Dla genealogów i miłośników historii

  • 27.03.2016, 22:56 (aktualizacja 28.03.2016, 18:56)
  • Janusz Justyna
Dla genealogów i miłośników historii
Spis katastralny mieszkańców terenów, które Prusy zajęły w 1772 roku. Znajdź swojego przodka!

Zamieszczamy link do list ze spisu katastralnego jaki wykonano w 1772 r.

Krótka introdukcja:

Po zajęciu Prus Królewskich oraz części Kujaw i Wielkopolski przez Prusy w wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. nowe władze szybko rozpoczęły przygotowania do przeprowadzenia na nowo nabytych terytoriach katastru kontrybucyjnego. Z polecenia Fryderyka II akcją tą kierował tajny radca Rembert Roden. Oszacowanie dochodów ludności stanowić miało podstawę do wprowadzenia na tych terenach pruskiego systemu podatkowego. W latach 1772/1773 nad tym zadaniem pracowały trzy komisje, w skład których wchodziło około 60 urzędników i 40 mierniczych. Dla każdej miejscowości opracowano wzór kwestionariusza zawierającego 91 punktów.

Link do spisu z 1772 r. - kliknij

Uwaga! Nazwiska są uporządkowane według alfabetu, ale bywają zniekształcone. Należy pamiętać, że ówczesna nazwa Złotowa brzmiała Flatow, podobnie jak zmienione nazwy innych miejscowości (oprócz Zakrzewa), a przynależny im urząd mieścił się w 1772 roku w Krajence (Croyanke, Krojanke). Spis dotyczy także innych miast i wsi, m.in. powiatu człuchowskiego itd. W spisie mogą nie figurować osoby, które były pozbawione jakiegokolwiek majątku, stąd nie objęte podatkiem.

Przeglądanie list, z ewentualnym odnalezieniem śladów swych przodków jest bardzo ciekawym zajęciem. Wystarczy kliknąć w link: West Prussian Land Register: A, by przeglądać nazwiska na literę A. Podobnie z kolejnymi literami alfabetu.

Życzymy powodzenia!

PS. Na stronie http://www.odessa3.org/collections/land/wprussia/ jest także wykaz z Okręgu Noteckiego, poniżej wykazu z terenów Ziem Złotowskich i północy Prus Zachodnich..

Janusz Justyna

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
roman
roman 29.03.2016, 10:42
Bardzo ciekawe informacje
janusz_justyna
janusz_justyna 28.03.2016, 18:51
Na str. http://www.odessa3.org/collect… powyżej jest wykaz list spisu ziem okołozłotowskich, poniżej z Netze, czyli okręgu noteckiego
pg
pg 28.03.2016, 17:24
"PS. Na stronie jest także wykaz z Okręgu Noteckiego, poniżej." -
CO TO ZNACZY "poniźej"?

Pozostałe