Poniedziałek, 18.02.2019

Rozmowy o meteorologii

  • 7.02.2018, 13:56
  • Janusz Justyna
Rozmowy o meteorologii
Wicestarosta Złotowski Daniel Sztych oraz Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Bronisław Kalas spotkali się wczoraj z przedstawicielami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Poznaniu.

Rozmowy dotyczyły możliwości wykorzystywania danych rejestrowanych przez stację meteorologiczną posadowioną w powiecie złotowskim (przy trasie Złotów-Stawnica) przez IMGW. W tej chwili odczyty służą Instytutowi Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który odpowiedzialny jest m.in. za monitorowanie suszy rolniczej w Polsce i który w 14 raportach od 1 kwietnia do 30 września sprawozdaje ten temat.

Władzom Powiatu Złotowskiego zależy na tym, by dane meteo ze Złotowszczyzny były wykorzystywane szerzej, stąd wczorajsze spotkanie. Prawdopodobieństwo osiągnięcia porozumienia z IMGW jest duże, bowiem Grzegorz Krauze, zastępca dyrektora Oddziału IMGW-PIB w Poznaniu, ocenił, że złotowska stacja posadowiona jest w odpowiednim miejscu, a dane, które rejestruje znacząco uzupełniłyby zasoby Instytutu. Póki co na mapie Polski w IMGW-PIB brak jest danych meteorologicznych z naszego powiatu. 
Decyzja o podjęciu współpracy uzależniona jest od konsultacji z warszawską dyrekcją IMGW-PIB.

Przypomnijmy, urządzenia pomiarowe stacji pozwalają na odczytywanie i dokumentowanie szeregu wartości: temperatury powietrza i gruntu, wilgotności, prędkości oraz kierunku wiatru, a także wielkości opadów. Jak przedstawiają się aktualne dane, każdy z mieszkańców powiatu może sprawdzić w internecie.

Starostwo Złotów

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polak
Polak 8.02.2018, 17:55
V-ce Starosto D.Sztych to jest twoja ostatnia kadencja .
trzeba mapy zrobić
trzeba mapy zrobić 7.02.2018, 17:26
Panie V-ce Starosto D.Sztych.Na tych terenach trzeba nasadzić kilka hektarów lasu. a na wyższych terenach ,zrobić linię zabudowy domami ale nie przy samej drodze bo trzeba wziąć pod uwagę poszerzenia drogi ,w nastepnych latach.
To jest teren,który należy wieś połączyć z miastem,kierunek na północ często uczęszczany i krajobrazowo bardzo ładny.
Starostwo niech zrobi ,plan zagospodarowania przestrzennego.
Gościu
Gościu 7.02.2018, 17:10
A Rychu gdzie znowu się szwędał?
Zorientowany
Zorientowany 7.02.2018, 18:24
Rychu u Cezara siedzi o obgadują wybory
podpis
podpis 7.02.2018, 20:33
Boże miej nas w swojej opiece.

Pozostałe