Poniedziałek, 21.01.2019

Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej

  • 2.11.2018, 09:20
  • Janusz Justyna
Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej
Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na wystawę Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej - kurator: Jerzy Jelonek, wernisaż 10 listopada 2018 (sobota), godz. 18 (podczas otwarcia gościnny występ złotowskiego Chóru Towarzystwa Śpiewu im. Św. Cecylii) wystawa czynna do 16 lutego 2019

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na wystawę: „Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej”. Otwarcie wystawy nastąpi w przeddzień Święta Niepodległości – 10 listopada 2018 r. Towarzyszyć nam będzie gościnny występ złotowskiego Chóru Towarzystwa Śpiewu im. Św. Cecylii.

Na wystawie będzie można zapoznać się z różnorodnością dróg walki o polskość i niezależność narodową na Krajnie Złotowskiej w XIX i początkach XX wieku. Przybliżymy twórców Niepodległości: Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego… Jak się okaże również związanych z naszym terenem. Klimat tych czasów pokażemy poprzez Sztukę Legionową – grafikę, dokumenty, mapy, sztandary, pocztówki i fotografię.

Podkreślimy ciągłość walki i trwania od utraty niepodległości w 1772 roku: począwszy od ostatnich polskich właścicieli dóbr złotowskich Ignacego i Ksawerego Działyńskich, poprzez prawnika Michała Hubego, lekarza Ignacego Ferdynanda Dworzaczaka, działaczy na niwie nauki, kultury i sztuki wywodzących się z Ziemi Złotowskiej, aż po Rodłaków z okresu międzywojnia. Zwrócimy uwagę na wspaniałych księży: od Leona Pellowskiego do księdza doktora Bolesława Domańskiego – prawdziwych przywódców duchownych wiodących swych Rodaków ku Niepodległej.

Pokażemy wspaniałe rody na Złotowszczyźnie, bez których polskość by nie przetrwała. 26 grudnia 1918 roku Ignacy Jan Paderewski jechał z Gdańska do Poznania przez Złotów (Flatow), ogarnięty już wtedy przygotowaniami do mającego wybuchnąć powstania. Tu za sprawą Maćkowiczów, Noryśkiewiczów, Pangliszów, Sobierajczyków, Jaśków, Biniakowskich, Kokowskich, Różeńskich, Wacława Frankowskiego i wielu innych szkolono przyszłe kadry wojskowe, gromadzono broń, żywność i pieniądze dla powstania. Kilkuset powstańców ze Złotowszczyzny walczyło z bronią w ręku z Niemcami o przyszły kształt zachowanej granicy. Pięćdziesięciu z nich zginęło za wolną i niepodległą Polskę.”

Jerzy Jelonek

Polecamy wydarzenia towarzyszące wystawie!


 

GOŚCINNE WYKŁADY W ZCAS-ie:


 

13 listopada 2018 (wtorek), godz. 13

Jerzy Brukwicki „Sztuka Legionów Polskich”

 

Legiony Polskie to zbiorcze określenie formacji wojskowych działających w latach 1914-1918, które w szczególnych okolicznościach dziejowych, po 123 latach niewoli, walczyły o odzyskanie niepodległości i suwerenności Polski. Nie brakowało w nich – szczególnie w I Brygadzie, której dowódcą był Józef Piłsudski - profesorów i doktorów, naukowców i nauczycieli, inżynierów i lekarzy, prawników i duchownych, literatów i dziennikarzy, aktorów, muzyków i plastyków. Legiony Polskie nazwane zostały najinteligentniejszą armią świata.

Twórczość malarska, rzeźbiarska, rysunkowa, graficzna i fotograficzna, która dokumentowała działania Legionów Polskich stanowi fascynujące, odrębne zjawisko artystyczne. Józef Piłsudski w tekście z 1924 roku umieszczonym w katalogu wystawy rocznicowej Legionów o ich fenomenie napisał: „Poszło przede wszystkim za nimi to, co jest najpiękniejsze w kulturze ludzkiej – poszła sztuka. Weźmy malarstwo. Nie wiem czy jest w ogóle większy malarz polski, który sił swoich nie próbował w dziedzinie życia legionowego”.

Wykład ”Sztuka Legionów Polskich” to opowieść o sztuce z lat 1914-1918, która przedstawiała i interpretowała czyn i wysiłek żołnierski, dokumentowała aktualne wydarzenia, codzienne życie obozowe i frontowe, obrazowała sceny bitew i potyczek, wielomiesięczne czuwanie w okopach i umocnieniach wojennych oraz na stanowiskach obserwacyjnych i ogniowych, czas po walkach: żołnierski odpoczynek, transporty rannych i pogrzeby, rejestrowała wojenne zniszczenia, utrwalała wizerunki żołnierzy i oficerów. Ponadto legionowi artyści projektowali obiekty architektoniczne, sztandary, mundury, godła żołnierskie i oficerskie, wojskowe odznaki pamiątkowe. Na wybór środków artystycznego przekazu wpływ miały uciążliwe, trudne warunki pracy artystów na linii frontu i na postojach, wymagające nieustannej improwizacji. Stworzono szczególny, wyrazisty obraz nowoczesnej wojny, jaką była I wojna światowa.

Z Legionami Polskimi swój żywot związało około 200 twórców. Lista artystów walczących w Legionach Polskich jest długa. Wszyscy stworzyli niezwykłą i emocjonującą rzeczywistość i legendę Legionów Polskich, bez których nie byłoby niepodległej Polski, narodzin II Rzeczypospolitej. Nie byłoby również niezmiernie ciekawego i urzekającego rozdziału sztuki polskiej.”

Jerzy Brukwicki

 

11 grudnia 2018 (wtorek), godz. 13

Anna Sergott „Kuchnia 100 lat temu”

 

8 stycznia 2019 (wtorek)

Krystyna Kosiba „Przyroda 100 lat temu”

 

12 lutego 2019 (wtorek)

Marek Fijałkowski „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”

 

LEKCJE MUZEALNE:

Rola księży w utrzymaniu polskości

na Ziemi Złotowskiej w czasach niewoli.

 

100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

i jego echa na Krajnie.


 

Refleksje w 100-lecie odzyskania Niepodległości

na Ziemi Złotowskiej.

MZZ Złotów

Janusz Justyna

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe