Złotów...

  • 25.12.2016, 10:35 (aktualizacja 26.12.2016, 00:17)
  • Janusz Justyna
Złotów...
Album zdjęć Złotowa sprzed kilkunastu lat...

Zdjęcia ze zbiorów Zygmunta Olszewskiego i Janusza Justyny. Złotów w czasie nie tak odległym, ale jakże miejscami już mocno zmieniony.

Być może, w świąteczny czas, w rodzinnym gronie, warto popatrzeć na miasto sprzed 10-15 lat?

Życzymy przyjemnego oglądania!

(jj)

Janusz Justyna

Zdjęcia (91)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 04.02.2017, 22:59
Jeśli macie wyobraźnię to odpowiedzcie sobie sami, czy zmodernizowany w nowej technologii Plac Paderewskiego w tamtym kształcie nie byłby bardziej funkcjonalny. Komuna komuną ale jak nazwać to co obecnie jest na tym Placu. Dzisiaj 04.01.2017r. było apogeum upadków ludzi zarówno tych starszych jak i młodych. Ale kogo to obchodzi, ważne że zarys synagogi i krzywe krawężniki spełniają swoje zadanie. Nie jestem antysemitą ale uważam że jak już gmina żydowska chce godnie upamiętnić to miejsce, to niech ją odbuduje albo przyczyni się do takiego zagospodarowania jego obrysu że nie będą go przklinać przywracający się mieszkńcy. Nie wiem czy projektant zlecając wykonanie Placu Paderewskiego, kierował się jakąś zemstą wobec mieszkańców. Nie dość że koślawy to jeszcze wszystkie zarysy, każdego elementu Placu są krzywe jakby je wyznaczał pijany zając. Patrząc na to już nie wiem czy po czasach komunizmu nie narodził się nikt kto wiedziałby co i dla kogo robi.
Anna
Anna 27.12.2016, 22:36
Miasto nam kwitnie i to widać choćby z tych fotek, dziękujemy za udostępnienie.
A propos SM PIAST, spółdzielnia znów roznosi karteczki z informacją, że od stycznia będzie kolejna podwyżka czynszu.
SWA
SWA 09.03.2017, 07:08
a kto tam jest prezesem
miastowy
miastowy 27.12.2016, 22:40
Anno ,kupić działkę i budować mały domek.
Anna
Anna 27.12.2016, 22:41
I tak chyba trzeba zrobić, czynsz to połowa raty kredytu
Halinka
Halinka 27.12.2016, 13:04
Powrót do młodości. Bardzo ciekawe fotki :-)
Obłęd to żadne wyjście.
Obłęd to żadne wyjście. 26.12.2016, 20:24
Ci od burzenia i braku szacunku dla histori naszego masta, przyjmijcie do siebie że burzyć można wszystko co nie nadaje się do odtworzenia. W niejednym przypadku burzenie to efekt działania tych, którzy w budynkach nic nie robią oprócz jego niszczenia co nie jest zabronione, jednakże nie przedłuża żywotności budynków, które zamieszkują niejednokrotnie po rodzicach, licząc na nowe ciepłe mieszkanie socjalne. Tak łatwo można powiedzieć ,,, burzyć,,,, i co dalej - Miasto zbuduje, zamieszkamy, zniszczymy i znów będziemy krzyczeć - Zburzyć. Paranoja nie brnijcie w to.
GregT
GregT 26.12.2016, 19:55
SM już dawno powinien być podzielony na wspólnoty zamiast płacić na utrzymanie zarządu rady i innych takich
Ja płacę 1/3 tego co matka w bloku SM a jakość mieszkania niebo a ziemia
mieszkaniec
mieszkaniec 26.12.2016, 22:19
a do tego w SM PIAST dochodzi totalnie niezrozumiałe, nieczytelne naliczanie opłat za wodę co sprawia, że za wodę płaci się w SM 200% drożej niż we wspólnotach czy bezczynszówkach. czy oni mają jakiś cennik z lat 80tych ? :)
Sami nie potrafią pewnie tego zrozumieć.
Spółdzielca
Spółdzielca 04.02.2017, 23:01
Nie mają innego cennika tylko nie utrzymują rzeszy cwaniaków.
Rada
Rada 27.12.2016, 11:23
To twórzcie Wspólnoty a nie patrzcie innym w portfel.
greg
greg 27.12.2016, 22:38
Jeśli "Rada" to wypowiedź członka rady spółdzielni to gratuluję tupetu.
Do grega
Do grega 28.12.2016, 12:07
Nie jesteśmy żadnym członkiem rady spółdzielni, też mamy zarząd MZGL, który utrzymujemy. Dlatego właśnie namawiamy wszystkich do nie rozglądania się, tylko przekonywania sąsiadów do tworzenia własnych wspólnot. Wiemy jakie to trudne ale nie należy się poddawać. Nie wszyscy chcą zrozumieć że płacenie w puste, nic nie daje, mamy też z tym problemem ale liczymy na to że kiedyś zwolennicy MZGL zmądrzeją i oddzielimy się od zaprzęgu, który ciągle stoi w miejscu. Widzisz tu nie chodzi o to ile kto płaci lecz o to aby pozbyć się niepotrzebnego balastu.
Gottwald
Gottwald 25.12.2016, 23:56
No rzeczywiście wiele się zmieniło.
Z reliktów minionej epoki nieprzystających do dzisiejszych czasów pozostały już tylko dworzec PKP i cała SM PIAST.
olac
olac 25.12.2016, 19:26
Nie do wiary jak było.Ale tak było.Niektóre zdjęcia nadają się na widokówki do sprzedaży do kiosków.Po lewej napisać tak było do roku.. a po prawej dziś.Dużo wyburzono dzięki Burmistrzowi St.Wełniakowi.Nadal idzie w dobrym kierunku.Najbardziej szpecą te rudery na Starym i Nowym Rynku i Wawrzyniaka i Chrobrego.Wyburzyć jak najprędzej ponieważ Rynek Miasta musi uzyskać przestrzeń ,którą trzeba ozdobić zielenią,pięknymi Lampami ,Ławkami i dreptakiem.
Budynki socjalne i kwaterunkowe muszą być w innym,stosownym miejscu w/g aktualnych wymagań,nie mogą być na Starówce.Na Starówce może być "DESA" "Antykwariat","sklepy z pamiątkami" "informacja turystyczna" "Bar do zjedzenia czegoś ale na stojąco-z pijalnią mleka,soków"
Musimy bo chcemy upiększyć Centralne Miejsce Miasta.
pomyślcie
pomyślcie 26.12.2016, 12:57
olac,dobry pomysł.Mnie też wkurzają te stare rudery. W razie zawieruchy wojennej, dawni własciciele wróciliby do swoich ruder,które my byśmy im remontowali.Mowy nie ma wyburzyć.Było już tak,że pani Trawny podała do sądu w Olsztynie o odzyskanie swojego domu,który był remontowany i jej się podobał.Odzyskała ale potem itd.
Paweł P do powyżej
Paweł P do powyżej 27.12.2016, 11:58
Młody jesteś i to może usprawiedliwiać twój pogląd . Przykład Trawny nie powinien nikogo odstraszać od dbania o swoje miejsce w którym mieszka. Jeżeli już do takich spraw rozczeniowych dochodzi to państwo powinno być tym ,który zabezpiecza rodziny tam zamieszkałe tak aby opuszczając właśnie te jak piszesz rudery jednak odnawiane nie żałowali tego. Wręcz przeciwnie otrzymując odszkodowania i nowe mieszkania, domy czuli by się jak w Polsce, która po wielu latach wyrzeczeń, walkach o wolność, powinna o nich zadbać i być dla nich gwarantem tego że oddając to co należało do siłą wypedzonych, sami nie czuli się pokrzywdzeni. Oczywiście ostatnie lata pokazały że Polacy pracujący i mieszkający w Polsce od pokoleń, mniej znaczą niż ci co mienią się być Polakami, którzy wszystkie zawieruchy histori Polski jak kibice przeżywali na obczyźnie, na której w większości przypadków przebywali i nadal przebywają z własnej woli. Dlatego nie powinno nikomu oddawać żądnego majątku, kiedy to rozczeniowi nie chcą na tzw. ojcowiźnie zamieszkać tylko na niej zarobić. Widzisz ile mówi się o niesprawiedliwości, jeżeli po kilkudziesięciu latach kamienice oddaje się kombinatorom a w naszym mieście mówi się , burzyć , nie remontować poprostu nic nie robić. Trzeba uregulować sytuację prawną budynków, mieszkań na rzecz Polaków, którzy w nich mieszkając dali odpór germanizacji, rusyfikacji itd. , nieraz poświęcając życie. Tak więc dbać o swoje i nie oddawać a tym bardziej nie burzyć tego co inni w pośpiechu do lepszego jutra zostawili.
Do olac
Do olac 25.12.2016, 20:29
Rzeczywiście ten tekst olac. Dreptakow ci u nas pod dostatkiem, ul.Wawrzyniaka najmniejszy problem. W antykwariacie to mógłbyś postać, natomiast jeśli chodzi o ławki to ok miesiąca temu padła decyzja - dwadzieścia ławek zabrać - w tym wszystkie z Pl Paderewskiego. A może by tak cały ZŁOTÓW zaorac, postawić ci jedną ławkę z widokiem na antywariat i będzie ok.
Paweł P
Paweł P 25.12.2016, 14:43
Przyjrzyjcie się mości włodarze ile żeście sknocili. Popatrzcie na zdjęcia Wojska Polskiego minionego okresu, asfaltowa jezdnia, odnowione kamienice. To samo na Placu Paderewskiego kamienice piękne ruch dwustronny szerokie jezdnię asfaltowe, poprostu piękna Starówka. Oczywiście pojazdy inne ale postęp robi swoje i nie należało cofać się do dziewiętnastego wieku. Nie należało zmieniać jej funkcjonalności lecz odnowić chodniki z kraweżnikami. Pl. Paderewskiego było pozostawić z odnowionym podwyższeniem, wokół parkingi i ulice asfaltowe z ówczesnymi kierunkami ruchu. Co się tyczy ul Wawrzyniaka, Starego i Nowego Rynku, to tam trzeba było zburzyć wszystkie rudery, stojące jako socjalne i kwaterunkowe o które nikt nie dba. Stoją do dzisiaj, niektóre budynki przeznaczone do rozbiórki w latach siedemdziesiątych dzisiaj się sprzedaje, jednak mieszkańcy tych rejonów nic z tego nie mają. Oni stanęli w miejscu a główne ulice Starego Miasta cofneły się do przysłowiowego Wilusia. To co zrobiono że Starym Miastem, przypomina prawie bezzębnego pacjenta dentysty, który patrząc na stan jego uzębienia pyta go; kto panu narobił takiego bałaganu. Pacjent nie wiedząc co na to powiedzieć, odrzekł; wyśta mi to uczynili na zabawy nie chodziłem. Podobnie jest z naszym Starym Miastem można by zapytać kto nam to uczynił że dzisiaj jest jak jest. Z funkcjonalnością tego miejsca obecna sytuacja nie ma nic wspólnego. Jest jeszcze czas aby to naprawić poprzez podniesienie chodników, które z racji starówki nie muszą być tak szerokie. Przywrócić dwustronny ruch jak z lat osiemdziesiątych no i oczywiście asfaltowymi drogami, które w połączeniu z Placem Paderewskiego, ul. Dworzaczka i ul. Kościelną tworzyły jedną całość. Natomiast zarówno na Nowym jak i Starym Rynku należy zburzyć wszystkie komunalne ruiny zwane dalej budynkami mieszkalnymi i ruszyć z budową nowoczesnych domów mieszkalnych zgodnie z programem ,,Mieszkanie Plus"

Pozostałe