Sentymentalna podróż w przeszłość

  • 17.09.2022, 23:28 (aktualizacja 18.09.2022, 19:26)
  • Janusz Justyna
Sentymentalna podróż w przeszłość Mona powiedzieć, że to tortofon!
Sobota 17 września to drugi dzień obchodów jubileuszu 60-lecia Muzeum Ziemi Złotowskiej

Drugi dzień  jubileuszu to uroczyste otwarcie nowego obiektu pod zarządem MZZ - pawilonu przy pl. Paderewskiego 13. Otwarcia dokonała dyrektor muzeum, Kamila Krzanik-Dworanowska w asyście właściciela obiektu, Roberta Jastera. Otwarcie przyciągnęło wielu mieszkańców miasta, hitem okazał się tort w kształcie gramofonu podarowany przez Wiktorię Jaster!

Jak czytamy w zapowiedzi otwarcia: w pawilonie będa prezentowane wystawy stałe i czasowe, przeniesie się także sklepik muzealny z pamiątkami z regionu i wyrobami lokalnych twórców oraz Punkt Informacji Turystycznej. Bliskie sąsiedztwo z zabytkową zabudową będzie sprzyjało organizacji wydarzeń kulturalnych. 

W sobotę nowej lokalizacji nastąpiło otwarcie nowej wystawy czasowej "Miasto moje, a w nim … Złotów w PRL-u " ubarwione akcentem muzycznym. Wystawa jest tłem do opowiedzenia historii i realiów powstania złotowskiego muzeum oraz życia w miasteczku w 2 połowie XX wieku, w tej jednocześnie bardzo bliskiej, a zarazem już odległej epoce. Wystawę ze wzruszeniem obejrzy każdy zwiedzający, który młodość przeżył w PRL-u, a z ciekawością i ze zdumieniem wychowankowie III RP. Młode pokolenie oswoi się z przeszłością rodziców, a starsze przypomni sobie jasne i ciemne strony PRL-u. Uzupełnienie wystawy stanowi kalendarium wydarzeń złotowskich. Wystawa jest wypełniona po brzegi pamiątkami i symbolami z minionej epoki.

Przed pawilonem zjawili się członkowie Klasycznego Złotowa w sile kilku zabytkowych aut ze Skodą 100 Łukasza Piszczka na czele.

Muzyczna Prywatka w muzeum przywróciła nastrój lat 60. i 70-tych XX wieku, kiedy w Złotowskim Domu Kultury organizowano dyskoteki dla młodzieży tzw. fajfy. Nazwa brała się od angielskiego słowa five – czyli pięć i odnosiła się to do tego, że dyskoteka zaczynała się o 5. Po południu i trwała pięć godzin od 17.00 do 22.00. Fajfy cieszyły się ogromną popularnością, frekwencja wynosiła średnio 150 osób, organizowane były co dwa tygodnie, wstęp kosztował ówczesne 5 złotych! Dla gości w strojach z tamtych czasów przewidziane były ówczesne smaki - m.in. czerwona oranżada, paluszki i andruty. Zabawa potrwała do godz. 22.

Pierwsze recenzje wystawy są niezwykle pozytywne, warto tu zajrzeć!

Janusz Justyna

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
doigrał się
doigrał się 19.09.2022, 12:19
A ja o teraźniejszości radnego K....,który swoje śmieci z posesji,samochodem wywiózł 31 sierpnia na ogródki działowe Wielatowo i tam je wyrzucił.Nagrała go kamera.
Zapłaci 5000 kary plus koszta sądowe. Chytre podejście radnego spowoduje,że już nigdy nie będzie radnym .
Całe życie kopał dołki i donosił na innych ale K....,pamiętaj,że "dopóty dzban wodę nosi,dopóki się ucho nie urwie"
Nagrali kamerą K.... ,teraz sprawa sądowa i wyrok i koniec szczucia na innych z pozycji radnego.
sceptyk
sceptyk 20.09.2022, 10:17
Dowód poproszę, bo bez dowodu jest to raczej pomówienie (zresztą nie na temat).
brunerski
brunerski 21.09.2022, 15:12
a dowód jaki chcesz?
zdjęcie,czy film?

o tym że wrzucał śmieci do kontener pisał już złotowski portal i nie słyszałem by został pozwany przez "strażaka"

https://www.facebook.com/77400…
sceptyk
sceptyk 22.09.2022, 10:00
O to mi chodziło. W tamtym artykule wszystko jest wyjaśnione
płakać ?
płakać ? 18.09.2022, 13:45
A ja jadę w realną podróż w przyszłość do Bożego narodzenia,gdzie już dziś Prezydent Polski zapowiada,że żywność skoczy o kolejne 30%,własnie na Boże nar.(artykuł na www.planeta.pl)

Pozostałe