Jeszcze trochę a nie będziesz miał na co narzekać bo PiS będzie miał 60% a poparcia a utożsamiać z nim będzie się blisko 90% Polaków natomiast tacy jak ty odejdą w zapomnienie.
Przyjdzie taki czas że będziesz się wstydził powtórzyć to co dzisiaj napisałeś.
MATRIX
MATRIX 10.01.2019, 13:28
A jak można określić stan w jakim ty się obecnie znajdujesz

Pozostałe