Mały krok

  • 14.02.2018, 09:34
  • Janusz Justyna
Mały krok

Takiego obrotu spraw z pewnością nikt się nie spodziewał. Zaledwie 15 minut potrzeba było, aby wpłynęło kilkanaście wniosków o dofinansowanie zakupu ekologicznych pieców w ramach programu, jaki uchwaliła Rada Miasta Złotowa. Czyli praktycznie kilkanaście minut wystarczyło, aby wyczerpać pulę środków, jakie były na to przeznaczone, czyli 80 tysięcy. Jeśli program miałby być kontynuowany Rada musi przeznaczyć więcej środków na ten program. Widać z tego, że świadomość konieczności wymiany starych, zanieczyszczających środowisko pieców jest, ale potrzeba wsparcia z zewnątrz.

Jeszcze niedawno nikt nie zabierał głosu na temat jakości powietrza w naszym mieście i w Polsce. Tylko z rzadka ktoś mówił o tym. Działo się tak dlatego, że właściwie niewiele wiedzieliśmy o stanie powietrza w Polsce, a także w naszym mieście. Gdy przybyło czujników jakości powietrza i świadomość ludzi wzrosła to raptem okazało się, że miasta takie jak Wrocław czy Kraków to niechlubna światowa czołówka w zakresie zanieczyszczenia środowiska. A powietrze w wielu polskich miastach to trucizna, nawet w znanych uzdrowiskach. Może to było także jedną z przyczyn znacznego wzrostu zgonów mieszkańców Polski w styczniu ubr. gdy zmarło 40 tysięcy ludzi, podczas gdy statystyczne umiera średnio 30 tysięcy w tym miesiącu. A styczeń ubr. był bardzo zły jeśli chodzi o jakość powietrza w Polsce.

W wielu krajach są specjalistyczne państwowe agencje zajmujące się jakością powietrza. W naszym kraju jest to jeszcze w powijakach. I to nie tylko jest tak z powietrzem. Także ze ściekami, których wywożenia na wsiach nikt nie kontroluje, a wylewane są gdzie popadnie. Dochodzi już do tego, że zanieczyszczenia docierają do wód podziemnych, jak to ma miejsce prawdopodobnie w jednej z gmin naszego powiatu, czy też do naszych jezior i rzek, w których ochoczo się kąpiemy. Choć powoli się to zmienia. Miasto Złotów planuje zakup czujników jakości powietrza. Ale mieszkańcy byli szybsi i już możemy śledzić jakość powietrza w naszym mieście - (link)

Rewelacji nie ma.

Wiesław Fidurski

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
j
j 27.02.2018, 06:53
w Polsce brakuje kasy Polakom gdyby ją mieli sami by powymieniali piece smoluchy na inne źródła energii
Mieszkaniec osiedla
Mieszkaniec osiedla 22.02.2018, 19:50
W Polsce brak sieci PROFESJONALNYCH czujników czystości powietrza monitorowych przez wyspecjalizowane, państwowe służby. Te co istnieją (włącznie z tym złotowskim) to marne prymitywki, które pp. mgłę też traktują jako zanieczyszczenie. Ich wyniki, szczególnie przy nawet lekkim zamgleniu nie wspominając o deszczu, należy traktować z pewnym "przymrużeniem oka".
Pewien obraz jednak dają i nie przeczę, że w Złotowie jest czyste powietrze bo nie jest!
Nawiązując do dofinansowania to jest to pewien początek! Ale dofinansowanie mniejszą kwotą niż 5 tys nie ma sensu! Więc uważam, że powinno dostać max. 16 osób ale w pełnej wysokości! Może także zaangażował by się w ten proces DUON? Myślę, ze ich stać na wykonanie np. darmowych przyłączy gazowych W CELU OGRZEWANIA (do samego gotowania się nie opłaci).
mają białe kwiaty
mają białe kwiaty 16.02.2018, 15:32
Kwiaty doniczkowe-skrzydłokwiatu oczyszczaja skutecznie mieszkania ze smogu.Latem można posadzic je w cieniu pod drzewami w każdym ogródku czy na skwerze.
ocknij się a nie węchem
ocknij się a nie węchem 16.02.2018, 10:04
Aby tanio posprzedawać kopalnie węgla kamiennego w Polsce,żydziWymyślili smog aby ludzie ,tym sposobem zgodzili się na wyprzedaż majątku Narodowego i aby miliony ludzi-Polaków straciło pracę trzy lata przed emeryturą.
Tylko pytam się dlaczegoZydzi mieszkają w Krakowie ,gdzie dzienna Norma przekracza 400%zanieczyszczen powietrza ? albo dlaczego ich jest najwięcej w Łodzi,gdzie kopcą Fabryki włókiennicze i samochody a Norma Zanieczyszczeń powietrza także przekracza ponad 400% ? Otóż dlatego,że tam NIE MA KOPALŃ i głównymi mieszkańcami są Zydzi
W Polsce nie mieszkają tylko sami rdzenni Polacy ale też Zydzi polskojęzyczni,którzy atakują Polaków czasami zupełnie bez powodu.
Zyd Lewandowski posprzedawał stocznie za pół darmo a teraz siedzi w Parlamencie Unii Europejskiej.
Fc
Fc 16.02.2018, 14:40
Jaka jest norma głupoty?
Smog
Smog 15.02.2018, 21:17
Chcesz wiedzieć czym oddychasz? www.zlotowskismog.pl
Czysty
Czysty 22.02.2018, 19:53
Jeżeli już to http://looko2.com/tracker.php?…

Ale to nie do końca jest miarodajny pomiar, aczkolwiek pewien obraz daje. Poczytaj trochę o tych czujnikach w necie - jest sporo artykułów!
www
www 15.02.2018, 10:32
Zamiast pisać dziwne rzeczy lepiej kliknijcie na link i zobaczcie jak zasyfione jest złotowskie powietrze.
kkk
kkk 14.02.2018, 11:59
Stawiam flaszkę że większość tych wniosków to po prostu dodatkowa kaska na odmłodzenie pieca.
AP
AP 14.02.2018, 09:54
Jeszcze niedawno pańscy koledzy z PiSu twierdzili, a może i nadal twierdzą, że to unijna propaganda. A tu proszę - oddychamy syfem.
My Naród
My Naród 14.02.2018, 16:26
Tak to muzułmańska unia zrobiła nagonkę na Polskę. W tle jest druga rura gazowa od ruskich. Niemiaszki będą sprzedawać gaz wszystkim na około także Polsce.Dlatego ta propaganda anty węglowa jasne !!Tak dla przypomnienia Polska węglem stoi i basta!!
Ja Polak
Ja Polak 14.02.2018, 17:55
Wynarod idź szybko lecz glowe! Rowniez naleze do narodu polskiego i nie zycze sobie, zeby ktos taki jak ty pisal cokolwiek w moim imieniu!! Nawet w komentarzach.
riposta
riposta 14.02.2018, 18:27
Ty Ja Polak to z tych UBywateli co martwią się o Polskę .
Polak
Polak 14.02.2018, 18:35
Żałosny jesteś i ograniczony
Podaj dalej
Podaj dalej 16.02.2018, 18:54
Zapomniana afera ze skróceniem terminów przedawnień. Najbardziej mogła na tym
zyskać... mafia paliwowa!
Przypomnijmy - w ostatnich miesiącach rządów PO-PSL doszło do dziwnej nowelizacji kodeksu karnego. Skrócono wówczas tzw. dodatkowy okres przedawnienia (doliczany do podstawowego po tym, jak sprawca usłyszy już zarzuty) z 10 do 5 lat. Efekt tej nowelizacji był zaskakujący. Nagle okazało się, że polskie sądy dotknęła plaga umorzeń. Setki spraw przedawniało się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Co gorsze - widmo umorzenia postępowania padło również na wiele postępowań dotyczących członków mafii paliwowej.
20 lutego 2015 r. Sejm, głosami członków Platformy Obywatelskiej, uchwalił nowelizację kodeksu karnego, która wprowadza zmianę w art. 102. Skrócono w nim dodatkowy okres przedawnienia (doliczany do podstawowego po tym, jak sprawca usłyszy już zarzuty) – z dziesięciu do pięciu lat.
W efekcie przeforsowanych przez ekipę PO zmian w kodeksie karnym skorzystał Andrzej Gąsiorowski - bohater afery Art-B. Stawiane mu przez prokuraturę zarzuty przywłaszczenia 71,7 mln zł uległy bowiem przyspieszonemu przedawnieniu, a sprawa musiała być umorzona.
Gąsiorowski nie był jednym, który wykorzystał skrócenie okresów przedawnienia przestępstw karnych. W sądach w całej Polsce umorzono na tej podstawie setki postępowań karnych.
Lista beneficjentów tej dziwnej nowelizacji kodeksu karnego mogła być jeszcze dłużna. Okazało się bowiem, że niedługo po wejściu w życie zmian uchwalonych przez PO i zatwierdzonych podpisem prezydenta Komorowskiego, przedawnieniu ulec miały zarzuty stawiane przez organy ścigania wobec członków mafii paliwowej! Pierwotnie miały one ulec przedawnieniu dopiero w 2022 roku. Wejście w życie znowelizowanej wersji kodeksu karnego spowodowało jednak skrócenie okresów przedawnienia do 2017 roku.
Z uwagi na fakt, że na dzień wejścia w życie nowelizacji skracającej okresy przedawnienia większość spraw toczyła się jeszcze przed sądami pierwszej instancji, było mało prawdopodobne aby prawomocnie zakończyły się one przed 2017 r. Piotr Kosmaty, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej", potwierdził: - "Niewątpliwie może dojść do przedawnienia kilku spraw mafii paliwowej, które toczą się przed sądami. Dotyczy to głównie przypadków, gdy stawiano zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Miały one ulec przedawnieniu w 2022 r., ale stanie się to 5 lat wcześniej, czyli w 2017 r."
Sprawa nowelizacji kodeksu karnego skracającej okresy przedawnienia została zaorana dopiero po wyborach parlamentarnych, w których PiS zdobył większość. W styczniu 2016 r. Sejm znowelizował prawo karne, wydłużając do 10 lat okresy przedawniania wszystkich przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego.
W mojej ocenie wątek dziwnej nowelizacji kodeksu karnego w powiązaniu z benefitami, jakie z tego tytułu mogła uzyskać mafia paliwowa, powinien być zbadany przez ewentualną komisję śledczą do spraw wyłudzeń VAT. Ustalenie kto wnioskował o taki zapis, kiedy pojawił się on na komisjach sejmowych, jak był opiniowany/lobbowany z pewnością pomogłoby w wyjaśnieniu czy w całej tej sprawie przypadkiem nie chodziło o dobro członków mafii paliwowej / wyłudzającej VAT.
Trzecia  RP
Trzecia RP 15.02.2018, 16:39
Cukrownie przejęli za długi, sprzedali Niemcom, a ci ją zamknęli. Tak się robiło "porządek" z przemysłem cukrowniczym w Polsce
WPiS
WPiS 14.02.2018, 16:32
I po co ten język nienawiści przelany na tekst.
PiS myśli realnie.
PiS myśli realnie. 14.02.2018, 14:32
AP. I nadal tak twierdzą. Jeżeli było by inaczej to realizacja wniosków była by transparentna. Wywieszono by listę szczęśliwców i każdy zainteresowany wiedziałby czy program dofinansowania jest opracowany dla wszystkich czy tylko dla wybranych. Zresztą dlaczego jego realizacja jest wdrażana na zasadzie toto lotka lub kto pierwszy ten lepszy jak to ogłoszono. Przecież starsi mieszkańcy nie mają szans w tym wyścigu co było widać na zdjęciach. Dlaczego ten program nie może być prosty i przejrzysty nie budzący żadnych podejrzeń. Skoro wiadomo jakie rejony miasta najbardziej zatruwają powietrze dlaczego nie można przeznaczać sukcesywnie tych środków w jednym okręgu. Wtedy dopiero po prześledzeniu jego efektywnośći można by było przystąpić do jego dalszej nieprzerwanej realizacji proponując różne realne formy zmiany sposobu ogrzewania. W przeciwnym czyli obecnym przypadku rozproszenie dofinansowania nic nie zmieni a najbardziej dymiące rejony chciaż z jednym wymienionym piecem nadal będą dymiły a powietrze będzie jakie jest i żaden czyjnik nie wykryje pozytywnej zmiany. Wg mnie to nie trzeba wielu dyskusji na temat smogu, nie trzeba o niego obwiniać palących, nie trzeba ich uświadamiać tylko trzeba zacząć działać z głową. Palący w piecach najlepiej znają problem i tkwią w nim po uszy na codzień wdychając dym i czad. To oni najbardziej są narażeni na szkodliwe działanie substancji wydostających się z ich pieców dlatego potrzeba realistycznego podejścia a nie igrzysk z nowymi dyscyplinami na zasadzie kto pierwszy. Poza tym należy zacząć uczciwie rozmawiać z mieszkańcami palącymi w piecach, brać pod wzgląd ich zdanie a nie wsłuchiwać się w głosy mieszkańców blokowisk którzy na cel swoich spacerów obierają najbardziej zadymione rejony miasta.

Pozostałe