Niedziela, 24.03.2019

Przyszłość przeszłości

  • 16.05.2018, 11:29
  • Janusz Justyna
Przyszłość przeszłości
Udział I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie w obchodach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018

 15 maja 2018 r. w Centrum Turystyki Kulturowej TARKT w Bramie Poznania uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie: Bartłomiej Dolla i Szymon Skonieczny z klasy 2b i Klaudiusz Barabasz z 1b wraz z dyrektor Katarzyną Cielas i nauczycielem Janem Linke, mieli przyjemność uczestniczyć w prelekcji "Przyszłość przeszłości” profesora zwyczajnego dr. hab. Jacka Purchli z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, przewodniczącego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Wykład został zorganizowany w ramach obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Słuchaczami były sławne polskie osobistości, premier Hanna Suchocka, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, potomek generała Jana Henryka Dąbrowskiego – hrabia Krzysztof Mańkowski, wnuk generała Franciszka Kleeberga – Piotr Kleeberg.

Wykład poświęcony był dziedzictwu kulturowemu, ewolucji pojęcia dziedzictwa kulturowego i szeroko rozumianej spuścizny kulturowej. Profesor podkreślał, jak jest ono chronione w Polsce i na świecie oraz jaką ma wartość dla Europejczyków i Polaków. Często odwoływał się do porównania dwóch ważnych miast polskich – Krakowa i Poznania. Prezentacja była bogato ilustrowana, między innymi zdjęciami zabytków z światowej listy UNESCO.

Po wykładzie słuchacze zadawali pytania. Odpowiedź na jedno z nich skłaniała do refleksji, że wszyscy powinniśmy zadbać o nasze dziedzictwo kulturowe. Debata zakończyła się komentarzem profesora Waldemara Łazugi – kierownika Zakładu Myśli i Kultury Politycznej w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na spotkanie z którym czekamy w I Liceum, podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Bartłomiej Dolla i Szymon Skonieczny, I LO

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe