Poniedziałek, 21.01.2019

Jedyny taki festiwal w Polsce

  • 11.09.2018, 11:34 (aktualizacja 11.09.2018 11:40)
  • Janusz Justyna
Jedyny taki festiwal w Polsce
W miniony weekend po raz ósmy odbył się w Złotowie "Projekt Kostka" - jedyny w Polsce festiwal chrześcijańskiego hip-hopu, organizowany przez misjonarzy Świętej Rodziny. Wydarzeniu patronuje św. Stanisław Kostka, którego 450. rocznica śmierci obchodzona jest w tym roku i od którego Święto Młodych na Krajnie w diecezji bydgoskiej otrzymało swoją nazwę.

Przez trzy dni "Projektu Kostka" młodzież szkół średnich mogła uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach i koncertach. "Słuchamy tego, czego słucha młodzież, a oni słuchają dziś hip-hopu" mówią organizatorzy i podkreślają, że ten gatunek z natury nastawiony jest na przekaz słowa i dlatego też pomocny w  ewangelizacji. Piotr "Poison" Plichta, jeden z wykonawców, wykorzystuje go, aby opowiadać o swoim osobistym spotkaniu z Bogiem i nawróceniu. W programie profilaktycznym "Nie zmarnuj swojego życia" uczestniczyło ok. 1000 uczniów miejscowych gimnazjów i szkół średnich. Jak zaznaczył prowadzący Łukasz Bęś, tego typu spotkania pomagają młodzieży zmieniać swoje życie i odpowiadać na pytanie, co chcą z nim robić.

Sobotnie przedpołudnie to przede wszystkim przesłuchania w ramach konkursu promującego osoby rozpoczynające przygodę z muzyką hip-hop. Nagrodą dla zwycięzcy była m. in. możliwość nagrania profesjonalnego wideoklipu. DJ Dugi z ekipy "Rób to co kochasz" w formie warsztatowej zaprezentował na czym polega praca profesjonalnego didżeja. Jako że patron wydarzenia należał do Towarzystwa Jezusowego, nie zabrakło w tym roku także jezuickiego akcentu. Przemysław Wysogląd SJ zaprezentował narysowany przez siebie komiks opowiadający o życiu św. Stanisława Kostki. W homilii poprosił młodych, by wzorem Kostki podążali za swoimi pragnieniami, wśród których najważniejszym jest pragnienie świętości.

Sobotni wieczór to seria koncertów. Rozpoczęli laureaci przeglądu muzycznego, a po nich Poison 777, Muode Koty, Rymcerze i Arkadio. Wśród laureatów byli wychowankowie z ogniska wychowawczego w Świdrze-Otwocku, którzy poprzez muzykę chcą opowiadać o życiowej walce, także o wiarę, jaką prowadzą oni sami i ich rówieśnicy. Katecheta ogniska, ks. Filip Manikowski MSF powiedział, że przywiózł swoich wychowanków na Projekt Kostka, aby mogli spotkać prawdziwych chrześcijan: szczęśliwych i zadowolonych z tego, że Jezus Chrystus jest ich Panem.

Przez cały czas trwania imprezy, obecna była "Strefa Modlitwy", w której trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji uczestników i organizatorów, a misjonarze Świętej Rodziny posługiwali sakramentem pokuty.

Festiwal zakończył się audiowizualnym przedstawieniem "KOSTKA" przygotowanym przez grupę akademicką "KLEMA" z Grodziska Mazowieckiego. Ewangelizują poprzez przedstawienia inspirowane patronami danego roku liturgicznego. Wykorzystując światło i dźwięk chcą odpowiedzieć na potrzeby młodszego pokolenia.

W ocenie burmistrza Złotowa "Projekt Kostka" to wydarzenie, które na stałe wpisało się w życie miasta i jest wspaniałą alternatywą dla tutejszej młodzieży.

ks. Marek Gubernat MSF

Janusz Justyna

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
olga
olga 11.09.2018, 14:13
Świetne zdjęcia. Pozdrawiam

Pozostałe