Złotów - 1981 rok - stan wojenny

  • 13.12.2018, 01:29 (aktualizacja 15.12.2018, 22:08)
  • Janusz Justyna
Złotów - 1981 rok - stan wojenny JP, wszelkie prawa zastrzeżone Czołg na alei Piasta, obok zwykli ludzie na przystanku...
37 lat temu w Polsce ogłoszono stan wojenny. 13 grudnia 1981 roku po Złotowie poruszały się czołgi i wozy bojowe i

Restrykcje stanu wojennego dotknęły wówczas także Złotowa, pojawiły się czołgi, wozy bojowe i żołnierze. Wielką odwagą wykazał się mocno nastoletni wówczas chłopiec, który chwycił za aparat fotograficzny i wykonał kilkanaście zdjęć. Sporo wtedy ryzykował, dlatego zdjęcia przeleżały w rodzinnym archiwum do... wczoraj! Nasz czytelnik, pan o inicjałach JP, przekazał nam negatywy, które odtworzyliśmy i prezentujemy kilka zdjęć sprzed dokładnie 37 lat. Ich jakość nie jest najlepsza, ale proszę pamiętać, iż były wykonywane z ukrycia. Nietrudno jednak zauważyć, że na jednym z nich załoga wozu bojowego pozdrawia młodego fotografa! Cóż, stan wojenny kto inny wprowadził...

(jj)

Janusz Justyna

Zdjęcia (24)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
olli
olli 20.12.2018, 15:20
Super Zdjęcia, nie wiedziałem że w Złotowie taka jazda była
Świadek
Świadek 16.12.2018, 20:37
Pamiętajmy dzień 13.12.1981r.i o jego ofiarach. Pamiętajmy też o ludziach którzy którzy w nadziei na lepsze jutro czekali do 1989r. Pamiętajmy o tych którzy nie poradzili sobie z przejściem od systemu socjalistycznego do złodziejskiego opartego na grabieniu majątku narodowego i Polaków. Wielu z nich jakby w proteście do tych wydarzeń odebrało sobie życie. Oni poprostu nie udźwignęli ciężaru tych niejasnych wręcz wbrew solidarnościowym postulatom przemian, dlatego pamiętajmy o nich bo wiele takich osób było wśród nas. Ten czas to był ciężki i smutny czas dla Polaków.
była sąsiadka
była sąsiadka 14.12.2018, 18:51
Znam bardzo dobrze pana Andrzeja,który mieszkał w mojej klatce na ul.Norwida.On ciągle robił awantury i się kłócił się z sąsiadami.Nastąpił spokój,kiedy kupił mieszkanie od byłego ZOMO-wca na pl.Paderewskiego.On zawsze miał poglądy komunistyczne.Ja tylko się dziwię,że on jako postkomunista należał do PIS i bardzo dobrze ze został wyrzucony.
Vespa1331
Vespa1331 16.12.2018, 12:22
Cóż za zbieg okoliczności, że "była sąsiadka", "pytam", "z Norwida" i "szeregowiec" to czterej różni autorzy, korzystający jednak z tylko jednego adresu - zarówno protokołu jak i lokalizacji. Kimkolwiek jesteś - masz jakiś niepojęty problem z nienawiścią. Jak tak dalej pójdzie, to będziesz miał jeszcze jeden problem - z Policją.
Jest jak było.
Jest jak było. 14.12.2018, 11:06
Stan Wojenny przeszedł do historii o której powinniśmy pamiętać.
Obecnie zagrożenie powrotu do systemu demokracji komunistycznej ponownie jest realne.
Mięliśmy do czynienia z grubą kreską, potem z Dekomunizacją a obecnie z Rekomunizacją.
Kto za to odpowiada?
Ta cała pisanina o przejeździe transporterów wojskowych przez Złotów to akurat nic nie zmienia gdyż u nas poza zmianą systemu gospodarczo technologicznego nic się nie zmieniło.

Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 14.12.2018, 19:25
Bardzo ciekawe fotografie. Cenna zdobycz. Gratulacje. Stan wojenny przebiegał na terenie powiatu złotowskiego bardzo spokojnie. Społeczeństwo sprzyjało władzy, popierało rozwiązania siłowe. Świadczą o tym pozostawione raporty. Często winimy Jaruzelskiego. Zapominamy natomiast o bierności społeczeństwa. Jeszcze gorzej, że historia milczy o cichych wykonawcach jego zbrodniczych pomysłów. W naszym regionie mieszkało kilku gorliwców. W ostatnich wyborach, oni, ich zstępni lub dalsi krewni kandydowali do samorządu. Kandydowali z różnych list i z różnym skutkiem.
Polak Patriota
Polak Patriota 22.12.2018, 23:22
Ciekawe. Piotr Tomasz ciągle jak dobry bolszewik szuka i osądza Ciebie, mnie ale i nasze dzieci, potomków. Znam tego pana od dawna. Od czasów studiów kiedy się spotkaliśmy na dworcu w Pile.... Wesołych Świąt !
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 15.12.2018, 01:23
Co ty wiesz o tamtych czasach kiedy przeskakiwaleś z jajka na jajko? By czuć temat trzeba doświadczyć tego na własnej skórze (być na wojnie i poczuć krew, przypalić kilkanaście razy wodę by poczuć się kucharzem, wyleczyć odciski od łopaty lub pobujać bykom jaja by zasmakować rolnictwa) Nie każdy kwapił się ryzykować gdy miał rodzinę na utrzymaniu, wolał mieć spokój. Dopiero teraz odwaga potaniała i co jeden to większy gieroj. W każdym społeczeństwie o każdym czasie znajdą się gorliwi wykonawcy oczekiwań władzy co widać w obecnym czasie. PS - dlaczego zstępni mają odpowiadać za poczynania swych przodków? Jarosław Kaczyński poniósł konsekwencje za poczynania swego ojca Rajmunda, aparatczyka wczesnego PRL, aktywistę PZPR? Odziedziczył w spadku wille na Żoliborzu którą ojciec dostał za zasługi dla Komuny.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 23.12.2018, 22:12
Nie przeskakiwałem z "jajka do jajka". Oglądałem w "lazurycie" proces zbrodniarzy, którzy uczestniczyli w mordzie ks. Jerzego. Komunistyczne władze zlikwidowały Kapłana, bo mówił prawdę. Ona w każdym systemie kosztuje. Cena bywa różna. Co do dzieci. Regułą jest, że pielęgnują rodzinne tradycje, czasami koniunkturalnie przechodzą na druga stronę. Nikogo nie oceniam. Stwierdzam fakt. Ludzie byli bierni lub wspierali komunistów. Dziś robią podobnie. Wystarczy popatrzeć na ataki na Kościół.
Czesław
Czesław 14.12.2018, 09:09
Najwięcej komentują ci co w czasie stanu wojennego nosili majtki w zębach albo ci co przespali tamten okres po cichu za piecem u mamy jak Kaczyński a dziś rżną kombatantów. Gdzie macie tych internowanych (dziś odznaczających się nawzajem)?
Zotowiak
Zotowiak 15.12.2018, 08:55
Ja w tamtym czsie byłem w tym syfie zwanym przez POstkomunistów wojskiem ludowym . Mało kto wie że żołnierze w jednostkach wojskowych strajkowali między innymi w Wałczu w Słupsku . Nas zwykłych żołdaków bardzo bała się kadra zawodowa oj bardzo. Mógł bym tak długo ale widzę tych POdłych folksdojczów donoszących na moją Polskę ręce opadają .
do Złotowiak
do Złotowiak 16.12.2018, 14:25
Ale fantazjujesz gamoniu, będąc w szeregach LWP w tamtych czasach gdyby przyszło ci do głowy strajkowanie natychmiast trafiłbyś do Orzysza i szybko by tobie wybili z tej głupiej główki tego typu pomysły.
klekot leminga
klekot leminga 14.12.2018, 09:29
A ty fela gdzie siedziałaś za piecem w tym czasie? Kaczńskiemu nie dorastasz do podeszwy, nie znasz jego biografi, powtarzasz tylko bełkot szczujni TVNowskiej.
Złotowiak
Złotowiak 16.12.2018, 09:47
WSI - Wojkowy komunistyczny wywiad widząc co się dzieje w kraju za pieniądze ukradzione z OFE stworzyli faszystowską TVN propagande anty Polską jasne !!
do Złotowiak
do Złotowiak 16.12.2018, 14:21
Tak duże zmiany w mózgu masz od urodzenia czy spłoszony koń rasy arabskiej podczas ucieczki z rujnowanej stadniny w Janowie Podlaskim kopnął cię w głowę?
Czesław
Czesław 14.12.2018, 09:46
Po śniadaniu poszedł na mszę - jak podkreśla, w kompletnej nieświadomości tego, co się dzieje. A jako że szedł boczną ulicą, nie widział żołnierzy. Kaczyński precyzuje: Obudziłem się więc w południe i poszedłem do kościoła w kompletnej nieświadomości. Słyszałem tylko, jak mama ma pretensje do ojca, że nie zapłacił rachunku, bo telefon jest wyłączony. (...) W kościele panował potworny tłok, ale akurat tego dnia był u nas Obraz NMP. Kazanie ks. Boguckiego wydawało mi się też jakieś dziwne. I powoli zacząłem się orientować co się stało...
Pamięć
Pamięć 14.12.2018, 09:03
Pamiętam ten dzień, jechali też w nocy.
Nikt nie wspomina o MO, która jako obstawa śledziła i zaczepiała każdego kto poruszał się zwłaszcza w godzinach nocnych. Każdy co szedł z pracy czy do pracy był śledzony. Tak tak wsławili się tym nasi znani z sumienności milicjanci. My ich pamiętamy oni nas też pamiętają.
No zima też była ostra nie to co teraz.
Ern
Ern 14.12.2018, 00:32
miałem wtedy 8 lat i mi się bardzo podobało
impregnat
impregnat 13.12.2018, 20:57
Przypomnijcie kto ze zlotowa byl internowany -prof,. Herman, kto jeszcze? Kto oprocz Welniaka byl po drugiej stronie ?
Fela
Fela 13.12.2018, 20:47
Najgorsze świnie to byli nic nie znaczący cywile powołani do ZOMO, tam czuli że mają władze , są kimś i byli nadgorliwi. Żołnierze z LWP to raczej to olewali.
Do
Do 13.12.2018, 20:37
Do"Taka jest prawda",zgłoś się do bojówek bolszewickich z PO-PSL-SLD-Nowoczesnej,o medal komunistyczny,za za sługi zwalczania PIS i Polski Niepodległej.Zacznij się leczyć w zakładzie psychiatrycznym,albo wyjedż do Niemiec tam masz rodzinę i rodowód.Tylko nadajesz się do zamiatania ulic w Niemczech.Paszoł WON!
FX70
FX70 14.12.2018, 15:57
Piszesz o Polsce o rodowodzie a na koniec ujawniłeś własny rodowód z tym ,,PASZOŁ WON "
były pracownik
były pracownik 13.12.2018, 20:26
Należy się zwrócić,do byłego Naczelnika komunistycznego Stanisława Wełniaka.W stanie wojennym był zatrudniony w UM w Złotowie,komisarz wojskowy komunistycznego LWP,naługowy alkoholik.Pamiętam to dokładnie,jak ten komisarz komunistyczny od rana był piany.Gdy przejechała kontrola z Piły,jego wsadzili do kantorka,tam gdzie były wiadra,miotły do zamiatania i zabrani jemu broń.Pytam panie Stanisławie,w tedy byłem pracownikiem UM.Czekam na odpowiedż!
do były pracownik
do były pracownik 13.12.2018, 20:42
Stanisław Wełniak nie był komisarzem Stanu Wojennego w Złotowie. Był wykonawcą jego poleceń.
Skoro byłeś jego pracownikiem to pytam co żeś tam robił czy nie byłeś jego emisariuszem.
Po tym co piszesz jednoznacznie można stwierdzić kto tu jest nałogowym alkoholikiem.
prawda
prawda 13.12.2018, 19:30
Bardzo pamiętam wprowadzenie stanu wojennego 13.12.1981 roku,to była niedziela.Było bardzo zimno,mróz -12 stopni i śnieg.Właśnie rano wyjechałem z Poznania,pociągi były opóznione ,,bo bandyci z komunistycznego Ludowego Wojska Polskiego,jak i milicji MO i ZOMO z kałasznikami robili rewizję w wagonach.Tak było do stacji Krzyż i również do Piły.Ja wiozłem ulotki z Cegielskiego około 50 sztuk,które umieściłem w spodniach za paskiem.Dziś mogę tylko powiedzieć,że tak jak MO,ZOMO i zołnierze komunistyczni LWP,byli bardzo agresywni,którzy już w we Wronkach,czy w Krzyżu ludzi wyprowadzali i wykręcali ręce.Dziś ja uznaję tych którzy służyli w stanie wojennym zołnierzy w komunistycznym LWP,trzeba ich uznać jak zbrodniarzy oraz zdrajców i obniżyć im emerytury.Oni jako zdrajcy,ślubowali wierność,dla ZSRR i Lenina
Jasne
Jasne 14.12.2018, 10:34
No a gdzie to prawda wówczas była. To do prawdy.
Taka jest prawda
Taka jest prawda 13.12.2018, 20:11
Aleś się rozhuśtał i w ty wszystkim zapomniałeś o kolegach z ORMO.
LWP nikogo nie kablowało nie biło i od niego to proszę się odwalić. Do LWP powoływani byli silni samodzielni mężczyźni a nie niedojdy które jako ORMOWCY zomowskim krokiem maszerowały u boku MO.
Dzisiaj to każdy nawet największy zwolennik komuny woził ulotki po całej Polsce tylko nada pozostaje pytanie jakiej treści bo my mieszkańcy Złotowa doskonale wiedzieliśmy co się dzieje i co robi jeszcze wtedy nielegalna Solidarność. Jednak nie wszyscy wiedzieli co zrobią komuniści i to ich ulotki decyzją Kiszczaka i WRON w tajemnicy były przemycane nie tylko z Poznania. Sekretarze KC PZPR czekali na nie jako na zbawienie.
Forway
Forway 13.12.2018, 13:44
Ale śliczna zima :)
n-l
n-l 13.12.2018, 12:58
Restrykcje dotknęły (kogo, co?) Złotów, a nie Złotowa - to uwaga do piszącego notatkę... Gramatyka języka polskiego bywa trudna, ale skoro ktoś pisze i publikuje...
osrap
osrap 13.12.2018, 13:29
smroda boli każdy artykuł na pzlu
Pamiętam
Pamiętam 13.12.2018, 11:55
Historia mówi wszystko. Każdy może zobaczyć jak nasi pozdrawiając nas jadą zbrojnie wesprzeć komunistyczny beton. Po latach możemy powiedzieć że opłacało im się bo ta wojna tymi metodami przyniosła im wyzwolenie. Tak przyniosła wyzwolenie temu naczelnikowi, komisarzowi, zomowcowi czy ormowcowi czyli wszystkim tym którzy dobrowolnie z całych sił wspierali walczących o Wolną Polskę i to taką jakiej nie chcieli i o jakiej nie marzyli.
BRDM
BRDM 13.12.2018, 14:21
To prawda robotnik na którego te czołgi jechały i wywalczył dla siebie najniższą płacę lub tzw. kuroniówkę. Jednak pozostało mu wspomnienie po czasach kiedy miał pensje z wszystkimi dodatkami tak samo jak obecnie mają ci co w budżetówce wspierali tę inwazję właśnie na robotników.
Co dziwne robotnik dał sobie wmówić że na jego płacę nie ma pieniędzy bo to budżetówka jest głównym ogniwem wyrabiającym PKB.
DZISIAJ kiedy on pracownik fizyczny ma ustaloną płacę na 1500zł netto budżetówka żąda 1500zł podwyżki do swoich pensji z dodatkami Jak widzimy winny temu jest on sam bo nie wiedział po jakiej stronie stanąć. No cóż historia mówi sama za siebie.
LWP
LWP 13.12.2018, 10:38
Komisarze wojskowi – pełnomocnicy Komitetu Obrony Kraju, oficerowie WP, formalnie sprawujący kierownictwo nad wieloma zakładami pracy i instytucjami po wprowadzeniu stanu wojennego.
Szwejk
Szwejk 13.12.2018, 10:01
Na pierwszym zdjęciu to nie czołg na Alei Piasta, tylko BWP...
1981
1981 13.12.2018, 08:29
"STOI U DRZWI ZAŁOGA "G"
aa
aa 13.12.2018, 07:35
Pony te zdjecia zrobil, to z jego domu widok!
Złotowianin
Złotowianin 13.12.2018, 05:42
Dodam, że w Złotowie mieliśmy niezbyt aktywnego naczelnika wojskowego Pana o ile pamiętam kapitana Świtalskiego, który był moim dowódcą kompani w cyrku w Wałczy jak byłem w wojsku. Wspominam go dość dobrze jako "ugodowego, łagodnego" dowódcę. Zmarł wiele lat temu po ciężkiej chorobie.
1981
1981 13.12.2018, 10:34
Komisarza wojskowego, a nie Naczelnika.

Pozostałe