Posłuchaj o zapinkach...

  • 05.04.2022, 23:44
  • Janusz Justyna
Posłuchaj o zapinkach... Jan Siwczyński Robert Kraszczuk w pełnej krasie
Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz Robert Kraszczuk zapraszają na spotkanie pt. Znaleziska i informacje o zapinkach - 7 kwietnia 2022 (czwartek), godz. 17 w Kaplicy Pamięci przy ul. Staszica w Złotowie, wstęp wolny

Muzealne fibule są bohaterkami publikacji autorstwa Roberta Kraszczuka – wałczanina, mistrza stolarskiego, pasjonata historii, prezesa i współzałożyciela grupy rekonstrukcyjnej Bractwa Rycerzy Bezimiennych – Drużyny Wojów Grodu Wałcz, sekretarza Regionalnego Towarzystwa Historycznego Ziemi Wałeckiej, działacza społecznego. Nieustannie poszukuje nowych śladów przeszłości zaglądając w każdy zakątek Ziemi Wałeckiej, równocześnie niestrudzenie przeprowadza kwerendy po archiwach, muzeach, instytucjach konserwatorskich, co zaowocowało wieloma znaleziskami i odkryciami. Dzięki temu poszerza swoją wiedzę o regionie, dzieląc się nią ze społecznością poprzez wydawane publikacje, prelekcje, pokazy i lekcje żywej historii.

Publikacja to najnowszy zbiór informacji o zapinkach (agrafkach, fibulach), z naszego regionu, do których udało się dotrzeć autorowi publikacji. Agrafka przez wieki służyła ludzkości i była wręcz niezbędnym elementem garderoby, na przestrzeni tysięcy lat jednak zmieniał się jej kształt, wygląd i zdobienia. Zakres obszaru ujętego w publikacji to Ziemia Wałecka z terenami przyległymi min. Jastrowie w powiecie złotowskim. Zapraszamy na promocję bogato ilustrowanego katalogu, przedstawiającego eksponaty archeologiczne z naszego regionu.

Robert Kraszczuk urodzony w 1970 r., w Wałczu. Od 37 lat pracuje w wyuczonym zawodzie stolarza, jako mistrz stolarski i nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Historią zarażony w dzieciństwie, swoją pasję rozwija do dziś. Prezes i współzałożyciel grupy rekonstrukcyjnej Bractwa Rycerzy Bezimiennych – Drużyny Wojów Grodu Wałcz. Sekretarz Regionalnego Towarzystwa Historycznego Ziemi Wałeckiej. Ceniony działacz społeczny wyróżniony za aktywność i twórczość na rzecz Miasta Wałcza oraz Powiatu Wałeckiego.

iej

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe