Poniedziałek, 18.02.2019

Ulica generała Radziwiłłowicza?

  • 9.03.2016, 10:20
  • Janusz Justyna
Ulica generała Radziwiłłowicza?
Na ubiegłoczwartkowym posiedzeniu Zarządu Klubu Miłośników Lwowa i Południowo –Wschodnich Kresów zapadła decyzja o starania u władz miasta o nadanie jednej z nowych ulic imienia nieco zapomnianego generała.

 

W telegraficznym skrócie. Kazimierz Radziwiłowicz w stopniu generała podporucznika służyłwa polskich siłach zbrojnych, które pod dowództwem generała Żeligowskiego w 1922 roku zajęło Środkową Litwę ze stolicą w Wilnie. Kazimierz Radziwiłowicz po 1922 roku pełnił funkcję inspektora generalnego artylerii tamtejszych sił zbrojnych. Podczas II wojny światowej został wywieziony z Litwy przez Sowietów na Syberię. W czasie formowania w ZSRR armii polskiej dostał się do armii generała Andersa. Ze względu na stan zdrowia związany z pobytem na Syberii pozostawał w rezerwie. Zmarł i został pochowany w Egipcie. Po wojnie jego rodzina mieszkała w Złotowie.

-Obojętnie czy to ulica czy rondo, będziemy zabiegać o upamiętnienie postaci generała związanego z Kresami, a którego rodzinę powojenne losy rzuciły do Złotowa – zapewnia prezes klubu Ryszard Kilar.

Upamiętnianie kresowej historii jest jednym z głównych zadań stowarzyszenia. To dzięki ich inicjatywom i zabiegom w 2010 roku przy kościele WNMP znalazła się tablica upamiętniająca masowe mordy dokonywane przez Ukraińców na ludności polskiej na Wołyniu podczas II wojny światowej. W 2013 roku w tym samym temacie postawiono przed budynkiem starostwa pamiątkowy głaz z odpowiednią inskrypcją, a obok zasadzono pamiątkowy dąb. W roku 2014 jednej z nowych ulic Złotowa nadano miano Kresowiaków. Tam także umieszczono głaz z odpowiednia tablicą. Każdego roku 15 lipca w kolejną rocznicę nasilonych aktów ludobójstwa na Wołyniu w 1943 roku Kresowiacy uczestniczą w mszy świętej w kościele WNMP w intencji pomordowanych wówczas Polaków.

Upamiętnianie Kresowej historii w postaci tablic, nazw ulic, rond, ewentualnie innych obiektów, to tylko jedna z wielu form dotychczasowej 7-letniej działalności klubu liczącego około 30 członków.

Witold Poczajowiec

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe