Czwartek, 21.02.2019

Mniej pożarów, więcej zdarzeń

  • 13.02.2018, 16:37 (aktualizacja 14.02.2018 23:50)
  • Agnieszka Barabasz
Mniej pożarów, więcej zdarzeń
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie podsumowali rok. Jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały 1003 zdarzeniach.

A wśród nich należy wymienić: 224 pożary, 715 miejscowych zagrożeń, 47 fałszywych alarmów, 17 działań w ramach obszarów chronionych. Jak podkreślił Komendant Powiatowy PSP w Złotowie, kpt. Jarosław Kołek, powiat złotowski, mimo tendencji spadkowej w stosunku do roku 2016,  stał się „liderem w zdarzeniach kominowych” na terenie Wielkopolski.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

W minionym roku, 21% zdarzeń, to te, które odnotowano na terenie miasta Złotowa. 17%, to gmina Okonek, 15% - Jastrowie, 14% - gmina Złotów, 10% - Krajenka, 9% - Lipka, 8% - Zakrzewo, 6% - Tarnówka. Najwięcej pożarów odnotowano w marcu, natomiast największa liczba miejscowych zagrożeń przypadła na miesiące: lipiec i sierpień. Średni czas przybycia JOP do zdarzeń na terenie powiatu złotowskiego, wyniosła 09.09 min (15.21 min do zdarzeń na terenie województwa wielkopolskiego), 08.51 min – dojazd do zdarzeń z poszkodowanymi (07.49 min na terenie Wielkopolski). Komendant Jarosław Kołek zaznaczył trudności związane ze specyfikacją terenu powiatu złotowskiego, którego większą część stanowią tereny uprawne oraz lasy.

Najczęstszymi przyczynami zdarzeń wśród pożarów były: wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe, podpalenia, nieostrożność, wady instalacji elektrycznych. Najczęstszymi przyczynami zdarzeń wśród miejscowych zagrożeń były: nietypowe zachowania zwierząt i owadów, silne wiatry, niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowych.

W 2017 roku doszło do 19 śmiertelnych wypadków: 2 osoby śmiertelne – pożary (Jastrowie, Złotów). 129 osób zostało rannych.

tekst: Agnieszka Barabasz

Agnieszka Barabasz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe