Urodziny godne Księdza Patrona

  • 15.01.2022, 09:52 (aktualizacja 15.01.2022, 10:35)
  • red
Urodziny godne Księdza Patrona Wykład M. Fijałkowskiego dotyczył zbiorów na temat ks. Doamńskiego zgromadzonych w muzeum w Pile
W piątek w Złotowie uroczyście obchodzono 150. rocznicę urodzin księdza dra Bolesława Domańskiego. Urodzinowych gości zaproszono do sali GS Rolnik obok Domu Polskiego, gdzie niegdyś mieściła się polska szkoła

Ks. dr Bolesław Domański urodził się 14 stycznia 1872 w Przytarni koło Chojnic (zm. 21 kwietnia 1939 w Berlinie). W historii Ziemi Złotowskiej zapisał się jako wielki kapłan i obrońca polskości. W latach 1903-1939 był proboszczem parafii Zakrzewo, wybitnym działaczem społecznym i politykiem, długoletnim przywódcą Związku Polaków w Niemczech, określany wielkopolskim zwyczajem Patronem tego związku.

Uczestników spotkania poświęconego pamięci Patrona przywitała w sali  Gminnej Spółdzielni Rolnik w Złotowie, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej Kamila Krzanik-Dworanowska, zapraszając do udziału w Konferencji naukowej, gdzie prelegentami byli: Teresa Szostek z rodziny ks. Domańskiego, Marek Fijałkowski (Muzeum Okręgowe w Pile) oraz Jacek Stróżyński (Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"). Prelekcjom towarzyszyły prezentacje multimedialne przygotowane przez złotowskich muzealników. Każdy wykład był niezwykle ciekawy i gorąco oklaskiwany przez publiczność. Głos zabrał także Stanisław Pikulik, mówiąc o idei ufundowania pomnika ks. Domańskiego w Złotowie. Po zakończeniu konferencji uroczystość przeniosła się pod pomnik ks. Patrona przed Domem Polskim, gdzie warte honorową zaciągnęli harcerze z Zakrzewa. Tam harcerze odczytali wspomnienia o jubilacie z przedwojennej prasy, po czym delegacje składały wiązanki kwiatów. Uwieńczeniem obchodów urodzin ks. Bolesława Domańskiego był wspólny przemarsz przez miasto w asyście harcerzy i  orkiestry OSP Dętej Złotów do kościoła pw. WNMP, gdzie odbyła się msza święta z udziałem biskupa Krzysztofa Włodarczyka ordynariusza diecezji bydgoskiej. Oprawę muzyczną podczas eucharystii zapewniło Towarzystwo Śpiewu Św. Cecylii ze Złotowa i Orkiestra Dęta OSP w Złotowie.

Urodzinowi goście w trakcie uroczystości mieli niepowtarzalną okazję skosztować jednej z 150 porcji tortu ufundowanego przez Spółdzielczy Bank Ludowy w Złotowie, otrzymać pamiątkową przypinkę przygotowaną przez Hufiec ZHP im. Bojowników o Wolność i Polskość Ziemi Złotowskiej, wybić własnoręcznie okolicznościową monetę czy odbić jubileuszową pieczątkę przygotowaną przez Muzeum Ziemi Złotowskiej, na okazjonalnej kartce pocztowej ufundowanej przez Klub Sportowy Sparta Złotów!

W opinii uczestników rocznicowa uroczystość przygotowana przez Muzeum Ziemi Złotowskiej naprawdę godna Wielkiego Polaka, Ks. Patrona Bolesława Domańskiego.

Wcześniej uroczystości rocznicowe odbyły się w Zakrzewie przy grobie ks. Domańskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów ze strony samorządowców, szkół, harcerzy, instytucji - nad całością czuwał zakrzewski Dom Polski. Tuż po tej uroczystości w asyście delegacji Wojska Polskiego wiązankę kwiatów na grobie Ks. Patrona złożył Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła z Wrocławia.

iej

red

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krajniak
Krajniak 17.01.2022, 12:37
Taaaaak, bardzo godne! Zwłaszcza w Zakrzewie, gdzie były dwie konkurencyjne uroczystości. Jedna o 11.00, druga o 12.00. Takiego cyrku to jeszcze Zakrzewo nie widziało. Ks. Patron to się chyba w grobie przewraca.
św.Wincenty
św.Wincenty 17.01.2022, 12:55
To nie poszedł do nieba ? tylko w grobie się przewraca ?
wymogi odpowiednie do zarobków
wymogi odpowiednie do zarobków 16.01.2022, 15:02
Pan Marek Fijałkowski,świetny historyk,jako Kustosz w Muzeum w Pile referował w Złotowie cały okres ks.Domańskiego a powinna Dyrektorka Dworanowska z Muzeum w Złotowie.Kustoszy w muzeum w Złotowie nie ma,dlaczego ? czy to inny kraj niż Piła ?
Tak wyręczać się innymi ? i im płacić / skoro Dyrektorka bardzo dużo zarabia a mało robi.
Burmistrz to widzi i nie grzmi ?
Było cymbalistów wielu
Było cymbalistów wielu 17.01.2022, 00:14
Takie pierdoły mógł napisać jedynie cymbał, który tam wcale nie był.
do cymbała
do cymbała 17.01.2022, 11:11
Po czym poznaje cymbał,cymbała ?..że sam jest cymbał
ocknijcie się
ocknijcie się 15.01.2022, 13:09
Święta Narodowe,Niepodległościowe z ich przywódcami Traktujcie RÓWNO jak kościelne.
Ile to z naszych podatków poszło kasy to już tego nie napisaliście.Jaki LIMIT ma Muzeum w Złotowie ? na miesięczne wydatki.Radni-pytam was ?
Panie Pikulik ile pomników jeszcze chce pan postawić ks.Domańskiemu? a nie widzi pan,że Paderewski ma tylko słabo widoczne popiersie ? Czy WOLNA NIEPODLEGŁA POLSKA DLA PANA NIC NIE ZNACZY?
Janek
Janek 15.01.2022, 15:23
Dla przeciętnego Złotowianina, ks. Domański ważniejszy od Paderewskiego. W końcu Polska zatrzymała się na Wysokiej i Badeczu. Wówczas jako Złotów... Flatow nie mieliśmy nic wspólnego z Niepodległością Polski.
ZochaBłaszczyk
ZochaBłaszczyk 16.01.2022, 12:47
Janek jesteś głupszy niż ustawa przewiduje.Szkoda ze stąpasz po Polskiej ziemi.Ależ jesteś tępakiem.
Janek
Janek 15.01.2022, 15:20
Człowieku, nie irytuj się!

Pozostałe