Roboczo w roku stulecia Związku Polaków w Niemczech

  • 14.01.2022, 23:51
  • Janusz Justyna
Roboczo w roku stulecia Związku Polaków w Niemczech
W Urzędzie Gminy Zakrzewo odbyło się robocze spotkanie poświęcone organizacji ponadregionalnych obchodów stulecia Związku Polaków w Niemczech. Ustalono, że w cykl wydarzeń włączą się prawdopodobnie aż cztery województwa, jak również Senat RP

W spotkaniu uczestniczyli z ramienia gospodarzy zastępca wójta Dorota Murach, przewodniczący Rady Gminy Zakrzewo Krzysztof Doroszuk, radny wojewódzki Henryk Szopiński, dyrektor Domu Polskiego-Centrum Idei Rodła Barbara Matysek-Szopińska oraz dyrektorki szkół: Arletta Tymińska i Agnieszka Miela. Wójt Gminy Zakrzewo Marek Buława brał udział w rozmowach w trybie zdalnym. 

Gośćmi byli m.in. Senator RP Adam Szejnfeld, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt, dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Pomorskiego Łukasz Grzędzicki, wicestarosta Powiatu Złotowskiego Małgorzata Sameć, prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego czy też delegacja Muzeum Zachodnio-Pomorskiego z dyrektorem Tomaszem Siemińskim na czele.

Tematem rozmów było przygotowanie wstępnych planów obchodu jubileuszu stulecia Związku Polaków w Niemczech. Prof. Cezary Obracht-Prondzyński zarysował plan, zgodnie z którym obchody będą miały wydźwięk ponadregionalny i zaangażują się w nie zarówno przedstawiciele Krajny, jak i Warmii, Pomorza, Kaszub czy też nawet Opolszczyzny. W założeniu tegoroczne wydarzenie mają przede wszystkim łączyć ludzi zjednoczonych pod wspólną ideą, w związku z czym jest bardzo prawdopodobne, że do inicjatywy przystąpią aż czterej marszałkowie województw obejmujących swoim zasięgiem dawne dzielnice Związku Polaków w Niemczech.

W ramach cyklu obchodów mają odbyć się konferencje naukowe, panele dyskusyjne, jak również wystawy prac i zdjęć: wydarzenie jubileuszowe mają stanowić kompleksowe upamiętnienie stulecia Związku Polaków w Niemczech na wielu płaszczyznach i odbić się szerokim echem w społeczeństwie. W organizację wydarzeń włączyć się mają liczne organizacje i instytucje publiczne z kilku regionów, tak, aby poszczególne wydarzenia były wartościowymi inicjatywami organizowanymi w konkretnym celu.

Senator Adam Szejnfeld zaproponował, aby tak istotną uroczystość upamiętnić w Warszawie, w gmachu Senatu, gdzie liczy na co najmniej trzy wydarzenia: konferencję, wystawę, panel dyskusyjny. Ważnym gestem byłoby również przyjęcie przez Izbę Wyższą Parlamentu stosownej uchwały upamiętniającej stulecie Związku Polaków w Niemczech. Możliwe jest, że podobne uchwały podejmą też Rada Powiatu Złotowskiego i Rada Gminy Zakrzewo.

Udało się też ustalić, że poszczególne wydarzenia będą otwarte dla wszystkich, zaś informacje o nich będą ukazywać się z odpowiednim wyprzedzeniem. Kolejną ważną częścią jubileuszu będą wcześniej już planowane uroczystości główne rocznicy narodzin Ks. Patrona oraz stulecia Związku Polaków w Niemczech, które odbędą się 5 marca w Zakrzewie.

UG Zakrzewo

 

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe