Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Paszport jak nowy

Dokument, który ma blisko 80 lat, wydany 20 października 1938 roku, wygląda jakby był przed chwilą odebrany w konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w Schneidemühl (Piła), z rąk konsula Tadeusza Drobniaka
Paszport jak nowy

Paszport, choć wielokrotnie używany, nie jest ani trochę zniszczony. Jest w doskonałym stanie! Jakaż dbałość ze strony właściciela. Właścicielem był Niemiec, pan Feodor, urodzony w 1881 roku w Wirsitz (Wyrzysk), ale mieszkający we Flatow (Złotów). Kiedy po pierwszej wojnie światowej odrodziła się Polska, pan Feodor  prowadził nadal interesy handlowe w Wyrzysku, stąd polski paszport. Ba, nawet gdy wybuchła II wojna światowa, jego syn walczył w polskiej armii. Wzięty do niewoli został wcielony do armii niemieckiej. Pan Feodor w Złotowie (Flatow), posiadał tu duży sklep z galanterią, przejęty po wojnie na tzw. sklep PZGS-u (obecne tzw. Centrum) przy ul. Kościelnej.

Przeglądając kartki paszportu można zauważyć pieczęcie kontroli przejść granicznych niedaleko od Złotowa w Dorotowie, Kujanie, Jeziorkach. Po stronie polskiej kontroli dokonywała Policja Państwowa, wjazd z Polski kwitowano kwadratową pieczęcią, wyjazd trójkątną, bywały też inne kształty pieczęci.

Ciekawostka historyczna....

(jj)

Nazwisko właściciela i jego zdjęcie zasłonięte...



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama