Poniedziałek, 21.01.2019

Zbiórka słomy dla pogorzelców

  • 9.09.2018, 22:31 (aktualizacja 09.09.2018 22:36)
  • Janusz Justyna
Zbiórka słomy dla pogorzelców
W sobotę 8 września, w Świętej w gminie Złotów spłonął cały zapas słomy. Mieszkańcy wsi nie zostawili poszkodowanych gospodarzy bez pomocy

Nie są znane przyczyny pożaru. Ogień zauważyli sąsiedzi i wezwali straż pożarną włączając przycisk alarmowy znajdujący się na froncie budynku strażnicy w Świętej. Miejscowym druhom w zabezpieczeniu pożaru i jego dogaszaniu pomagały zastępy JRG Złotów, OSP Blękwit i OSP Kleszczyna. Stóg słomy z tego- i zeszłorocznych zbiorów spłonął doszczętnie. Na szczęście i dzięki działaniom strażaków nie zajęły się ogniem i ocalały sąsiednie stogi i stodoły. Spłonął cały zbiór słomy przeznaczonej dla bydła hodowanego w gospodarstwie państwa Januszewskich.

Sąsiad sąsiadowi w potrzebie

Jeszcze tego samego dnia sąsiad przywiózł na podwórko gospodarzy słomę, a na stronie Świętej na Facebooku (https://www.facebook.com/Swieta.Schwente) pojawił się apel do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w postaci zbiórki słomy. Już w niedzielę pojawiła się odpowiedź na apel: w miejscu spalonego stogu zaczął rosnąć nowy – z balotów ofiarowanych przez mieszkańców Świętej i okolicznych wsi. Największym i miłym zaskoczeniem był transport słomy od mieszkańców Sławianowa.

Słoma nadal potrzebna

To nie koniec zbiórki. Jest jeszcze potrzebna. Mamy potwierdzenie od gospodarzy ze Świętej, że pomogą Januszewskim oraz, że słomę dla gospodarzy ze Świętej będą zbierać w Blękwicie. Bezinteresowna pomoc w tej sprawie jest tym ważniejsza, że w tym roku baloty ze słomy to towar deficytowy m.in. ze względu na warunki atmosferyczne.

W imieniu Państwa Januszewskich dziękujemy za pomoc i za udostępnienia postu z prośbą o pomoc na Facebooku, których liczba przekroczyła oczekiwania: do momentu publikacji tego tekstu post z apelem udostępniło ponad 500 osób i instytucji.

(red), Fot.: profil na FB Święta Schwente

Prośba o kontakt pana Kacpra Radke, który zadeklarował chęć pomocy z odbiorem słomy

Janusz Justyna

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe