Ryba i przyjaciele

  • 26.05.2018, 15:13 (aktualizacja 26.05.2018, 16:17)
  • contact contact
Ryba i przyjaciele
- czyli uroki dotykowego ekranu

W ostatnich latach dwa wielkie skandale odcisnęły ogromne piętno na polskiej scenie politycznej. Osobom o nieco słabszej pamięci należy wyjaśnić, że chodzi o głośne afery, których opis bez trudu można odnaleźć w internecie, wystarczy wpisać "Rywin" lub "Sowa i Przyjaciele".

 

Wymienione zdarzenia miały wspólny mianownik. Zaistniały bowiem w przestrzeni publicznej wyłącznie dzięki potajemnie dokonanym nagraniom. Przy okazji ukazały także pewien schemat, w którym media występują w roli gracza na scenie politycznej, kreatora rzeczywistości oraz beneficjenta. Z premedytacją stają się więc składnikiem "grupy trzymającej władzę".

 

W historii naszego powiatu nie było "afery podsłuchowej", której rezultatem byłoby ukazanie podobnego układu i w konsekwencji trzęsienie ziemi na scenie politycznej. Możemy za to zaobserwować brak rotacji na samorządowej giełdzie. Pojawiają się już cechy charakterystyczne dla monarchii, bo czasami władza przechodzi z ojca na syna. Tragizmu obrazu dopełnia fakt, że przeciętny Kowalski ma gdzieś lokalną politykę, tym bardziej informacje o nieprawidłowościach. Dla niego to jedynie imaginacje oszołomów. Dlatego podczas wyborów głosuje na "samorządowe autorytety", autorytety wykreowane oczywiście przez lokalne media i towarzystwo wzajemnej adoracji. Koło się zamyka.

 

Rzecz jasna na złotowskim Olimpie nie panuje całkowita sielanka. Jedyna przyczyna tego stanu rzeczy to wybujałe ego wielu graczy. To właśnie ono sprawia, że zakulisowych intryg nie brakuje. Występują zatem kłótnie w rodzinie na różnym podłożu (np. ktoś nie dostaje posady, ktoś inny przegrywa przetarg lub traci stanowisko). Nie mają one jednak większego wpływu na panujący układ. Po chwilowych burzach wszystko wraca do normy.

 

Niewątpliwie stanie się tak również w przypadku komitetu "Zadbajmy o Złotów". Mniej zorientowanym przypominam, że od kilkunastu dni trwa reality show z udziałem złotowskich radnych lewicy oraz ich zwolenników. Jest wesoło. Panie i Panowie rozśmieszają wszystkich dookoła. Hitem ostatnich godzin jest ujawnione przez portal www.77400.tv nagranie z jednego posiedzeń, które opatrzone zostało znamiennym tytułem "Złotowski kabareton".(KLIKNIJ TUTAJ)

 

Oczywiście nie będę przytaczał treści nagrania. Niech każdy sobie wysłucha i sam wyciągnie wnioski. Pozwolę sobie jednak zauważyć, że dyskusja polityków, choć była prowadzona w miejscu publicznym, charakteryzowała się niezwykłą otwartością. Padały znane nazwiska, nikt się nie krępował mówić wprost o pewnych rzeczach. Wspomnianą niefrasobliwość można wytłumaczyć jedynie faktem, że na sali byli samo swoi.

 

Ktoś z tego kręgu zaufania postanowił jednak upublicznić nagranie (które rzekomo było dokonane oficjalnie). Dzięki temu pojawiło się na portalu www.77400.tv. Dlaczego tak się stało? Oczywiście odpowiedź jest bardzo prosta, bo łatwo rozszyfrować pobudki, którymi zapewne kierował się nadawca. Zostawmy je jednak na boku. Istotne jest bowiem, że przy okazji ujawnił dość specyficzny układ.

 

Mowa o relacjach politycy-dziennikarze. Sprawa dotyczy redakcji, której naczelny od lat kreuje się na dziewicę dziennikarską, która to cnotliwa i żadnemu politykowi d... nie da. Tymczasem na nagraniu słychać: wszystko ustalone, sonda zostanie włączona o tej i o tej godzinie, mowa też o wyłączaniu komentarzy, mowa o tym, że coś ukaże się w gazecie... Odsyłam Państwa do źródła. W nagraniu pada oczywiście nazwisko pana redaktora, zadbał o to imć pan Stanisław Wełniak, który dopytał o jakiego Mariusza chodzi. Być może chciał mieć pewność, bo ufać można przecież tylko ludziom, z którymi się wcześniej współpracowało i nie zawiodło.

 

Przypominam, że jako radny Rady Powiatu (kadencja 2006-2010) badałem finansowanie prywatnych mediów przez samorządy (np. Agencja Promocyjno - Wydawnicza Leszczyńscy zarabiała na druku materiałów na Euro Eco Meeting, ujawniona wówczas przez samorząd złotowski kwota opiewała na ponad 98 000 złotych). Między innymi z tego powodu naczelny Mariusz do dziś "darzy mnie wielką sympatią". Dlatego konia z rzędem temu, kto znajdzie w jego mediach coś pozytywnego na mój temat. Mowa o okresie poza początkiem kadencji 2006, bo wówczas postrzegano mnie jako ewentualny "Bicz Boży" na burmistrza Szczerbiaka. Oczywiście nieprzypadkowo wspomniałem o byłym włodarzu Krajenki (któremu przy okazji życzę powrotu do zdrowia). Dostrzegam bowiem wiele analogii do obecnej sytuacji.

 

Kowalskim o słabej pamięci przypominam wybory 2010. O fotel burmistrza Krajenki ubiegali się wówczas: Janusz Szczerbiak, Stefan Kitela, Małgorzata Mila i Robert Mecha. Pan redaktor Leszczyński nie mieszkał i nie mieszka w moim mieście. Prawdopodobnie nie ma rodziny w Krajence. Chyba nawet nie zatrudnia pracowników z mojej gminy. Dlaczego więc tak mocno zaangażował się medialne w te wybory? (odsyłam zwłaszcza do artykułów z końcówki kampanii wyborczej: „Co dalej, panie Stefanie?”, wywiad z Robertem Mechą itp.). Wyjaśnił to sam Naczelny 8 grudnia 2010 roku, cytuję: „relacje gazety z Januszem Szczerbiakiem były tak fatalne, że trudno wyobrazić sobie gorsze”.

 

Morał z tej historii jest taki, że relacje z "gazetą" (czytaj właścicielem) należy mieć jak najlepsze. Wiedzą o tym politycy lewicy z "Zadbajmy o Złotów", wiedzą o tym politycy prawicy z PiS (banery lokalnych liderów tej partii pojawiają się każdego roku wyborczego w mediach naczelnego Mariusza), wiedzą politycy PO i PSL. Czy wie o tym burmistrz Adam Pulit? O tym przekonamy się w najbliższym czasie. Osobiście myślę, że tak. Dlatego obstawiam, że pójdzie do Kanossy (bez dalszej historii, bo Pulit to nie Henryk IV). Zanim to jednak zrobi, odsyłam go na portal 77400.tv. Politycy lewicy ukazują tam uroki dotykowego ekranu. Warto posłuchać i zaopatrzyć się w taki telefon.

 

Piotr Tomasz

Historyk-regionalista, felietonista, prawnik, emigrant

 

ps. Mam nadzieję, że nagrania wysłucha także naczelny Mariusz. Może nawet pokusi się o felieton. Polecam metodę kopiuj-wklej. Podaje treść: „ta sytuacja pokazuje, że coś się skończyło, że od teraz nie ma czegoś takiego jak wzajemny szacunek”. I źródło: 1 grudnia 2010 roku, fragment "Palca w bucie". Tekst odnosił się do pozbawienia stołka starosty ówczesnego lidera lewicy. Utracił go imć pan Mirosław Jaskólski – z zawodu dyrektor, do niedawna jeden z liderów "Zagrajmy", przepraszam, "Zadbajmy o Złotów".

contact contact

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (61)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
obiektywny
obiektywny 07.06.2018, 11:31
Co wy ludzie piszecie? Odsłuchał ktokolwiek z was to nagranie? Na nagraniu nie ma nic, co mogłoby się kwalifikować pod układy, czy cokolwiek nieprawego. Klub radnych chce zamieścić na stronie najpoczytniejszej gazety sondaż, w którym ludzie mieliby wskazać, który z potencjalnych kandydatów miałby największe szanse w wyborach. I tyle. Gdzie tu jakieś machlojki, handel stołkami, układy, układziki? Gdzie tu jakieś konszachty gazety z klubem, itp.? A jedno co mnie boli najbardziej to ta hipokryzja płynąca z ust pana Tomasza. Zarzuca jakieś układy pomiędzy AL a klubem "Zadbajmy o Złotów, a jakoś artykułu na 77400.tv nie skrytykował. A tam wyraźnie jest pod niebiosa wychwalany obecny burmistrz i to bez wazeliny. Tu pan nie widzi nic zdrożnego i politycznego? Wstyd. I pan uważa się za obiektywnego.
Ea
Ea 08.06.2018, 00:13
Większość ludzi widzi tu jednak co najmniej łamanie etyki. Też się do tego przychylam, że odsłu***ąc to nagranie odnosi się wrażenie, że mamy do czynienia z ewidentnym układem. Inni tego nie widzą bo może ciężko widzieć wady kogoś kogo się wspiera.
tylko jeden
tylko jeden 07.06.2018, 23:40
Podaj jeden przykład na poparcie tej tezy: "A tam wyraźnie jest pod niebiosa wychwalany obecny burmistrz i to bez wazeliny."
az jeden
az jeden 08.06.2018, 07:20
Serio?? Proszę, o to cytat: "...z Pulitem, który zerwał z kumoterstwem, kolesiostwem i starymi układami, stawiając na społeczeństwo obywatelskie. Wprowadzone przez niego budżety obywatelskie cieszące się nadspodziewanie dużym zainteresowaniem mieszkańców Złotowa, zapowiedź wprowadzenia komunikacji miejskiej, sukcesy miasta w niezależnych ogólnopolskich rankingach, a z drugiej strony wychodzące na światło dzienne nieudane inwestycje realizowane przez poprzedników, jak choćby basen miejski, promenada przy jeziorze Baba czy boisko piłkarskie przy klubie Sparta sprawiły, że obecny burmistrz cieszy się wśród mieszkańców ogromnym poparciem. Komfort pracy burmistrza bywa niekiedy zakłócany działaniami radnych z klubu Zadbajmy o Złotów oraz współpracujących z klubem mediów – również bardzo niechętnych burmistrzowi."
+++~
+++~ 08.06.2018, 09:40
Gdzieś ty się uchował.
Jak ten burmistrz zerwał z kumoterstwem kolesiostwem i starymi układami i postawił na społeczeństwo to podaj tego przykłady. Każdy normalny wie że on w starych układach tkwi po uszy a o społeczeństwie chce jak naszybciej zapomnieć. Prawdą jest że cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców którzy od dawna czekają na jego odejście i każdy z nich chce wiedzieć jak sromotnie przegra na jesieni.
Marcin P
Marcin P 08.06.2018, 08:54
Ja wiem że to jest dla ciebie bolesne, ale podaj co nie jest faktem. Tym bardziej że PT też potrafi skrytykować AP.
cipka cię swędzi
cipka cię swędzi 07.06.2018, 13:21
Używasz komentarzy, szkoda że nie można się wypowiedzieć pod nielegalnym programem na "poczytnej stronie" komentarze zostały wyłączone. To też w cenie? Jesteś bardzo obiektywny.
Et
Et 06.06.2018, 23:46
To już wiemy kto załatwia artykuły w tamtej "gazecie".
Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.
Ogólnie odczuwam pogardę dla pewnych osób w to zamieszanych
X5
X5 06.06.2018, 00:39
Dziękuję Panie Piotrze, szkoda że tak
mało ludzi chce odkrywać to złotowskie bagienko
Obserwator
Obserwator 06.06.2018, 00:17
I jak tu można mieć potem szacunek do radnych i innych pseudospołeczników. A tak przy okazji wszelkie funkcje społeczne typu radny powinny być pozbawione diet, tylko ewentualne koszty dojazdu. Niektórzy pazerni na kasę traktują to jako kolejne źródło dochodu a nie dają nic w zamian bo są poprostu miernotą a ich głównym celem jest ta dieta. Tak jest w radzie miasta, powiatu i spółdzielni.
Tracą tylko ci, którzy traktują pracę we wszelkich radach poważnie.
Mieszko
Mieszko 08.06.2018, 00:18
Dokładnie, wiele osób pcha się do rady tylko dla dodatkowej wypłaty. Po co np w takiej spółdzielni cała ta rada, tylko wypłaty biorą a wiadomo, że niczego z mieszkancami nie omawiają. Kiedyś ktoś powiedział mierny byle wierny.
Pisologia
Pisologia 03.06.2018, 20:01
Prymitywne wałkowanie wciąż tego samego. Nakręcanie i szczucie ludzi na siebie. Zamiast ekscytowac się "wyciekami" zajmijcie się czymś pożytecznym
Nostradamus
Nostradamus 01.06.2018, 21:59
W przyszłym tygodniu będą jaja;)
Anna1
Anna1 30.05.2018, 22:47
Jestem zażenowana całą tą sytuacją, ci ludzie mają potem czelność chodzić po ludziach i żebrać o podpisy poparcia.
Jaki to zespół skoro sami się nawzajem nagrywają i biegają z tym do mediów. Jaka to moralność skoro wykorzystywane są media do swoich celów i w końcu jakie to media, które z założenia powinny być niezależne. Czy takie praktyki nie powinny być wyjaśniane i zgłaszane do odpowiednich organów zajmujących się mediami czy wyborami ?
As
As 29.05.2018, 14:18
I po tym artykule mam uwierzć ze ta strona i gazeta nie jest powiazana z nikim.
Pop
Pop 29.05.2018, 14:10
Tak panie Piotrze, pokzuj pan patologie tylko po obu stronach. Ma pan rację co do komunistów ale i Pulit nie król choć tak myśli a Fidurski żaden autorytet choć myśli że go może kupić. Oni myślą że ludzie nie wiedzą iż w klikach wszyscy są równi jak w chlewie.
sympatyk
sympatyk 29.05.2018, 13:40
Brawo Panie Piotrze, niech Pan działa, bo w Złotowie nie ma prawie takich ludzi którzy są w stanie pokazywać patologie starego układu który wrastał się w miejscową społeczność przez całe dziesięciolecia od czasów poprzedniego systemu
Prl kwietnie
Prl kwietnie 29.05.2018, 08:11
Kiedy usłyszymy taką 100% prawdę jak jest zbudowany ten nasz kraj POLSKA.Od 10 leci mamy te same twarze - dla tych wszystkich politycznych panów dwie kadencje a potem kategoryczny zakaz brania kasy polskiego podatnika. Niech idą otworzyć prywatę albo zatrudnia się u prywaciarza. Górnictwo przez 10 lecia przynosiło debet 13,14 były wypłacane. Mundurowi wiek 40 - 45 lat i na emeryturach. Dostają kilkakrotnie więcej od pozostałych emerytów. Debilizm i rozdawnictwo panuje w finansach publicznych. Kiedy usłyszymy prawdę, że cała sfera publiczna nie płaci podatków - podatki za nich płaci murarz cieśla dziewczyna na kasie w biedrze itp. cały sektor prywatny. Kiedy ustanowią Święto dnia pracownika zatrudnionego w sektorze prywatnym. Kiedy w chwale mu się podziękuje za zasypywanie dziury budżetowej które tworzą rządcy i ludzie skupieni na finansach publicznych
do prl
do prl 29.05.2018, 12:18
W Polsce idąc prywatnie do lekarza płacisz i nie dostajesz żadnego paragonu. Czemu ? bo nie ma odpisu dla klienta 10%-15%. Urealniły by się wówczas ich dochody. Dlaczego przez dziesięciolecia nikt z tym nie zrobił porządku. Wykazują po 10 -12 tys. obrotu biorąc auto za 400 tys w leasing i w koszta. W Polsce debilizm goni debilizm.
KABANOS
KABANOS 29.05.2018, 01:00
CIEKAWE KTO JEST KRETEM CZY KTOŚ TO W OGÓLE WYJAŚNIA? STAWIAM ŻE KTOŚ KOGO WSKAZAŁ SZEF.. MOŻE NAWET KTOŚ Z OBSŁUGI LOKALU
Wskazówka
Wskazówka 29.05.2018, 01:01
Gruba i śmierdząca sprawa
Hoop
Hoop 28.05.2018, 23:49
Ale szopka, wszędzie układy i układziki
Profesjonalny dietetyk
Profesjonalny dietetyk 28.05.2018, 17:30
Analizując głos osoby sprawozdawcy należy stwierdzić że musi to być osoba o dużym udziale tkanki tłuszczowej w organizmie
Mały Buk
Mały Buk 28.05.2018, 19:26
Ludzie wy nic nie wiecie, przecież to Wojtek
Trudno uwierzyć ale jednak
Trudno uwierzyć ale jednak 28.05.2018, 15:19
Z nagrania wynika że Srtachu z Mariuszem wciąż jeszcze trzymają wszystkich swoich w łapie, niezmiennie od wielu lat
seba
seba 28.05.2018, 15:03
robi się coraz ciekawiej , coraz lepsze kwiatki wychodzą na światło dzienne :)
Straszne
Straszne 28.05.2018, 14:43
Tu nie ma co się śmiać tu płakać trzeba.
Opaska
Opaska 28.05.2018, 07:47
Przedstawcie swojego kandydata pośmiejemy się troszkę.
{-:
{-: 28.05.2018, 10:46
ADAM PULIT
Gruby to kret!!!
Gruby to kret!!! 28.05.2018, 00:49
Co Gruby powie, co Gruby powie nam dziś. Niedawno chwalił się, że ma dostęp do panelu pzl24.pl. No jeśli tak, to Marian Leszczowaty bój się, byle kto tam nie zagląda, chyba że kret.
hohoho
hohoho 29.05.2018, 13:40
Potap?
Artur
Artur 27.05.2018, 22:11
Kto tam u nich jest tak beznadziejnym szpecem od kampanii wyborczej bo nie poznaję po głosie ?

Pozostałe