Niedziela, 24.03.2019

Informacja w sprawie skargi na działalność dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa

  • 8.05.2018, 14:52 (aktualizacja 08.05.2018 14:55)
  • Janusz Justyna
Informacja w sprawie skargi na działalność dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa

6 kwietnia 2018 roku do Starostwa Powiatowego w Złotowie wpłynęła skarga na działalność dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa. W toku postępowania wyjaśniającego wszczętego 9 kwietnia 2018 roku i przeprowadzonego na podstawie zapisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego, uznano ją za bezzasadną.

W uzasadnieniu wskazano, że wspomniana skarga zawiera ogólnikowe stwierdzenia, bez odniesienia do konkretnych spraw. W trakcie postępowania wyjaśniającego do dających się zidentyfikować sygnatariuszy skargi wysłano pisma z prośbą o uszczegółowienie zarzutów. Odpowiedziało ośmiu z nich.  

Jedno z wyjaśnień stanowiło odniesienie do skargi złożonej równolegle z tą, na działalność dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa. W dwóch wskazano na okoliczności niewynikające z rozpatrywanej skargi, przy czym dodać trzeba, że w trakcie ich weryfikacji ustalono, iż obaj skarżący nie złożyli do Starostwa Powiatowego w Złotowie żadnego formalnego wniosku, który dotyczyłby opisywanych przez nich zamiarów inwestycyjnych, rzekomo blokowanych przez dyrektora Wydziału Budownictwa i Architektury. Ponadto zaznaczyć trzeba, że wskazywana przez jedną z tych osób opieszałość w zakresie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w żaden sposób nie ma związku z działalnością starostwa, bowiem uchwalanie i zmiana planu zagospodarowania przestrzennego należą do kompetencji gminy.

Cztery odpowiedzi nie wniosły do sprawy nowych okoliczności, ponadto odpowiadający przyznali, że nie byli stroną postępowań prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Złotowie, a zastrzeżenia do pracy dyrektora Wydziału Budownictwa i Architektury wnieśli na podstawie opowieści jednego ze skarżących oraz internetowych wpisów zamieszczonych na jednym z lokalnych portali internetowych.

W jednym przypadku uzyskano oświadczenie kwestionujące autentyczność podpisu pod skargą, co oznaczać może, iż istnieje inna osoba o tym samym imieniu i nazwisku. Fakt złożenia przedmiotowego podpisu w miejscu innego, wcześniej  zamazanego, może wskazywać na popełnienie czynu zabronionego opisanego w art. 270 Kodeksu Karnego, tj. podrobienie lub przerobienie dokumentu oraz wykorzystanie dokumentu opatrzonego cudzymi podpisami niezgodnie z wolą podpisanych. Wobec powyższego zawiadomiono Prokuraturę Rejonową w Złotowie o możliwości popełnienia przestępstwa.

W przypadku jednego skarżącego otrzymano zwrot korespondencji (ustalono, że adres firmy został zmieniony w listopadzie 2017 roku), w przypadku kolejnego stwierdzono iż, zakończył on działalność w grudniu 2017 roku, co w ocenie organu świadczyć może, że podpisy zamieszczone pod skargą pochodzą sprzed kilku miesięcy.

W przypadku następnych dwóch podpisów, podmiotów nie odnaleziono w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Ponadto ustalono, że piętnastu spośród dwudziestu trzech skarżących dających się zidentyfikować z imienia i nazwiska, w ciągu ostatnich trzech lat nie było stroną postępowania w Wydziale Budownictwa i Architektury. W pozostałych przypadkach nie stwierdzono przypadków nieterminowego załatwiania spraw.

Ustalono także, iż strona tytułowa skargi nie jest opatrzona datą, nie zawiera żadnego podpisu, a jedynie odesłanie do listy skarżących. Dołączona do niej lista podpisów posiada ślady wcześniejszego zszywania (w odróżnieniu od strony tytułowej), jest niespójna w zakresie numeracji kolejnych podpisów, a jeden z nich został złożony na polu z wcześniej zamazanym podpisem.

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszanie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Dokumenty zebrane w trakcie postępowania wyjaśniającego nie potwierdzają zarzutów podnoszonych w skardze, w związku z czym uznano ją za bezzasadną.

Patrycja Kajewska

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
aqq
aqq 10.05.2018, 17:42
Na podstawie "Opowieści z mchu i paproci" wnoszę skargę na Żwirka, że kręci z Muchomorkiem, a na Muchomorka, że kręci ze Żwirkiem. Kto popiera? Proszę o wpisy.
Król Polski
Król Polski 10.05.2018, 00:45
Żalek, Żalek, Żalek
Jola
Jola 9.05.2018, 15:00
Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Złotowie w której, w dniu złożenia wypowiedzenia Kasprowiczowi , Daniel Sztych spędził ponad godzinę na naradzie z prokurator Suszek. Ciekawa jestem co konsultował. Potwierdził pobyt w Prokuraturze i nie mówił, że został tam wezwany. Drugą kwestią jest kto złożył skargę w Starostowie wraz z podpisami. Nie wpłynęła ona pocztą. Mam pytanie do pana Sztycha. Czy prawdą jest - jak mówią w Starostwie - że osobiście złożył tę skargę w sekretariacie a później osobiście ją rozpatrzył?
Jola
Jola 9.05.2018, 15:11
Mam też pytanie do pana Sztycha. Czy pismo w sprawie wypowiedzenia zostało sporządzone w Starostwie ( dział kadr) i czy było konsultowane z radcą prawnym Starostwa? Jeśli wypowiedzenie osobiście wypisał pan Sztych( tak tłumaczył) to czy istnieje taka praktyka, że wypowiedzenia osobiście sporządza Starosta lub Wicestarosta, z pominięciem kadrowej?
Józef
Józef 8.05.2018, 21:19
Mam nadzieję, że ktoś mądry się tą sprawą zajmie i odkryje sedno i pomoże mieszkańcom w szarpaninie z panem dyrektorem Kasprowiczem. Z pewnością nie będzie to Goławski i liczę, że ten lichy starosta zniknie raz na zawsze ze Złotowa. Pozdrawiam wszystkich mądrych i inteligentnych przed wyborami.
Oby
Oby 8.05.2018, 22:16
Oby
Tak mocni oni nigdy nie byli.
Tak mocni oni nigdy nie byli. 8.05.2018, 17:01
Oto Polska właśnie.
Wszystko jest w porządku, a urzędnik sędziaą jest w własnej sprawie i ma zawsze rację. Barachło wyborcze może sobie pisać gdzie chce, napewno nie do nich a i w każdej wyższej innstancji niezasadniść postawionych zarzutów będzie utrzymana.
MARKO
MARKO 8.05.2018, 16:24
"LUDZKIE DNO", NIE ZROZUMIAŁEM ALUZJI.
...
... 8.05.2018, 15:21
...
Ludzkie dno
Ludzkie dno 8.05.2018, 15:07
Szkoda, że pisiory są anonimowi na tym portalu, bo ja chciałbym poznać ludzi, którzy utożsamiają się z Żalkiem, Pawłowicz, Pięta, min. Rafalską.
Do ludzkie dno
Do ludzkie dno 8.05.2018, 17:03
***lcu w sarostwie nie ma pisiorów.
I podaj swoje imię i nazwisko.
a Wiesław Fidurski Prezes PiS
a Wiesław Fidurski Prezes PiS 8.05.2018, 16:45
ci co dostali 500+ to są za PiSem.
Ty powyżej zanim coś napiszesz pomyśl.
Ty powyżej zanim coś napiszesz pomyśl. 8.05.2018, 20:38
Ten pan nie jest Prezesem PiS a i do ludzi PiSu mu daleko.
Ponadto mamy demokrację i możesz przekonywać tych co otrzymują 500+ że za PO było im lepiej bo nie mieli problemu 500+.
Odpowiedź od nich za kim wolą być otrzymasz po wyborach parlamentarnych.

Pozostałe