Niedziela, 16.06.2019

Zakaz spalania odpadów

  • 07.01.2019, 18:15
  • Janusz Justyna
Zakaz spalania odpadów
Informacja dotycząca spalania odpadów drewnianych i drewnopochodnych

W związku z otrzymanym pismem z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Pile w sprawie występowania nieprawidłowości w zakresie spalania odpadów drewnianych i drewnopochodnych przez osoby fizyczne w kotłach domowych nieprzystosowanych do tego celu, przypominamy wszystkim mieszkańcom gminy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów.

Zakaz ten dotyczy również spalania zanieczyszczonego drewna:

-  odpady drewniane pokryte substancjami konserwującymi, lakierami, klejami (np. - ramy okienne, meble, panele podłogowe, parkiety itp.),

-   trociny (wióry, ścinki) pochodzące z obróbki płyt wiórowych.

Spalanie takich odpadów w kotłach nieprzystosowanych do tego celu powoduje emisję do powietrza szkodliwych  substancji.

Osoby fizyczne oraz jednostki nie będące przedsiębiorcami mogą wykorzystywać jako paliwo:

-  tzw. „czyste” odpady drewniane, które nie są zanieczyszczone powłokami ochronnymi lub impregnatami,

-  ścinki, trociny z „czystego” drewna;

- odpady drewna z pielęgnacji zadrzewień.

Paweł Brzeziński, www.krajenka.pl

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Więcej zrozumienia,
Więcej zrozumienia, 09.01.2019, 12:52
Jak byście byli zorientowani to wiedzieli byście że KUE jest przeciwna dofinansowaniu wymiany piecu na ekologiczne w tym te niskoemisyjne. Dokładną informację przekazał Wojewódzki Wydział Ochrony Środowiska. Program czyste powietrze idzie do kosza bo unia nie ma zamiaru zgadzać się na eleminację głównego środka opałowego jakim jest węgiel. To dziwne postanowienie i to po niedawnym zjeździe dot. ochrony środowiska i emisji CO2 w Katowicach.
Po tym rewelacyjnym oświadczeniu Komisji Europejskiej rzeczywiście dziwnym wydaje się straszenie mieszkańców. Dobrze że burmistrz naszego miasta z inicjatywy władz samorządowych wspiera dopłaty lokalne i w tym kierunku bez straszenia idzie. Może w obecnej sytuacji lepiej uświadamiać i jednak pomagać niż karać. Karanie zawsze przynosi odwrotny skutek i niepotrzebny gniew ludzi którzy że względu na drogie paliwa stałe robią z konieczności to co innym się nie podoba. Oni mają jeden comiesięczny wybór, coraz wyższe opłaty, żywność lub drugi drogi węgiel którym nic nie opłacą a i rodziny nim nie nakarmią nie mówiąc o innych wydatkach. Wielu z nich nie ma wspólnie tego co teraz przekazuje się w TV czyli średniej 5000 zł jak nauczyciele, policja czy straż, wielu z tych co palą wszystkim mogą liczyć tylko na podwyżkę płacy minimalnej także po 35 latach pracy.
Gru
Gru 08.01.2019, 20:31
Spalanie takiego drewna szkodzi nie tylko srodowisku, ale przede wszystkim zdrowiu i zyciu. Złe paliwo ktorym palimy w piecu zanieczyszcza przewody kominowe co jest glownym czynnikiem emisji tlenku wegla w pomieszczeniu oraz pozarow kominow.
Nie straszcie i nie karzcie.
Nie straszcie i nie karzcie. 07.01.2019, 22:32
Drewnem nie wolno , węglem nie wolno , papierem nie wolno a czy mięsopodobne produkty jeść wolno. Czy picie sztucznych soków nie może być zabronione. Przecież tyle zakazów co w naszym mieście za komuny nie było w całej Polsce.
Co ma do nakazywania WIOŚ w Pile. Co oni dla nas robią abyśmy mogli być ekologiczni w ogrzewaniu swoich mieszkań. Niech popatrzą co się dzieje w Pile szczególnie w zagłębiu domków jednorodzinnych za wiaduktem w stronę szpitala na Rydygiera.
Ciekawe komu tak bardzo zależy na zstraszaniu nas Złotowian Strażą Miejską. Jeżeli ktoś dusi się na Spichrzowej i tam nie mieszka to poco tam chodzi.
My też nie możemy parkować pojazdów pod blokami bo tam one są całodobowo zajęte przez ich mieszkańców i nam mówi się, parkujcie na płatnych. Coś tu nie tak a poza tym po co zochydzać ludziom straż miejską oni już sami nie wiedzą jak mają się zachować w stosunku do mieszkańców.
Tomek
Tomek 08.01.2019, 11:34
Słyszałem że w Pile SM wystawia mandaty co większym "zadymiarzom". U nas też by się przydała taka praktyka.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 07.01.2019, 22:05
Na chojnickiej również ciągle zadyma... nie idzie przewietrzyć pomieszczeń bo człowiel się dusi. Ale na chojnicką juz za daleko żeby straż si3 przrszła.
Krach
Krach 07.01.2019, 20:12
Zapraszamy na Spichrzowa i stare miasto może by tu jakaś kontrola by się przydała? Czujnik jakości powietrza pokazuje wszystko. Czy Panowie strażnicy tylko we wtorek i piątek potrafią wyjść na miasto jak opłatę za stoisko na rynku trzeba skasować ?

Pozostałe