200 lat życzymy!

  • 17.07.2022, 10:39 (aktualizacja 17.07.2022, 11:08)
  • red
200 lat życzymy! A. Tomke Pan Alfons w towarzystwie krewnych i znajomych w dniu swoich 104. urodizn
16 lipca to data szczególna w życiu powiatu złotowskiego. Tego dnia urodziny obchodzi Pan Alfons Tomke z Zakrzewa, uczestnik Kongresu Polaków w Berlinie w 1938 roku

Pan Alfons - rocznik 1918, liczy sobie już 104 lata! Piękny wiek, zważywszy, że jubilat jest w dobrej formie, dysponuje niezawodną pamięcią i chętnie opowiada o wydarzeniach ze swego życia. W dniu urodzin odwiedzili go członkowie rodziny, znajomi, prof. Joachim Zdrenka, wszyscy ceniący sobie wiek pana Alfonsa i jego dokonania.

Nasza redakcja także życzy Panu Alfonsowi dużo zdrowia i jeszcze wielu lat życia!

 

Wikipedia.pl:

Alfons Tomke jest synem Marii i Franciszka i miał ośmioro rodzeństwa. Wychowywał się w bardzo patriotycznej rodzinie, oboje rodzice należeli do Związku Polaków w Niemczech. Jako 19-latek brał udział w I Kongresie Związku Polaków w Niemczech w Berlinie (1938). W 1938 roku, przed wcieleniem do wojska, pół roku pracował w Rzeszy koło Schwerina przy budowie kanału. Tam zachorował i trafił do szpitala. W marcu 1939 roku został zwolniony i wrócił do domu. Otrzymywał rentę z tytułu niezdolności do pracy, a mimo to został wcielony do wojska. W 1943 trafił do koszar, następnie na front wschodni. Okres krwawych walk spędził na tyłach, gdzie kopał rowy i pilnował transportów. Tam ponownie zachorował. Przetransportowany w głąb Niemiec leżał w szpitalu. Następnie trafił w okolice Leningradu, gdzie trafił do niewoli. 5 lat spędził w łagrze – pracował w kopalni. Tam uległ kolejnemu wypadkowi. Pomimo tego nie został zwolniony. Po 5 latach w 1949 roku wrócił do Berlina. Następnie powrócił do domu. Znalazł pracę w urzędzie gminy. Od 1962 roku pracował w banku aż do emerytury.

Starszy brat Józef Tomke (ur. 1911) był nauczycielem, kierował w latach 1935–1938 mniejszościową Katolicką Szkołą Polską w podolsztyńskim Brąswałdzie oraz udzielał się w polskim harcerstwie w Prusach Wschodnich.

Jest członkiem Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych.

red

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe