Z gwiazdą po kolędzie!

  • 04.12.2017, 08:23
  • Janusz Justyna
Z gwiazdą po kolędzie!
Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie, Burmistrz Miasta Złotowa, oraz Sponsorzy zapraszają na wystawę konkursową „Z gwiazdą po kolędzie”otwarcie 6 grudnia 2017 r. (środa), o godz. 17:00 w siedzibie Muzeum Ziemi Złotowskiej. Wystawa czynna do 2 lutego 2018 r.

Do 1-go grudnia 2017 można było składać w złotowskim muzeum prace  konkursowe. Zadanie polegało na wykonaniu przestrzennej gwiazdy w sposób trwały osadzonej na drzewcu (kiju), obracającej się, ewentualnie podświetlanej. Do konkursu zgłoszono aż 50 prac! Jak wspaniałe i unikatowe są gwiazdy, można przekonać się już 6 grudnia, podczas otwarcia wystawy konkursowej ,,Z gwiazdą po kolędzie". Muzeum jako organizator konkursu przyzna swoją nagrodę główną, pozostałe nagrody będą wynikiem plebiscytu osób zwiedzających wystawę. Wszyscy laureaci wraz z opiekunami zostaną zaproszeni na uroczyste zamknięcie wystawy (finisaż) w dniu 2 lutego 2018 r, gdzie ogłoszone zostaną wyniki plebiscytu. Informujemy, że gwiazdy wezmą udział w orszaku Trzech Króli w Złotowie.
Serdecznie zapraszamy!

Kolędowanie, czyli obchodzenie domów przez kolędników w celu zapewnienia odwiedzanym ludziom szczęścia, to jeden z najdawniejszych obrzędów nie tylko na Krajnie. Ten pradawny zwyczaj był popularny również na Kaszubach i częściowo regionach sąsiednich.
Obrzędy kolędnicze usytuowały się w czasie tzw. GODÓW (okres od Bożego Narodzenia do św. Trzech Króli). Praktyka wodzenia gwiazdy początkowo nawiązywała do pogańskiego zwyczaju nowo narodzenia SŁOŃCA, by ostatecznie w czasach chrześcijańskich związać się z GWIAZDĄ BETLEJEMSKĄ. Często spotykane było kolędowanie z GWIAZDĄ wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Trzymający ją kolędnik nazywany był gwiazdorem lub gwiaździchem.

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe