Niedziela, 24.03.2019

Kto kupi pałac!?

  • 16.05.2018, 00:31 (aktualizacja 16.05.2018 01:22)
  • Janusz Justyna
Kto kupi pałac!?
Podczas konferencji prasowej burmistrza Złotowa rozmawiano o przyszłości jednego z najważniejszych zabytków Ziemi Złotowskiej - pałacu Działyńskich. Pałac jest do kupienia!!!

Na konferencji zjawiła się Elżbieta Wierzbicka, reprezentująca spółkę Agpol, która w imieniu właściciela zarządza pałacem. O zabytku, jego historii, położeniu i zasobach mówiła wiceburmistrz Małgorzata Chołodowska. - Pałac od 2002 roku jest w rękach prywatnych - powiedziała wiceburmistrz - ale mimo tego miasto nie może sobie pozwolić, by całkowicie stracić zainteresowanie obiektem. - Zadajemy sobie pytanie - dodał burmistrz - czy miasto może ten obiekt kupić? Wiemy, że właściciel szuka nabywcy. Obiekt wpisuje się w markę miasta Złotów. Wielkopolskie Zdroje, ale zakup tak dużej majętności jest dla nas problemem.

Władze miasta są zainteresowane utrzymaniem obiektu w dobrej kondycji i ewentualnym realizowaniem założeń zadań gminy, np. poprzez placówkę szkolną czy kulturalną. Miasto nie może zainwestować w utworzenie tu hotelu lub spa, bo to nie leży w zakresie zadań własnych gminy. Władze Złotowa deklarują chęć współpracy z inwestorem prywatnym, który podjąłby się wymienionych inwestycji.  

Urząd Miasta współpracuje ze spółką Agpol oraz konserwatorem zabytków, żeby ewentualnie zdobyć pozwolenia na zmianę zabudowy obiektu, np. poprzez przeszklenie dziedzińca, zrobienie przestrzeni pod gastronomię, hotelarstwo itd. - Chcemy zakomunikować wspólnie z p. Elżbietą - mówił burmistrz Pulit - że w Złotowie jest przyjazny klimat do tego, żeby zająć się tą nieruchomością. Jesteśmy otwarci na szeroką współpracę. Na tyle, aby pałac nie podzielił losu willi Iwanskiego.

Elżbieta Wierzbicka potwierdziła słowa burmistrza, wyrażając chęć współpracy i pomocy w znalezieniu inwestora. - Chcielibyśmy także - powiedziała p. Wierzbicka - aby obiekt zaczął służyć złotowianom. Pałac wymaga renowacji, remontów, których zarządzająca spółka nie jest w stanie zrobić. Inwestorzy już byli poszukiwani, ale na razie bez skutku. Spółka Agpol pilnie szuka nabywcy, jest gotowa obniżyć cenę sprzedaży!

Na pytanie o ewentualny koszt adaptacji pałacu na ośrodek spa, część muzealną, centrum hotelarskie z salą na 300 osób, w ocenie p. Wierzbickiej może wynieść około 20 milionów złotych - wysokość tej kwoty jednakże zależy od koncepcji zagospodarowania pałacu i jego dość sporego otoczenia.

Kto jest chętny!? Pałac czeka na nabywcę!

(jj)

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maxx
Maxx 17.05.2018, 08:39
Chętni może by się znaleźli ale nie za ta cenę. Po za tym są też tam ludzie którzy mieszkają - jaki jest ich status. Czy trzeba zapewnić im inny kwaterunek?. Jakie są obostrzenia konserwatora. Na co można sobie pozwoli w razie przebudowy, wymiany dachu, okien, przekształcenia tego budynku. Kapitał jaki należny tam zainwestować jest ogromny z racji stanu tego budynku. Miasto bym odradzał zakup tego budynku. Gdyby ktoś z prywatnych inwestorów widział tam biznes już dawno by to kupił. Włodarz i rada musza również w taki sposób na to spojrzeć.
KLD
KLD 17.05.2018, 14:38
Oni chętnych szukają już 10 lat. Teraz sposobem W. Tomasa ziemskiego właściciela próbują znaleźć Jelenia. Widać na Jelenia trafili, tylko czy myśliwi pozwolą.
Rada do Maxx
Rada do Maxx 17.05.2018, 09:15
,,Po za tym" ,,obstrzenia" ,, sobie pozwoli w" ,,Miasto bym odradzał" zajmij się lepiej mową niż pisaniem.
Krajan
Krajan 16.05.2018, 22:35
Mistrzostwo glupoty nazwać naszą Krajne wlp zdrpjami .z czm to będzie się kojarzyć.z wlkp polami z ziemniakam
Zamiast np
Zdroje Krajenskie .lub Zlotowskie
No. cóż komplelsy ludzi naplywowych
Pikus
Pikus 16.05.2018, 20:32
Toz to jakies jaja,pani z Warszawy pomoze miastu znalezc inwestora zeby sprzedac swoja nieruchomosc
nie ma innej drogiH
nie ma innej drogiH 16.05.2018, 14:19
p.Chołodowska powinna postarac sie o dopłate od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego-do Ministra Glińskiego i Pałac UM Złotów niech kupi na Wyższą Szkołę- Akademię Ekonomiczną oraz też utworzyc Wydział Historii.Z Prezydentem Poznaniap.Jackiem jaśkowiakiem,pogadac.Akademię Sztuk Pięknych w 1/4 cześci Zamku utworzyć.Piła tak robi,że w jednym budyku sa dwie szkoły średnie.
I na ten cel szkolnictwa na 100% pieniadze Złotów dostanie z Min.Kultury.Ogłaszali nawet w internecie ,żeby uczyc Historii (tak jak Rydzyk) to pieniądze na ten cel są tylko trzeba po nie sięgnąć.
Utworzyc przy Uczelni Akademik dla słudentów z całego kraju,w ogrodach zrobic dla Studentów czytelnie i Kółka Zaintertesowań(powiązane z kierunkiem studiów).
Ruszcie sie trochę i uskutecznijcie zakup Zabytku.
Temat pałacu to typowa ściema
Temat pałacu to typowa ściema 16.05.2018, 16:56
To nie dot. Złotowskich Zdrojów ale wspomniana pani może to chwyci. Mieszanie w tym i niczym to specjalność tej pani i napewno nic nie będą kosztowały dlatego też dotacje ministerstwa do urojonego kampusu nie znajdą akceptacji. Z tego co widać to z konferencji na konferencję choroba urojeniowa rozwija się w zastraszającym tempie. Może to skutkować wcześniejszymi wyborami bo nic innego nie zapobiegnie przerzutom na miasto. Jak można przez trzy lata wciskać ludziom kit w różnych mediach a miasto się sypie a ludzie mają wszystkiego dosyć.
No comment
No comment 16.05.2018, 23:00
Mam nadzieję, że znajdzie się odważny chirurg i wytnie to cholerne raczydło wraz z przerzutami. To nawet nie jest kabaret, to jest farsa, jak można roztrwonić otrzymany kredyt zaufania.
Specjalista rynku nieruchomości
Specjalista rynku nieruchomości 16.05.2018, 12:23
Nie sprzedadzą tego nawet za połowę tej ceny, Złotów nie ma takiej siły nabywczej ani potencjału aby zagwarantować rentowność na tym obiekcie.
WPIS
WPIS 16.05.2018, 11:56
Zastanawia to że miasto tak cenne obiekty nie kupiło od Nadleśnictwa w 2002r.
Zastanawiające też jest że miasto łatwo pozbywa się dóbr historycznych jak i przemysłowych na rzecz prywatnych osób i instytucji. Między innymi chodzi o większościowe udziały w zakładach takich jak ZEC.
Kto odpowiada za decyzje, które po latach mają niekorzystny wpływ finansowy na było nie było dobre decyzje władz miasta.
Wiadomo że na dzień dzisiejszy 20-sto milionowa inwestycja przerasta możliwości miasta i chyba z tym trzeba się pogodzić.
Dalsze sprawy w tym temacie należy pozostawić do wyborów i wówczas niech zajmą się tym nowe władze samorządowe, tym bardziej że warunki na tak czy nie, dyktuje osoba prywatna.
Niezrozumiałe jest też to że i becnie pozbywamy się cennych gruntów miejskich za parę złotych na rzecz deweloperów, którzy mogli by budować nowe domy i osiedla na tańszych gruntach w obrzeżach miasta co rzeczywiście przyczyniło by się do rozwoju jego rozwoju.
Przecież to tam młodzi gniewni i pełni werwy oraz pomysłów otwierali by swoje małe przedsiębiorstwa.
Złotów nie stać na siłowe zagęszczanie starego miasta gdyż pociąga to ogromne wydatki choćby w utrzymaniu czystości.
Jak widać konferencja konferencją ale gdzie jest jej sens?
Damian
Damian 16.05.2018, 09:56
Niech miasto weźmie kredyt 50 milionów i zainwestuje w planetarium dla polityków. Ci w przerwach pomiędzy opowiadaniem bajek wpadli by tam odstresować się od wyborców i popatrzeć w gwiazdy. Oczywiście usługa była by płatna 150 zł/1 gh za którą drodzy mieszkańcy Złotowa by płacili.
To jest dobre
To jest dobre 16.05.2018, 08:17
I znów , Chcemy, chcemy, chcemy .
M P
M P 16.05.2018, 07:11
Kupcie i dajcie nam sale do treningów bokserskich
Duplo!
Duplo! 16.05.2018, 02:06
Dobre spa nie musi być w górach czy nad morzem...

Pozostałe