Poniedziałek, 18.02.2019

Zatrudnić sokolnika?

  • 30.01.2018, 09:30 (aktualizacja 31.01.2018 01:06)
  • Janusz Justyna
Zatrudnić sokolnika?
W czasie styczniowej sesji Rady Miasta Złotów wrócił temat ptaków, które zabrudzają parkujące samochody, chodniki, ławki...

Problem zgłosił radny Stanisław Pikulik, który wskazał, że mimo kilku akcji czy zabiegów, ptaków w mieście przybywa, szczególnie tych krukowatych. Zbliża się nowy sezon lęgowy, ptaków znów będzie więcej. Radny zapytał burmistrza, czy nie można by spróbować sprowadzenia do Złotowa sokoła na miesiąc czy dwa, który mógłby wystraszyć uciążliwe ptactwo w czasie zakładania gniazd.

Głos radnego Pikulika poparli także inni radni. Krzysztof Koronkiewicz sugerował wycinanie suchych drzew oraz strzyżenie koron (konarów) drzew, szczególnie w trzech miejscach: parking przy pływalni, przy lodowisku i przy hali Złotowianka. - Naloty dywanowe na Drezno w 45 były mniejsze niż to co robią tam niekiedy ptaki - mówił obrazowo radny.  - Może dzięki takiej przycince koron drzew ptaki przeniosą się gdzie indziej? To jest duży problem i trzeba coś z nim zrobić - podsumowywał Krzysztof Koronkiewicz. Radny przypominał, że ptasie odchody są żrące i np. niszczą okrywę lodowiska. Radna Mariola Wegner wskazywała, że drzew w mieście wszystkich wyciąć się nie da, ale zgadzała się z radnym Koronkiewiczem, że są miejsca w Złotowie, gdzie auta lepiej nie parkować.

- To ważny temat - potwierdził burmistrz w odpowiedzi na interpelację radnych - i jest to problem wielu miast. Co możemy zrobić? Faktycznie bawić się w fryzjerów i obcinać korony drzew, by ograniczyć możliwości zakładania gniazd - to może w części przynieść skutek. Zwalanie gniazd nie daje skutku, ptaki szybko odbudują gniazdo... Dobrze byłoby, gdyby udało się przenieść ptaki z naszych parków miejskich np. do parku Zwierzyniec. Możemy używać okresowo odgłosów drapieżnych ptaków, albo też używać strzałów, ale to narusza spokój ludziom mieszkającym w pobliżu. Z kolei sokolnicy niechętnie podejmują się pracy w warunkach zabudowy, sokół to nie jest maszyna. Ale zasięgnę informacji, czy ktokolwiek podejmie się użycia sokoła, ile to kosztuje i w jakim okresie można tego drapieżnika użyć.

Burmistrz zauważył, że nowe rozwiązania gospodarki odpadami odcięły ptakom stołówkę w odkrytym wysypisku, być może ten fakt ograniczy populację krukowatych. Niemniej A. Pulit obiecał zasięgnąć informacji w sprawie zatrudnienia w mieście sokolnika.

Uwaga! Zgodnie z prawem między 1 marca a 15 października miejsca gniazdowania ptaków oraz te, które stanowią ich ostoję lub są miejscem żerowania, nie mogą być niszczone. 

Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, w okresie lęgowym zakazane jest, m.in.:

  • niszczenie siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania,
  • niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd,
  • umyślne płoszenie lub niepokojenie w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.

(jj)

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Slawek
Slawek 31.01.2018, 21:20
Moze warto jeszcze pomyslec o muchac zatrudnic jaskulki ale do wiosny jest jeszcze troche czasu
DFX
DFX 31.01.2018, 01:19
jak komus przeszkadzaja ptaki to niech lobbuje za wycinką drzew w mieście. Przyrodę można przedstawic na muralach. Zupełnie to tańsze niż utrzymywanie zieleni.

Pozostałe