Niedziela, 17.02.2019

Groźny Barszcz Sosnowskiego

  • 12.07.2018, 14:50
  • Janusz Justyna
Groźny Barszcz Sosnowskiego
Projekt zakładał likwidację Barszczu Sosnowskiego, który został sprowadzony do gminy Tarnówka, jako materiał paszowy w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Od ponad 20 lat roślina rozsiewała się w niekontrolowany sposób na terenie gminy Tarnówka.

Występowanie połaci Barszczu Sosnowskiego stwarzało ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Roślina ta rozsiewała się w różnych miejscach, także tych bardzo uczęszczanych: przy drogach publicznych, torowisku, prywatnych posesjach, w parku, ścieżkach, a także w zadrzewieniach śródpolnych. Roślina ta stanowiła również zagrożenie dla rodzimej flory, ponieważ tworząc zwarte łany eliminowała inne gatunki roślin. Teren występowania Barszczu został bardzo dobrze rozpoznany, dokonano inwentaryzacji występowania Barszczu Sosnowskiego. Występowanie tego gatunku stwierdzono na powierzchni ponad 4 ha. Na dzień dzisiejszy został przeprowadzony pierwszy projekt usuwania tej niebezpiecznej rośliny. Stosując integrowane metody zwalczania Barszczu Sosnowskiego, został on skutecznie usunięty w 99% rozpoznanej powierzchni występowania.
Niemierzalnym efektem projektu jest poprawa bezpieczeństwa zarówno ludzi jak i zwierząt przebywających na terenie gminy, a także zwiększenie wiedzy i świadomości mieszkańców gminy w obszarze zagrożeń wynikających ze strony inwazyjnych gatunków obcego pochodzenia.
Dodatkowo w wyniku realizacji projektu usuwanie Barszczu, zostanie udostępnione jedno z byłych torowisk dla ruchu rowerowego.
Projekt został sfinansowany z WFOŚiGW i budżetu gminy Tarnówka.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

www.tarnowka.pl

Janusz Justyna

Zdjęcia (11)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tomcio
Tomcio 13.07.2018, 15:33
Czy ktoś się kiedyś poparzył tym barszczem w Tarnówce lub okolicach? Ja nie słyszałem, a mieszkałem tam 10 lat..
josef
josef 12.07.2018, 16:44
Rośnie sobie na nasypie kolejowym 300 metrów przed zjazdem na Zamze .Może ktoś to wyciąć?

Pozostałe