Paszport jak nowy

  • 06.09.2017, 12:26 (aktualizacja 06.09.2017, 12:57)
  • Janusz Justyna
Paszport jak nowy
Dokument, który ma blisko 80 lat, wydany 20 października 1938 roku, wygląda jakby był przed chwilą odebrany w konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w Schneidemühl (Piła), z rąk konsula Tadeusza Drobniaka

Paszport, choć wielokrotnie używany, nie jest ani trochę zniszczony. Jest w doskonałym stanie! Jakaż dbałość ze strony właściciela. Właścicielem był Niemiec, pan Feodor, urodzony w 1881 roku w Wirsitz (Wyrzysk), ale mieszkający we Flatow (Złotów). Kiedy po pierwszej wojnie światowej odrodziła się Polska, pan Feodor  prowadził nadal interesy handlowe w Wyrzysku, stąd polski paszport. Ba, nawet gdy wybuchła II wojna światowa, jego syn walczył w polskiej armii. Wzięty do niewoli został wcielony do armii niemieckiej. Pan Feodor w Złotowie (Flatow), posiadał tu duży sklep z galanterią, przejęty po wojnie na tzw. sklep PZGS-u (obecne tzw. Centrum) przy ul. Kościelnej.

Przeglądając kartki paszportu można zauważyć pieczęcie kontroli przejść granicznych niedaleko od Złotowa w Dorotowie, Kujanie, Jeziorkach. Po stronie polskiej kontroli dokonywała Policja Państwowa, wjazd z Polski kwitowano kwadratową pieczęcią, wyjazd trójkątną, bywały też inne kształty pieczęci.

Ciekawostka historyczna....

(jj)

Nazwisko właściciela i jego zdjęcie zasłonięte...

Janusz Justyna

Zdjęcia (11)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe