Zobaczyć wieżę od środka

  • 21.04.2017, 12:25 (aktualizacja 21.04.2017, 13:16)
  • Janusz Justyna
Zobaczyć wieżę od środka
Wieża ciśnień to jeden z symboli Złotowa. Ponad stuletnia, smukła, wyższa niż inne. Piękna. Dzisiaj, w ramach Dnia Ziemi otwarta dla zwiedzających

Wieża zbudowana w 1912 roku, przez lata służyła złotowianom. Wodę pompowaną ze studni, przepuszczano przez filtry i dalej pompowano do zbiornika na górze wieży, skąd siłą grawitacji (ciśnienia) do lat 70-tych płynęła do domów w mieście. Od 2011 roku nieczynna, choć jej stan techniczny jest bardzo dobry. Przypomnijmy, że w górnej części wieży znajduje się potężny zbiornik.

Wieżę można było dzisiaj zwiedzić, ale wykluczono wspinaczkę po drabinach-schodach, bo miejscami bywa to niebezpieczne. Poza tym, zła aura nie pozwoliłaby na oglądanie widoków z okienek na miasto. Mimo to i tak zwiedzający wynieśli wspaniałe wrażenia... Nic dziwnego, skoro w fachowym opisie naszej wieży znalazł się taki zapis: Zespół złotowskiej wieży ciśnień stanowi cenny dokument dziedzictwa przemysłowego.

Wieżę będzie można zwiedzać także w sobotę 22 kwietnia, w godz. 9.00-11.00.

(jj)

Janusz Justyna

Zdjęcia (22)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
adin
adin 21.04.2017, 18:08
Niech sobie stoi 115 letnia wieżyczka.

Pozostałe